החוקרים חצו את הקווים האדומים

מומחית בדין הפלילי: מתמלולי ניר חפץ עולה תמונה קשה מאוד של חציית קווים. היו תיקים שקרסו עם קריסת עדות עד המדינה.

שמעון כהן , ח' בחשון תש"פ

ניר חפץ
ניר חפץ
צילום: רוני שוצר, פלאש 90

עו"ד רלי אבישר רווה, מומחית בדין הפלילי, רואה את העולה מפרשת חקירת ניר חפץ כ"תמונה קשה מאוד של חציית קווים אדומים" מצידה של המשטרה, כהגדרתה, ולדבריה "זו לא פעם ראשונה".

אבישר רווה מציינת כי המשטרה והפרקליטות רואות בגיוס עדי מדינה יעד מרכזי שכן ההתייחסות לעדותו של עיד כזה היא כאל "ביצת זהב" שהיא חלקה הארי של החקירה. משום כך ישנה להיטות רבה להשיג עדות של עד שכזה ו"עם התופעה הזו שהפכה נפוצה מאוד, אנחנו רואים שעדי מדינה קורסים ומשקרים כדי לרצות את החוקרים. התמלולים של ניר חפץ צריכים להדיר שינה מכל אזרח במדינה".

"כשמדברים על עד שלא זוכר ופתאום כשהוא יוצא מהחדר הוא חוזר עם פרטים רבים לרבות תאריכים, עד שזוכר אירועים שכל הראיות האובייקטיביות מעידות ההיפך ולמחרת הוא משנה את עדותו בצורה מהותית, הדברים האלה בעייתיים. לב ליבה של עדות עד המדינה היא מהימנותו וכשהמהימנות נפגעת, ורק ממה ששמענו נראה שהמהימנות שלו אכן נפגעה מאוד עד כדי ספק לאפשרות לבסס הרשעה, מה שצריך להדיר שינה זו התנהלות המשטרה, שפועלת בכל דרך עם הפעלת לחצים ואמצעים פסולים על נחקרים כדי לחלץ מהם הודאות שבהרבה מהמקרים הן הודאות שווא".

על הטענה לפיה עדותו של עד המדינה אינה ניצבת לבדה אלא נצרכת לה תמיכה של ראיות נוספות, משיבה עו"ד אבישר-רווה: "עדות עדי מדינה צריכה חיזוק מראיות חיצוניות, אבל די שחלק מהדברים יחוזקו כדי שבית המשפט יכשיר את העדות כולה, כי לא לכל העדות יש ראיות חיצוניות שיחזקו את העדות. לכן, אמנם שהעדות לא לבדה, אבל עדות עד המדינה היא לב התיק והראיות האחרות מסייעות. כשהראיות סותרות לחלוטין את עדות עד המדינה הדבר מאיין לחלוטין את משקל עדותו של עד המדינה".

גם אבישר-רווה רואה כאחת מנקודות הכשל הגדולות של עדות חפץ את הרגעים בהם יצא חפץ עם חוקריו מהחדר המתועד ומצולם למקום חסר תיעוד וממנו שב עם פרטים שתואמים את הגרסה שאותה ביקשה המשטרה להוכיח, פרטים שקודם לכן טען שלא זכר. "אין ספק שהיו לו שיחות עם חוקרים, וזו נקודה בעייתית מאוד כי החוקרים משתילים את הגרסה, אבל יש בעיות נוספות כמו איומים בלתי לגיטימיים, אמצעי חקירה פסולים שמביאים אותו לומר דברים כדי לרצות את החקורים מתוך מה שנרמז עליו, וגם אמצעי החקירה הפסולים הללו והלחץ על עדי מדינה לעבור צד גם הם פסולים, אבל במקרה של ניר חפץ מה שקשה מכל הוא השיחות בין החוקרים לעד ללא תיעוד. אלו דברים שהיו צריכים להיות מתועדים מא' ועד ת'".

האם הדבר יכול להביא לקריסת התיק? "דבר כזה יכול להביא קריסת העדות, בעיקר אם הראיות לא תמכו בדברים שאמר העד. אם התיק נסמך על עדות עד המדינה זה יכול להביא לקריסת התיק כולו, כמו שהיה בתיק הבר-נוער, כשקרסה עדות עד המדינה התיק כולו קרס".

כשנשאלה אם היא מצטרפת להתבטאות של אחרים על התנהלות שמזכירה תקופות אפלות היא משיבה בנחרצות: "לגמרי. אם זה לא היה המשטרה הם היו בחקירה על הכנסת דברים וגרסה לפיו של עד. משום מה כשמדובר בפעולות משטרה הדברים לא מטופלים ונראים לגיטימיים לגורמים הרלוונטיים ואיש לא מזדעק וזה הדבר החמור ביותר".