יאיר נתניהו: "עד שאבא שלי הגיע ייצאנו רק תפוזים"

בנו של ראש הממשלה נתניהו התייחס הלילה בראיון בניו יורק למתקפות התקשורתיות על אביו, להישגים של אביו ולעמדתו בסוגיית פינוי ישובים

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט' בחשון תש"פ

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השתתף הלילה (חמישי) בכנס בניו יורק והעניק במהלכו ראיון לרב שמולי בוטח, הנחשב מקורב למשפחת נתניהו.

במהלך הראיון פרצו לאולם מפגינים, אשר הפריעו ליאיר נתניהו במהלך דבריו. המפגינים סולקו על ידי המאבטחים והרב בוטח.

בדבריו התייחס נתניהו הבן בין היתר למתקפות בתקשורת על אביו, "הבעיה זו לא הביקורת הפוליטית (נגד נתניהו), זה מבורך, אלא המתקפות האישיות המרושעות, העיוות, השקרים, הדיבה שאנחנו רואים, לא יום אחד, לא שני ימים, לא שבוע או חודש אלא מידי שנה ושנה במשך שלושים שנים. האמת, זה ממש מתיש, זה אף פעם לא נגמר. וזה לא מגיע מהשמאל הישראלי אלא מקבוצה קטנה, מאוד קטנה, של קיצונים משולי החברה הישראלית, אבל הם השתלטו על התקשורת המרכזית של ישראל. התקשורת בישראל לא מייצגת את העם בישראל ואפילו לא את השמאל הישראלי, היא מייצגת חלק לא משמעותי בחברה הישראלית, אבל יש להם את כל הכוח".

"מאז שהרשתות החברתיות נכנסו באופן כה משמעותי לחיינו, לראשונה לישראלי הממוצע יש קול, לראשונה בהיסטוריה הישראלית. זה מאוד מעודד שלרוב המושתק בישראל יש סוף סוף אפשרות להתבטא. לכן אני שם (ברשתות החברתיות), כל חיי, מאז שאני ילד, אני צופה בטלוויזיה וכועס על חוסר הצדק, וכשפתאום הגעתי לרשתות החברתיות יש יכולת להגיב לדברים. בטוויטר רואים את זה במיוחד, כשעיתונאי מפרסם משהו אני עונה לו ומסביר שזה שקר ומראה את העובדות.... ברוב המקרים אין להם תשובה והם לא מגיבים. זו הסיבה שנכנסתי לרשתות החברתיות - אני לא יכול לסבול חוסר צדק והייתי בשקט במהלך כל חיי אל מול רשע וחוסר צדק וכעת יש לי כלי לאזן את זה", הסביר נתניהו הבן את השימוש הרב אותו הוא עושה ברשתות החברתיות.

יאיר נתניהו טען כי אביו הפך את מדינת ישראל ממדינה עם כלכלה נחשלת למדינה חזקה ומשגשגת, "הוא (ראש הממשלה) עובד 24 שעות ביממה, זו לא עבודה אלא משימת חייו. המשימה היא להציל את העם היהודי מהשמדה, אבל לא רק לשרוד אלא לשגשג. אחד הדברים שאבא שלי עשה ואני כל כך גאה בו זה שהוא לקח מדינה בשנות ה-90 שלצד האיום הקיומי, התנהלה בה כלכלה בסגנון סובייטי סוציאליסטי פרימטיבי. לא היה ייצוא מלבד תפוזים או משהו כזה. ישראל הייתה מבודדת בעולם, הסיבה שהיא הייתה מבודדת הייתה החולשה, אף אחד לא רוצה להיות ידיד של חלש, אלא רוצים להיות ידידים של החזקים"

יאיר נתניהו הציג בדבריו גם את התנגדותו לפינוי יישובים ביו"ש, "אני חושב שלעשות את מה שעשינו בעזה ביהודה ושומרון, ללא שליטה על בקעת הירדן וללא הישארות ביישובים היהודיים, ונטישת האתרים ההיסטוריים שלנו, ועזיבת הנקודות האסטרטגיות הצבאיות שלנו - אני חושב שזה יביא לאיום קיומי על ישראל ואני חושב שישראל לא תוכל לשרוד לאורך זמן במדינה ברוחב 10 מיל'."

הרב שמולי בוטח: אביך דיבר באונ' בר אילן על פיתרון שתי המדינות, ולא ממש התבטא בעניין מאז. הוא מקבל את העצות שלך בענייניים פוליטיים, אתה מדבר אתו על עניינים פוליטיים?

"לא, בקושי. יש לי את העצמאות שלי. בשבת כמובן, כמו כל משפחה ישראלית, אנחנו עם אמא שלי ואחי, ושאר האורחים מדברים על מה שקורה בחדשות וכו'... אבל אני לא רואה אותו הרבה אגב, הייתי רוצה יותר זמן איכות אתו, אבל זה המחיר בלהיות ראש ממשלה. אני בן 28 אז אני כמובן לא שליח שלו אלא אדם לעצמי".

הרב שמולי בוטח: הוא נותן לך את החופש להתבטא איך שאתה רוצה?

"כמי שאמרתי, אני בן 28... לפעמים הוא לא ממש שמח עם הדברים... אבל מה אפשר לעשות? אם הייתי בן 16, היה אפשר לקעקע אותי, אבל הגענו לנקודה שאני איש לעצמי. אז מה אפשר לעשות..."