360 מעלות של נוף עוצר נשימה

עודד פורת ממדרשת הגולן עם המלצה לטיול במצפה השלום ברמת הגולן אבל לא התצפית עם הנוף המרהיב היא רק ההתחלה.

עודד פורת , י' בחשון תש"פ

מצפה השלום
מצפה השלום
צילום: באדיבות מדרשת הגולן

מקורי וחדש או המוכר והאהוב? שאלה שמלווה אותי לא מעט כחובב טיולים מושבע. פעמים רבות אני בוחר לחזור לנופים המוכרים והחרושים יותר, כי הם פשוט הכי יפים בעיניי.

המחיר יכול להיות עומס המטיילים, אך יתרון הנוף המרהיב בהחלט מפצה.

דוגמה למיקום כזה הוא אתר "מצפה השלום". נקודת תצפית מרהיבה הנמצאת בדרום הגולן בסמיכות לקיבוץ כפר חרוב. כשמגיעים לאתר, יש לרדת במדרגות האמפי אל מול נוף הכנרת המרהיב, לנשום עמוק עמוק את האוויר הנקי, ולאחר מכן לפתוח את העיניים ולבלוע את מרחבי הצפון בעינינו.

מתחתינו פרוסה הכנרת, ישובי עמק הירדן ולידם מטעי הבננות ושדות החיטה, הרי מירון והרי צפת נפרשים מצפון לנו בגובה מרשים. כאן ניתן לראות היטב את ההסבר לגבולות הגליל כפי שמופיע במסכת שביעית: "מכפר חנניה ולמעלן, כל שאינו מגדל שקמין – גליל העליון. ומכפר חנניה ולמטן, כל שהוא מגדל שקמין – גליל התחתון" שרשרת הרי הגליל התחתון אכן נראית כאן באופן מרשים ביותר ושיאם של ההרים כמובן בהר התבור הבולט למרחוק בכיפתו המושלמת. העין יכולה עוד לנדוד דרומה הרחק אל עבר רמת צבאים ורמות יששכר שכבר נושקות לגלבוע.

בימי ראות יוצאי דופן ניתן לראות מכאן את מבנה האוניברסיטה של חיפה הנמצא על הרי הכרמל. אך הנוף המרהיב שתיארתי קודם לכן, איננו הסיבה היחידה להגיע דווקא לכאן.

ממרפסת התצפית יורדות מדרגות לעבר בוסתן כאן במקום זה התקיים ישוב יהודי בימי המשנה והתלמוד בשם "כפר יחריב" המוזכר כבר בברייתת התחומין. ברייתא המפרטת את גבולות תחומים בארץ ישראל שעליהם מתקיים דיון בדבר חיוב קיום מצוות התלויות בארץ. כפר יחריב היה חלק מכפרי תחום סוסיתא.

העיר המרכזית שהייתה הלניסטית וניתן לראות את שרידיה ממרפסת התצפית. על שרידי הכפר היהודי נבנה כפר סורי בשלהי המאה ה-19 ששימש גם אזרחים אך בעיקר חיילים סוריים. בצד הדרומי של מרפסת התצפית מונח מקלע ישן. המקלע שריד ממוצב סורי שננטש בבריחת הצבא הסורי מפני צה"ל במהלך שחרור הגולן במלחמת ששת הימים לפני 52 שנים.

המקלע הזה לא הונח סתם כך. מי שבנה את נקודת התצפית המרהיבה הזו, רצה להזכיר למה שימש המקום היפה הזה כשהוא היה בידי הסורים. השם "מצפה לשלום" משמעותו בהקשר זה הינו הבהרה ברורה למאות אלפי המבקרים במקום ש"שלום אמת" בינינו לבין הסורים יכון רק כשהמצפה הזה וכל רמת הגולן תהיה בידינו.

אנו נרד לעבר הבוסתן, נמצא בו כמעט את כל עצי שבעת המינים כולל עץ התמר שבדרך כלל איננו גדל במקומות אלו אך מצא כאן את מקומו. הבוסתן שותה ממי מעיינות הדופן של הגולן שמנקזים את מי התהום המחלחלים במסלע הבזלת של דרום הגולן ומתפרצים בחיבור שבין הגיר לבזלת במצוקי הגולן.

הליכה של כ-15 דקות מהמצפה לאורך המצוק דרומה על גבי שביל מסומן, תוליך אותנו אל בריכת מים. סיום מושלם לטיול יכול להתאפשר בהליכת ג'וגינג נעימה על הטיילת החדשה שנסללה בין כפר חרוב לקיבוץ מבוא חמה.