פומפאו והרצוג ביקרו בבית הכנסת בהאלה

שר החוץ האמריקני, שר החוץ הגרמני ויו"ר הסוכנות היהודית השתתפו בטקס בבית הכנסת בעיר הגרמנית, חודש לאחר הפיגוע ביום הכיפורים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בחשון תש"פ

יו״ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, השתתף היום (חמישי) בטקס זיכרון בבית הכנסת בהאלה, יחד עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר החוץ הגרמני הייקו מאס, חודש לאחר הפיגוע ביום הכיפורים שבו נרצחו שני עוברי אורח מירי של טרוריסט חמוש.

חייהם של עשרות מתפללים ניצלו הודות לאמצעי האבטחה שהותקנו בבית הכנסת בסיוע הקרן לביטחון קהילות יהודיות של הסוכנות היהודית. בנוסף לטקס הזיכרון בבית הכנסת, התקיים טקס הנחת זר בסמוך למקום שבו נרצח אחד מעוברי האורח.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר בטקס, "מה שקרה כאן בהאלה היה דבר טראגי. הנשיא טראמפ הנחה את צוותו להתמקד במאבק באנטישמיות בכל מקום בו היא נמצאת ולתמוך בעם היהודי ובישראל בכל דרך אפשרית".

"רציתי לבוא לפה כדי להביע את הסימפטיה של אמריקה על מה שהתרחש פה ולהזכיר לעולם שאנטישמיות אינה מוגבלת רק למקום מסוים. אפשר למצוא אותה בכל מקום. גם אצלנו. העולם חייב לעבוד ביחד ולהתאחד כדי להילחם נגד האיום הזה. נגד המתקפה האכזרית על חופש הדת, במיוחד של העם היהודי", הוסיף פומפאו.

"דבריך על איראן מהדהדים בכל העולם", אמר הרצוג לשר החוץ האמריקני. "כמו רבים אחרים בעולם, גם אנו מצפים למנהיגות של ארצות הברית ואנו מצפים שארצות הברית תתייצב מול אויבי החירות כפי שהיה תמיד מדור לדור".

יו״ר הסוכנות היהודית התייחס לעלייה בהתנכלויות ליהודים. "אי אפשר להתעלם מעליית האנטישמיות באירופה ובעולם. רק בנס לא בוצע טבח ענק ביהודי האלה בגרמניה ביום הכיפורים. על מנהיגי העולם להתאחד ולנקוט יד ברזל שתגדע את האנטישמיות, הן בהגנה פיזית על מוסדות חינוך יהודים ובראש ובראשונה בחינוך ובחקיקה ברורה כנגד גילויי שנאה ואלימות".

ביקורו של הרצוג בגרמניה עמד בסימן המאבק באנטישמיות והתקיים ערב יום השנה ה-81 לפוגרום ליל הבדולח, שבמהלכו הוחרבו אלף בתי כנסת ברחבי גרמניה.

מוקדם יותר היום ביקר הרצוג בבית הכנסת בברלין, יחד עם צעירים שניצלו בפיגוע בהאלה, ואמר ביחד עם הרב יצחק ארנברג קדיש לזכר ששת מיליון הנספים בשואה ולזכר קורבנות האנטישמיות.

"בשבת הקרובה ימלאו 81 שנה לליל הבדולח, הפוגרום באגף בתי כנסת בכל רחבי גרמניה שממנו התחילה שואת יהודי אירופה. לא יעלה על הדעת שגם כיום יהודים יסירו כיפה וטלית ויפחדו ללכת ברחובות אירופה", אמר הרצוג.

ביקורו של הרצוג בגרמניה נערך ימים אחדים לאחר כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות
היהודית בירושלים שבמהלכו אימצה הסוכנות היהודית תכנית אסטרטגית לעשור הקרוב שתיתן מענה לאתגרים הגדולים בעם היהודי ובראשם מאבק חסר פשרות באנטישמיות ובאנטי ציונות.

במהלך ביקורו בברלין השתתף הרצוג גם בטקס הענקת 'פרס קורצ'אק להומניזם' ליו״ר ומנכ״ל קונצרן אקסל שפרינגר, ד״ר מתיאס דופנר, על מחויבותו הבולטת למאבק באנטישמיות ולשמירה על כבוד האדם.

הפרס מוענק מדי שנתיים על ידי האקדמיה האירופית לחינוך יהודי ע"ש יאנוש קורצ'אק, מיסודה של הסוכנות היהודית, לאישים שתרמו לקידום ערכי הסובלנות, זכויות אדם והמאבק באנטישמיות ובשנאת זרים.

הרצוג גם נפגש במהלך ביקורו עם מנהיגי הקהילה ועם יזמים צעירים והשיק את ועידת 'נבטים' שתיערך על ידי הסוכנות היהודית במצודת שפנדאו בברלין, בתמיכת קרן ג'נסיס. בוועידה, שתעמוד בסימן 30 שנה לנפילת חומות ברלין וביום השנה ה- 81 שנה לפוגרום ליל הבדולח, ישתתפו כמאה מנהיגים ויזמים צעירים המעצבים את פניה של הקהילה היהודית בגרמניה.