ההצגה חייבת להיפסק

מופע ההתרמה של עמותת 'עזרה למרפא' נקלע השבוע ללב שדה הקרב של הדרת הנשים במרחב הציבורי, בניגוד גמור לאופיו ומגמתו של הרב פירר

יוסף ארנפלד , ט' בחשון תש"פ

"אדם צנוע ונחבא אל הכלים". הרב אלימלך פירר עם נשיא המדינה בערב הוקרה לארגון
"אדם צנוע ונחבא אל הכלים". הרב אלימלך פירר עם נשיא המדינה בערב הוקרה לארגון
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ארגוני הנשים סימנו השבוע ניצחון נוסף במאבק הארוך והנחוש שלהם שלא להותיר אף בימת מופעים בלי נציגות נשית. הקורבן התורן הפעם היה ארגון עזרה למרפא של איש החסד החרדי הרב אלימלך פירר, שתכנן לקיים בסוף החודש את ערב ההתרמה השנתי אך נאלץ להודיע על ביטולו.

במסגרת ערב ההתרמה תוכנן להיערך מופע מחווה לשלמה ארצי "אתמול היה טוב ויהיה גם מחר" במלאות 50 שנות קריירה במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין. התזמורת הפילהרמונית הישראלית הייתה אמורה לארח אומנים נחשבים כמו אלי יצפאן, בניה ברבי, גיא ויהל, הראל סקעת, מוש בן ארי, עידן חביב, אוהד שרגאי ושלישיית מה קשור. בדיוק כפי שקרה בשנים עברו, זמרים גברים בלבד הוזמנו להופיע במופע, למעט הרכב 'ילדי החוץ' של עילי בוטנר שהתבקש להימנע מלהביא את אדר גולד, זמרת שמהווה חלק מההרכב הקבוע של הלהקה.

התכנון הודלף לתוכנית 'ערב טוב עם גיא פינס' בקשת 12. התוכנית הפכה את הנוהל הקבוע, לפיו מוזמנים לאירוע רק זמרים גברים על מנת לכבד את אורח החיים החרדי של הרב פירר, לפרשייה של ממש ולאבן דרך נוספת בסאגת הדרת נשים. הפרסום גרר לא מעט תגובות נזעמות שהפעילו לחץ מאסיבי על האומנים להודיע על ביטול השתתפותם במופע.

כך למשל האומן אלון עדר ביטל את השתתפותו, ואומנים כמו מוש בן ארי, עילי בוטנר ואבי סינגולדה הודיעו כי אם אופי המופע לא ישתנה גם הם יבטלו את השתתפותם. אלון עדר כתב כי הוא מעריך מעומק ליבו את פועלם של הרב ושל העמותה שאפילו עזרה לו באופן אישי בעבר, אבל "אותו לב אינו מאפשר לי לעלות על במה שנשים אינן מורשות לעלות עליה", כלשונו. ברוח דבריו כתב גם מוש בן ארי: "מטרת האירוע מאוד חשובה ולכן התגייסתי מלכתחילה, אבל לא אוכל לבגוד באני מאמין שלי".

גורם המעורב בהפקת המופע מאשים את התוכנית של גיא פינס ביצירת כדור השלג, שהוביל בסופו של דבר לביטול המופע. לטענתו צוות התוכנית עבר זמר-זמר כדי לבדוק האם הם מתכננים בכל זאת להופיע, כשניתן להם להבין שאם בכל זאת יופיעו יואשמו בהאשמה החריפה של הדרת נשים. "הם עשו סוג של מסע צלב. הייתה להם אג'נדה לגרום לביטול המופע".

הדרה דמיונית

מאידך, היו גם מי שלא נתנו לעליהום לבלבל אותם. כך כתבה הזמרת עלמה זהר: "אני לא בעד הדרת נשים, יכול מאוד להיות שהיה צריך לבחור דרך אחרת לקיים אירוע התרמה. אבל להתגולל על האיש הזה? קודם שיעמדו במקומו. נראה אותם. האיש מעולם לא הדיר אישה שהייתה זקוקה לעזרתו ולא שאל אותה מי היא ומה היא. זה חייב לעמוד לזכותו". להגנתו של הרב פירר יצא גם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין, שנחשב למקורבו של הרב. את הטענות נגד המופע הוא כינה "הדרה דמיונית".

אחד מהגורמים שהוציאו הודעת תמיכה בזמרים המבטלים היה ארגון הנשים הדתי 'קולך'. "אנחנו מברכות את הזמרים על הסולידריות שהפגינו כלפי הזמרות, כשביטלו את השתתפותם בערב המחווה לרב פירר. הרב פירר הוא דמות מופת בחברה הישראלית, ואין ספק בכלל שמפעל החסד שלו חיוני ומציל נפשות. אולם הדרת נשים מאירועים מסוג זה, ממלכתיים, הפונים לקהל רחב, מעורב, חילוני ודתי, פוגעת באופן עקבי בעיקרון השוויון: ביכולת ההשתכרות, בחשיפה האומנותית של אומניות ובגישה למרכז הבמה. אנחנו מכבדות את זכותו של אדם לציין את פועלו באופן הנכון לו, אבל לא ניתן להזמין נשים להשתתף כקהל, ולהציג על הבמה כאמירה, את מחיקתן", כלשונן.

עו"ד יעל רוקמן, מנכ"לית 'קולך', מבקשת להזכיר כי הפעם לא היו אלה ארגוני הנשים שהובילו את המחאה, אלא דווקא זמרים גברים, שחשו שלא בנוח עם ההדרה של הקולגות שלהם. "אנחנו חושבות שזה מבורך שיש ערנות של שני המגדרים, זה כלפי זה. זה בעצם תיקון חברתי", היא מסבירה, "אין בכלל חילוקי דעות על כך שפועלו של הרב פירר גדול וחשוב. אנחנו לא רוצות לפגוע בו, אבל צריך להבין, שאם מקיימים אירוע שמיועד לקונצנזוס הישראלי, לא הגיוני שהוא יתקיים באופן שדוחה ערכים של החברה הכללית".

