אסור להתנתק מהחרדים

רעיון העוועים של הצטרפות לממשלת גנץ-לפיד-ליברמן בלי הליכוד ובלי החרדים עלול לעלות לציונות הדתית במחירה של התנתקות נוספת. דעה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט' בחשון תש"פ

אסור להתנתק מהחרדים  -ערוץ 7
לא לפורר את הברית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

1. בימים האחרונים נשמעים יותר ויותר קולות במגזר שקוראים למפלגות הציונות הדתית (כן, 7 מנדטים ו-3 מפלגות, זה בהחלט פתטי כמו שזה נשמע) להצטרף לממשלה בראשות בני גנץ.

הטענה, שנשמעת גם במאמרים שפורסמו באתר הזה, היא שהציונות הדתית לא צריכה לקשור את גורלה לא בגורלו של בנימין נתניהו ולא בגורלם של החרדים.

על פי הטענה הזו, הציונות הדתית צריכה לעשות מה שטוב לה ומה שטוב למדינה, ובמקרה הזה זה אומר לפרק את גוש ה-55 ולהיכנס לממשלה בראשות בני גנץ.

2. נתחיל קודם ממה שטוב למדינה. אם למישהו נדמה שבנקודת הזמן הזו מה שמדינת ישראל צריכה זה ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים ובראשות בני גנץ, עם פרץ-בנט-סמוטריץ' כחותמת כשרות, אז אני גם רוצה לדעת איזה חומר הוא לקח, זה בהחלט מסקרן.

הרי גם הממשלה הבלתי אפשרית של המחנה הדמוקרטי-עבודה-גנץ לפיד-ליברמן ומפלגות הציונות הדתית לא שווה 61 מנדטים. היא שווה במקרה הכי אופטימי 58 מנדטים.

בשביל שממשלה כזו תוכל להצליח הערבים צריכים לפחות להימנע. מה מוכנים אלו הקוראים להקים ממשלה כזו לשלם לערבים תמורת ההימנעות הזו? הרי שום דבר בפוליטיקה לא בא בחינם. אז אתם באמת משוכנעים שממשלה כזו טובה למדינת ישראל?

שלא לדבר על השאלה האם ממשלה כזו בכלל תוכל לתפקד. אתם בכלל מתארים לעצמכם איך נראה שולחן ממשלה שסביבו יושבים גם ניצן הורוביץ וגם בצלאל סמוטריץ'? זה מה שמדינת ישראל זקוקה לו?

3. ועכשיו ברשותכם כמה מילים על הציונות הדתית ומה שהיא זקוקה לו. "חבר אני לכל אשר יראוך ולשמרי פקודיך", אמר דוד המלך בתהילים. גם כשעושים פוליטיקה ובפוליטיקה מן הסתם לא כל המהלכים הם תמיד אידיאליים לחלוטין, צריך לזכור למי מתחברים קודם ולמי אחר כך.

זה נכון אידיאלית, אבל זה נכון גם פרקטית. הברית עם הליכוד והחרדים היא חגורת הביטחון של הציונות הדתית ושל ההתיישבות ביהודה ושומרון. מה"חברים" במפלגות האחרות הציונות הדתית תמיד ספגה רק בגידות.

מי פגע בשירות הלאומי? מי עשה הכל כדי לחסל את מפעל ישיבות ההסדר? את מי מעולם לא עניין עתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון? מי שרוצה לפגוע בברית עם הליכוד והחרדים חייב לזכור שאין בגידות חד צדדיות. מי שבוגדים בו יבגוד תמיד בחזרה.

4. זה נשמע לכם כמו איום סרק חסר ממשות? אולי כדאי להיזכר בתכנית ההתנתקות. לתכנית ההתנתקות הגיעה הציונות הדתית אחרי שהיא בגדה בחרדים והצטרפה לממשלת ליכוד-שינוי שאליה לא ניתן לחרדים להצטרף.

ההצטרפות הזו, שנראתה בזמן אמת כמו מהלך פוליטי מבריק ומתבקש, עלתה לציונות הדתית במחירה של תכנית ההתנתקות. כי ברגע האמת זכרו אנשי יהדות התורה מי זרק אותם לכלבים ואפשר לקצץ עד לעפר את קצבאות הילדים.

בזמן אמת, אם תעמוד על הפרק תכנית התנתקות שניה, לא גנץ, לא לפיד ובטח שלא ניצן הורוביץ, יהיו אלו שיעזרו לסכל אותה. אם הציונות הדתית תעניק את תעודת ההכשר למהלכים האנטי-דתיים של קואליציית גנץ-לפיד-ליברמן-הורוביץ, שללא ספק תפגע בדמותה היהודית הציבורית של המדינה, היא תוכל לבוא אחר כך בטענות רק לעצמה.