הפריטים הנאצים התגלו כמזויפים​

מרבית הפריטים הנאצים שנמצאו בבואנוס איירס לפני כשנתיים, התגלו כמזויפים​ וככל הנראה לא היו בשימוש אנשי הרייך השלישי.

JTA , ח' בחשון תש"פ

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לפני שנתיים סערה ארגנטינה לאחר שהמשטרה חשפה אוסף גדול של פריטים נאצים במהלך פשיטה על ביתו של סוחר עתיקות בבואנוס איירס. בין הפריטים היו כלים ששימשו לכאורה את הנאצים לניסויים רפואיים.

המשטרה הפדרלית בארגנטינה העבירה את החפצים לחקירת משרד המשפטים, וכעת מתברר כי מרביתם מזויפים ולא היו ככל הנראה בשימוש אנשי הרייך השלישי.

החפצים שנמצאו אצל סוחר העתיקות כללו, בין היתר, פסל של חלק גופו העליון של אדולף היטלר, מכשירים רפואיים מסומנים בצלב קרס ששימשו למדידות גוף ראש, סכינים ופאזלים נאצים לילדים. כמו כן נמצאה זכוכית מגדלת שהוצמדה לתמונה של היטלר.

62 מתוך 72 הפריטים נתגלו כמזויפים. קצתם אכן היו מתקופת מלחמת העולם השנייה, אבל הסמלים הנאצים ושמותיהם של קצינים נאצים הוספו אליהם בשלב מאוחר יותר, חלקם בשגיאות כתיב, כך דיווח שירות החדשות הגרמני "שפיגל".

החפצים הועברו על ידי משרד המשפטים למוזיאון השואה בבואנוס איירס, אשר צפוי להציג כמה מהם לכשיפתח בנין המוזיאון המשופץ ב-1 בדצמבר. "אנחנו מוזיאון שעוסק בשואה, לא בנאציזם, ולכן נבחר את הפריטים שמתאימים למטרות שלנו", אמר ל-JTA מנהל המוזיאון, ג׳ונתן קרשנבאום. המוזיאון מסר בשבוע שעבר כי לדברי מומחה גרמני שבחן את הפריטים, "מרביתם תואמים לתקופה הנאצית והטרום-נאצית ומאז נעשו בהם שינויים".

ארגנטינה שמשה אחרי מלחמת העולם השנייה מקלט לפושעים נאצים, בהם יוזף מנגלה. אדולף אייכמן נתפס בחלקה הצפוני של בואנוס איירס בשנת 1960, וגם פושע מלחמה אחר, אריך פריבקה, חי בארגנטינה. נוכחותם של פושעים נאצים בארגנטינה עלתה לכותרות שוב לפני שנה כאשר הארגון הפוליטי היהודי DAIA (הנציגות של איגודים יהודים ארגנטינאים), פרסם מסמכי ממשלה רשמיים מהשנים 1939-1950 לאחר שהוסר הסיווג הסודי שלהם.