גם במחיר של ביטול המופע?

"באירוע בעפולה היינו בעד לתת למופע להתקיים, היות שהוא היה מיועד לקהל חרדי. הכול תלוי בהקשר. באירוע שהוא ממלכתי ומיועד לציבור הרחב, אין מקום להדיר נשים. זה אירוע שהושקע בו הרבה מאוד כדי שיהיה ממלכתי, נשיא המדינה היה אמור להגיע. השירה של שלמה ארצי היא לא דתית ואולי גם יכולה להיות בעייתית מבחינה דתית. לקחת אירוע כזה בתפיסת עולם חילונית ולהגיד שרק שירת נשים לא תהיה שם, הוא בעייתי בעיניי ופוגע בנשים. כולנו רוצים שהרב פירר יצליח וגם הוא היה יכול לבחור בדרך אחרת. אפשר לגייס כספים בכל מיני דרכים".

בעוד חודש מתקיים מופע בשם 'הבמה שלך' בהיכל התרבות בתל אביב, שבו משתתפות 12 זמרות ואף לא זמר אחד. גלי צה"ל אמורים לשדר את המופע בשידור חי. למה זה לא מפריע לכן?

"אם נעשה רשימה ונבדוק מה באמת קורה, לצערנו הרב בינתיים ההפליה היא באופן מובהק בכיוון מסוים. לצערנו יש הרבה יותר מופעים שהם רק עם גברים והרבה פחות רק עם נשים".

האג'נדה חייבת לחול

בסופו של דבר, הסאגה המתמשכת שאליה נקלעו שלא ברצונם הרב פירר ו'עזרה למרפא', הובילה להחלטה לבטל את המופע. במכתב ששלח השבוע לאפי הרשקוביץ, יו"ר ידידי העמותה, כתב הרב פירר: "מעולם לא התערבתי ולא עסקתי בארגון ערבי התרמה. מטרות האגודה היחידות היו ונותרו הצלת חיים. האגודה זכתה לשרת עד היום יותר ממיליון אנשים. מעולם לא היינו ולא נסכים להיגרר לשיח של שנאת חינם. השקפותינו, מטרתנו ועצם קיומנו, השואבים את כוחם מההלכה היהודית המסורה לננו מדור ודור - מסמלים את ההפך הגמור. אנו דבקים במשימת חיינו וגאים באורח חיינו. משכך, אבקשך שלא לקיים את מופע ההתרמה הקרוב שתוכנן".

כמי שמכיר לעומק את תעשיית המוזיקה הישראלית, מתרשם הזמר והיוצר ישי לפידות כי גורם חיצוני עשה סיבוב על הגב של האומנים. "המופע הזה נערך כבר כ-15 שנה", הוא מגלה בשיחה עם 'בשבע', "הופעתי בו יחד עם שלמה ארצי ואבי סינגולדה כבר לפני 13 שנה. אני מאמין שהאומנים בלב שלם ובנפש חפצה רצו לקיים את האירוע כפי שתוכנן. פשוט ישבו עליהם עד שהם נאלצו ליישר קו ולהודיע על ביטול. הקבוצה שכבר הרבה זמן כופה עלינו דברים בשם האג'נדה שסוברת כי בכל המרחב הציבורי, בין אם הוא חרדי או חילוני, תורתם בענייני הדרה חייבת לחול, הצליחה להדיר את המופע מעם ישראל וזה טיפשי ומיותר".

לפידות מדגיש כי על אף אורח חייו החרדי, הרב פירר עצמו היה מנותק מכל הסיפור. "יש אנשים בארגון שמטפלים בארגון המופע. הרב פירר הוא אדם צנוע שנחבא אל הכלים ולא מעניין אותו בכלל המופע. אם אין ברירה וצריך לעשות יחסי ציבור ולגייס תרומות לפעילות, אז הוא עושה זאת. הרב פירר לא יכול לתת לאירוע בהפקת מוסדותיו להתקיים בצורה שנוגדת את ההלכה. קול באישה, זאת הלכה".

ממערכת 'ערב טוב עם גיא פינס' נמסר בתגובה: "אנחנו תוכנית שעוסקת בסיקור עיתונאי של עולם הבידור. אחרי השידור הראשון אצלנו, בחרו בשלל גופי תקשורת, מהדורות חדשות ועיתונים חילוניים ודתיים לעסוק בנושא. הדיון התפשט גם לרשתות חברתיות, כי כנראה שהנושא הוא בליבם של רבים בעם ישראל. המשכנו לסקר בימים שאחרי את התגובות והמהלכים משני הצדדים. לא פנינו בתביעה לאיש לבטל את השתתפותו. המופע לא בוטל מחוסר אומנים, שכן רבים התנדבו להחליף את מי שפרשו. האג'נדה היחידה שמניעה אותנו היא שמירה על חופש הביטוי, הדעה והזכויות בחברה. במסגרת הזאת אנו סבורים שהדרישה לא לאפשר שירת נשים במופע לקהל חילוני, שנסמך על התנדבותם של אומנים שמקיימים אורח חיים שונה לחלוטין, אינה במקומה. לעניין אג'נדה: סביר שאלמלא ההתעקשות לכפות על האומנים והתזמורת אג'נדה שאינם מאמינים בה, המופע היה מתקיים כמובטח וההכנסות היו נתרמות לנזקקים".