עו"ד אבי חימי בכנס
עו"ד אבי חימי בכנסצילום: דוברות הקרית האקדמית אונו

במלאת שנה לפטירתו של עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ז"ל, אחת הדמויות המשפיעות ביותר בעיצוב עולם המשפט בישראל, קיימה היום (רביעי) הפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית אונו את 'כנס הליטיגציה' הראשון לזכרו.

השופטת אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון סיפרה בכנס על היכרותה האישית עם עו"ד וינרוט ז"ל. "הכרתי את יעקב וינרוט ז"ל לראשונה כעורכת דין בשנות ה-80 וכבר אז בלטה לעיני אישיותו המיוחדת כאדם פורץ דרך ובונה גשר בין המגזר החרדי לחילוני".

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין, התייחס לביקורת הקשה על מערכת אכיפת החוק, לאור החשיפה בנוגע ללחץ בחקירת עד המדינה נגד ראש הממשלה, ניר חפץ.

"בעידן שמקדש התלהמות שלמרבה הצער חילחלה גם לשיח המשפטי - עלינו לשאת עינינו לעורכי דין כוינרוט - שהראו כי ניתן לעשות ליטיגציה מופתית גם בדרך ארץ ובהקפדה על שיח מתורבת וגם כשסינגר במשפטים גדולים ומתוקשרים, הקפיד לא להתלהם ולא לתקוף את עצם קיומן של מערכות אכיפת החוק והמשפט ושם מבטחו בבית המשפט".

"מערכות אכיפת החוק אינן חפות מכשלים ובוודאי שאינן חפות מביקורת, אך אל לנו לפגוע בלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק. עלינו לשמור על מערכות אלה ועל בתי המשפט מכל משמר", הוסיף חימי.

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו ציין כי "העובדה שיעקב ויינרוט ז"ל היה פורץ דרך כמי שבא מהאליטה החרדית – נתנה לגיטימציה גם לסטודנטים שלנו מהציבור החרדי לחצות שוב ושוב את המסלול בין שני העולמות – החרדי והחילוני. בזכותו, קו הגבול הזה כמעט והטשטש לגמרי ונעשה למעבר שבשגרה – והקול שלהם הוא קול שדרוש לחברה שלנו – החברה הישראלית".

ד"ר חיים זיכרמן, מרצה בכיר בפקולטה סיכם ואמר כי "הכנס הזה הוא תחילתה של מסורת, כנס שנתי לזכרו של יעקב, שיעסוק בסוגיות ליגיטציה, ואנחנו ועושים את זה כך כי אנחנו סבורים שבעשור האחרון יעקב היה אחד הבולטים בתחום הליטיגציה המשפטית".