'גם הרב עובדיה היה מתנגד לשינוי השם'

עיריית ירושלים החלה בהליך אישור שינוי שם שכונת הר נוף לנאות יוסף ע"ש הרב עובדיה יוסף. אלפי תושבים מתארגנים להתנגדות.

שמעון כהן , ח' בחשון תש"פ

הרב עובדיה יוסף זצ"ל
הרב עובדיה יוסף זצ"ל
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

ועדת השמות בעיריית ירושלים התכנסה אתמול לאישור שינוי שמה של שכונת הר נוף שבעיר ל'נאות יוסף' על שמו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ואולם לא מעט תושבים מתרעמים על האופן בו התקבלה ההחלטה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דוד, אחד התושבים וממובילי המאבק להשארת שמה של השכונה כבעבר. בראשית הדברים מדגיש דוד כי שמה החדש של השכונה טרם אושר, אלא שאתמול הוחל בתהליכים שבסופו של יום עשויים להוביל להחלפת השם: "אתמול הוחלט על תחילת תהליך שינוי השם. בהמשך יהיה שלב ההתנגדויות. לאחר מכן יזומנו חלק מהתושבים להביע את התנגדותם ובהמשך תתכנס הוועדה להחליט".

על הסיבות למחאתם מספר דוד: "יש לנו כשלושים אלף תושבים בשכונה, ולכל אחד הזווית שלו למה חשוב לו להישאר עם השם 'הר נוף'. לאחד זה בגלל שלא שאלו אותנו ולא הציגו לנו אופציות חלופיות, תושב אחר יגיד שהשם הר נוף מבטא את השילוב של האוכלוסיות בשכונה. אנחנו על אותו הר עם נוף מגוון של אוכלוסיות. כאשר ישנו לשם אחר זה יהפוך למיתוג פוליטי. יש מי שלא אוהבים את השם, הוא דומה בעיניהם לשם של בית אבות".

"ברור לנו שהנושא הוצנח מלמעלה", אומר דוד ומוסיף: "אתמול ראש העיר נשא דברו בישיבת הוועדה ואחד מחברי 'התעוררות' שאל ואמר ש'כולנו גדלנו על ברכיהם של הגדולים הללו, אבל למה לשנות דבר שקיים, יש עוד שכונה חדשה שהולכת ונבנית ומקומות אחרים שיכולים לשאת את השם'. ראש העיר משיב 'ככה החליטה הוועדה'. ככה לא מקבלים החלטות".

בדבריו מדגיש דוד את ההערכה שלו ושל תושבים רבים לזכרו של הרב עובדיה יוסף, אך אין בכך כדי להביא להסכמתם לשינוי שם השכונה. "זכינו שגדול הדור במאות השנים האחרונות שלא קם כמותו היה בשכונתנו וזכינו ללמוד אצלו, אבל לא בגלל זה נדרוך על רגשות, גם לא של תושב אחד. גם הרב עובדיה עצמו לא היה מסכים לדבר כזה. זה היפך מורשת מרן, לכבד את הזולת ולהתחשב ברגשותיו".

לדבריו התושבים המוחים "רואים שיש ירידה מהעץ הזה. מספרים לנו שיש התנגדות רבה, כבר אספנו 5000 חתימות. ראש העיר אומר שאם תרצו אפשר יהיה לדבר על 'הר יוסף' או 'נאות יוסף'. אנחנו לא רוצים פוליטיקה ולא משחקי שמות".

בדבריו מזכיר דוד גם את הפיגוע הרצחני בבית הכנסת בהר נוף: "המיתוג של קדושי הר נוף הוא כזה, גם בלי לדעת את שמותיהם. אנשים מתפללים לעילוי נשמתם של קדושי הר נוף. כך הם מוכרים".

"שלא יישמע קמצוץ של פגיעה במרן", הוא שב ומדגיש. "אנחנו תלמידים שלו וחלק מאיתנו זה הוא, אבל אנשים גדלו למציאות של הר נוף ולמותג הר נוף. כל תלמידי הישיבות יודעים שהר נוף זה מושג וכששואלים תלמיד ישיבה מאיפה הוא הוא משיב 'הר נוף' ולא ירושלים".

על האפשרות שעצם מחאתם של המתנגדים מעוררת מחלוקת המבזה את זכר הרב, אומר דוד כי אכן "כבר כעת זה פוגע במורשת השלום והאחווה של מרן. רוב התושבים מתנגד. רק כ-50 מעוניינים בהחלפה. אנחנו יודעים שגם אם ישימו שלט עם השם 'נאות יוסף' אף אחד לא יקרא למקום כך. אז בשביל מה כל המהומה? בשביל שלט?".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה:

וועדת השמות דנה אתמול בבקשות שהגיעו לשולחנה להחלפת שם השכונה על שם הרב עובדיה יוסף והרב יוסף אלישיב זכרם לברכה. הוועדה החליטה כי בהתאם לחוק ובהתאם לעמדת היועץ המשפטי תפעל העירייה לפרסם את כוונתה לשנות את שם השכונה ולהזמין את הציבור להביע את דעתו על השינוי בהתאם לנוהל.

ראש העיר וחברי הוועדה פועלים בשקיפות תוך שיתוף הציבור והנושא פורסם בעיתונות, באתר העירייה, בלוחות המודעות ברחבי השכונה, בבניינים ובאמצעים נוספים בימים הקרובים, בפעילות שתבוצע על ידי המנהל הקהילתי של שכונת הר נוף שינהל את השיח מול התושבים.

לאחר קבלת ההתנגדויות תתכנס הוועדה ותשמע את מגוון הדעות של תושבי השכונה ותזמין אף את התושבים להשמיע את דעתם. רק לאחר שיישמעו מגוון הדעות, תקבל הוועדה החלטה סופית בעניין. לאחר קבלת ההחלטה על ידי הוועדה, יתקיים דיון נוסף על ידי מועצת העיר שתקבל את ההחלטה הסופית.'