הרב פרץ: השאלות הנוקבות לא נתנו מנוח

שר החינוך היה הנואם המרכזי בעצרת הנוער לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. "סומך על ביהמ"ש בעניין זהות הרוצח".

ערוץ 7 , ט' בחשון תש"פ

לקראת יום הזיכרון ה-24 לראש הממשלה המנוח יצחק רבין, התקיימה הערב (חמישי) עצרת הנוער המרכזית בהשתתפותם של שר החינוך הרב רפי פרץ, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, דליה רבין ותלמידים מכל רחבי הארץ.

העצרת התקיימה תחת הכותרת "מקום לכולם - מפרימה לאיחוי", אשר נבחרה מתוך הכרה בצורך של כל אחד ואחת לחוש שייכות וחיבור למדינת ישראל ולחברה הישראלית ולמצוא בהן מקום לכולם.

את הטקס כיבדו בנוכחותם גם שלושת הצנחנים ד"ר יצחק יפעת, חיים אושרי וציון כרסנטי מהתמונה המפורסמת של דוד רובינגר בשחרור הכותל, אשר אמרו יזכור לכבוד מפקדם במלחמה. כמו כן נכח בטקס לוחם הסיירת סורין הרשקו, הפצוע הקשה ממבצע השבת החטופים באנטבה, לו הקדיש הזמר דוד דאור את השיר 'ארץ צבי'.

שר החינוך, הרב רפי פרץ, התייחס בעצרת לפועלו של ראש הממשלה שנרצח. "שבע זכויות היה יצחק רבין: מצביא, מדינאי וּמנהיג. אדם משכמו ומעלה, שהקדיש את כל חייו הבוגרים למען עמו ומדינתו, ועשה כל שלאל ידו, על פי מיטב שיפוטו, כדי להוביל אותנו לִמחוזות טובים יותר".

"רבין נפל קורבן לשפל שבפשעים, לנתעב שבמעשים. כדורי האקדח שנטלו את נשמתו, נחוו על ידי אזרחי ישראל ככדורים שפילחו גם את גופה ונשמתה של הישראליות. שימוש באלימות - כל שכן בנטילת חיי אדם - לשם השתקת עמדה, דעה או יריב אידיאולוגי, הוא מוקצה מחמת מיאוס. זהו כתם עיקש על דמותנו המוסרית והערכית. לצערי, עד היום, טרם נמחה הכתם הזה. החברה הישראלית מנסה, עדיין, לאחות את השבר- בתהליך אטי מאד, הדורש מכולנו סבלנות אין קץ", הוסיף שר החינוך.

לדבריו, "דווקא משום כך, נדרשת מאיתנו רגישות גבוהה פי כמה לכל מילה היוצאת מפינו; לכל האָשמה, החרמה, הכללה או פסילה של אדם או של ציבור. חופש הדעה וחופש הביטוי, היו - וחייבים להישאר - נר לרגלינו ונשמת אפנו, כחברת מופת שהיא אי של צדק, חמלה ושוויון בסביבה כאוטית ודיקטטורית, בשאיפתנו להיות מגדלור מוסרי ודמוקרטי. אלו ערכיה המכוֹננים של תורת ישראל, אלו ערכי היסוד של מדינת ישראל, כיהודית כדמוקרטית כאחד".

הרב פרץ ציין כי "במשך שנים, התסיסה הפנימית כאן אמנם לא שככה. חילופי ההאשמות הקשים היו כמדקֵרות בליבנו. השאלות הקשות, הנוקבות, בעיקר בקרב הציבור הדתי, שאני בשר מבשרו - לא נתנו מנוח. לאור הקולות הנשמעים בעת האחרונה, אני רוצה לומר בקול בחד וברור: אני סומך את ידי על בית המשפט ועל קביעתו בעניין זהות הרוצח. כל שיח אחר הוא שיח של הבל".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר, "24 שנים חלפו מאותו לילה קודר בו נרצח יצחק רבין, ראש ממשלת ישראל. הרצח הרעיד את אמות הסיפים ופגע בלב ליבה של החברה הישראלית כולה. והחברה הישראלית, רבת פנים היא. זו חברה שיש שונות לאומית, בין יהודים לערבים, שונות עדתית ,בין אשכנזים למזרחים, שונות דתית בין חילונים לדתיים, שונות בין עולים וותיקים, שונות חברתית בין עשירים ועניים. אולם יש בה גם מכנה משותף מאחד ועוצמתי - האזרחות והערבות ההדדית. האזרחות היא חוט השני המחבר את כל שדרות האוכלוסייה, בהבנה שכולנו אזרחים במדינה אחת, מדינת ישראל".

"היום הזה לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, הינו יום של תזכורת רועמת לכולנו – תזכורת על המחויבות והאחריות של כולנו כאחד, לשמירה על רוחה ואופייה של מדינה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", דברי אבואהב.

ראש מרכז יצחק רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח דליה רבין אמרה בטקס, "אתם נערים ונערות, אינכם שייכים לדור ששואל את עצמו מידי שנה איפה הייתי ב 4 בנובמבר 1995. אבל אין לי ספק שאתם מודעים לסכנה שצופן בחובו הרגע הזה בתולדות ישראל וכמה קשה עלינו לעמול – יחד – על מנת לוודא ששוב לא יהיה כדבר הנורא הזה".

"מחלוקת, עמוקה ונוקבת ככל שתהיה, לא פותרים באלימות. לכל פעולת מחאה במדינה דמוקרטית יש קווים אדומים שאסור לחצות אותם. למרות שזה קשה ומסובך - בואו נדבר על ההסתה שקדמה לרצח. למורות ולמורים שלכם אני אומרת: חייבים לדבר עליה. אסור להירתע. בואו נבחין בין מחאה דמוקרטית, לגיטימית, מתבקשת, נגד תהליך אוסלו ובין הסתה. בין אמירות קשות לבין דיבורים אסורים. בין כרזות נוקבות לבין התרת דם. אם לא נעסוק בזה, לא נברר את זה, לא נוכל ללמוד דבר".

"השנה היה ניסיון להטביע את יום השנה לרצח בהררים של אשפת קונספירציה. לא נותרה ברירה. צריך להגיד מעל כל במה את המובן מאליו ואת הידוע: ראש ממשלת ישראל נרצח בידי מתנקש יהודי, שהודה ושיחזר והורשע ונשפט. שלא חזר בו מהודאתו ולא התחרט, ולא התנצל. התבססותן של תיאוריות קונספירציה תורמת להשלטת אנרכיה. גורמת לאיבוד האמון במערכות הצדק ובשלטון החוק; מטשטשת את הקו הברור בין אמת לשקר. מזמינה כאוס, הרס, חורבן. את המגמה הזו צריך לעצור", הוסיפה רבין.

"אנחנו יודעים שקשות מאוד לעיתים המחלוקות בנינו ועדיין כולנו – כל ישראל, כל הישראלים – מחויבים לערבות הדדית, ורב מאד המשותף לכולנו על המפריד. נזכור את זה תמיד, וכבר יהיה יותר טוב", סיכמה את דבריה.