מתחזקים. נשיא איראן חסן רוחאני
מתחזקים. נשיא איראן חסן רוחאניצילום: רויטרס

המחקר שאמור להדאיג את ישראל? המכון הבינלאומי למחקר אסטרטגי בלונדון פירסם מחקר ענק בן 217 עמודים בו נטען כי למרות הסנקציות של הקהילה הבינלאומית, הצליחה איראן לחזק בצורה משמעותית את כוחה במזרח התיכון.

על פי המחקר, איראן כיום בעלת השפעה גדולה על מספר מדינות במזרח התיכון ביניהן סוריה, תימן, לבנון, עירק ועוד.

במחקר מפרטים אנשי המכון הבינלאומי כי יריבותיה של איראן רכשו בשנים האחרונות כמויות גדולות של נשק, בעיקר מבריטניה, אולם איראן הצליחה לחזק בצורה דרמטית את אחיזתה במדינות רבות באזור.

תחת הכותרת "רשתות ההשפעה של איראן במזרח התיכון" טוענים החוקרים כי "איראן הצליחה לבנות בחשאי רשת של בריתות המכונות "מיליציות פרוקסי" בכל רחבי המזרח התיכון, על מנת לייצא את האידיאולוגיה המהפכנית שלה ולהרחיב את השפעתה מעבר לגבולותיה מאז חזרתו של האייתוללה חומייני לטהרן בשנת 1979".

עוד טוענים החוקרים כי "הרפובליקה האיראנית היטתה את יחסי הכוחות האפקטיביים במזרח התיכון לטובתה על ידי התנגדות לכוחות קונבנציונליים על ידי פעולות רבות השפעה ושימוש בכוחות צד שלישי. הכוח המניע של הפעולות הוא כוח 'אל קודס' המשמש כאגף המבצעים של משמרות המהפכה".

החוקרים הוסיפו עוד כי איראן חימשה ואימנה כוחות רבים המשתפים איתה פעולה במזרח התיכון, כמו חיזבאללה, ופיתחה יכולות של תקיפות מזל"ט וסייבר על מנת להתגבר על העליונות הצבאית של יריבותיה ובהן ישראל.

בתגובה לדו"ח אמר דובר שגרירות איראן בלונדון, "אם הדו"ח אומר כי יש לכבד את תפקידה של איראן זה סימן מבורך. המדיניות של התעלמות מאיראן לא פעלה. איראן גם הצליחה לשלוט בהצלחה בטרור הכלכלי של ארה"ב. איראן היא מדינה רבת עוצמה המנהלת יחסים טובים עם מדינות אחרות והרבה יוזמות לשיתופי פעולה".