כרבע ממבקשי האזרחות מספרד - לא יהודים

החוק הספרדי, שנועד לתת אזרחות לצאצאיהם של יהודים שנרדפו במדינה, מושך פניות רבות מאוד. לפחות רבע מהן מצידם של פונים שאינם יהודים

כנען ליפשיץ, JTA , ט' בחשון תש"פ

מי זכאי לאזרחות ספרדית?
מי זכאי לאזרחות ספרדית?
צילום: איסטוק

החוק הספרדי, שנועד לאפשר מתן אזרחות לצאצאיהם של יהודים שנרדפו במדינה, משך אליו עשרות אלפי פונים שאינם יהודים.

הנתונים עולים מניתוח נתוני בקשות האזרחות שפורסמו באחרונה, עם סגירת חלון ההזדמנויות להגיש בקשה על פי החוק המדובר.

מבין 153,767 הפונים, 52,823 הם אזרחי ארבע מדינות באמריקה הלטינית: קולומביה, הרפובליקה הדומיניקנית, ונצואלה ואקוודור, כך דיווח ביום ראשון העיתון La Razon.

האוכלוסייה היהודית של כל ארבע המדינות ביחד מונה פחות מ-10,000 איש, לפי נתוני הקונגרס היהודי העולמי. פירוש הדבר שכמעט 43,000 מהפונים, או 27 אחוז מסך הפניות לפני שעבר המועד האחרון להגשת בקשות באוקטובר, אינם יהודים גם על פי ההגדרה המרחיבה של מיהו יהודי שקבע הקונגרס היהודי העולמי. יתכן, כמובן, שפונים אלה מאמינים כי יש להם שורשים יהודיים למרות שהם אינם רואים עצמם עוד כיהודים.

רק 4,313 מהפונים, או 2.8 אחוזים, הם ישראלים. מעל חמישית, או 33,653 מגיעים ממקסיקו, המדינה עם מספר הפונים הגבוה ביותר. במקום השני נמצאת קולומביה, עם 28,314 פניות. מארצות הברית הגיעו 5461 פניות, ומטורקיה 1994 פניות.

עד כה אושרו 31,222 בקשות לאזרחות ושאר הפניות עדיין ממתינות לאישור. כמעט מחצית מהפניות הגיעו בחודש ספטמבר האחרון, ברגע האחרון לפני המועד האחרון שנקבע בחוק. לפי החוק שאושר בספרד בשנת 2015, ניתנה אפשרות לצאצאיהם של יהודים להגיש בקשה לאזרחות החל מינואר 2018 ועד לאוקטובר השנה. בפורטוגל הועבר חוק דומה, אלא ששם לא נקבע מועד סיום לתכנית.

בשתי המדינות, ציינו הממשלות כי מדובר בצעד שנועד לכפר על רדיפתם וגירושם ההמוני של יהודי חצי-האי האיברי בימי האינקוויזיציה, החל מהמאה החמש-עשרה. יהודים רבים אולצו להתנצר בכפייה.