השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ צילום: חזקי ברוך

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בישר הערב בכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה, כי "מאגר הגז לוויתן צפוי להתחיל בהפקת גז במהלך החודש הקרוב".

"במשך שנים הגז היה תקוע בלב הים ומדינת ישראל המשיכה לשרוף פחם ולהקים תחנות פחמיות. מאגר לוויתן, אוצר הטבע הגדול בארץ שהתגלה בתחילת 2010 שכב במשך שנים כאבן שאין לה הופכין עד לאישורו בקיץ 2016. לוויתן נמצא ב-97 אחוז מהפיתוח שלו ובחודש הקרוב הוא יתחיל להפיק גז. יש לכך משמעות אדירה", דברי השר שטייניץ.

הוא התייחס גם לפעילות בתחום האנרגיות המתחדשות. "לפי דוח ה- OECD, זיהום האויר בישראל, שמחציתו מתחנות כוח, מוביל לכ- 2500 הרוגים בשנה ו-9 מיליון ישראלים שאיכות חייהם נפגעת. בשנים האחרונות, הורדנו בכ- 50% את פליטת המזהמים במדינת ישראל. בזכות המעבר המהיר מפחם, מזוט וסולר לגז טבעי כחול לבן וירוק. התכניות שלנו הן להמשיך במהפכה עד לגמילה מוחלטת מפחם ודלקים מזהמים. תוך 10 שנים ישראל תהפוך לאחרת המדינות הטובות ביותר מבחינת זיהום אויר ובסוף שנת 2020 אנחנו נגיע לייצור חשמל בהיקף של 10% מאנרגיה מתחדשת".

השר שטייניץ דיבר על הצורך להקים תחנות כוח במרכזי הערים."מערכת חשמל רצינית מחייבת שחלק מייצור החשמל יהיה באזורי הביקוש. כאשר עושים מהפכה יש הרבה שמעודדים את הקמת החוות הסולאריות או מתקני הגז הטבעי אבל לא רוצים שקווי המתח יעברו ליד בתיהם. התפקיד שלי הוא להקשיב לכולם אבל לראות את טובת הכלל. אנרגיות נקיות דורשות תשתיות, קווי חשמל, אסדות גז וטורבינות רוח. אם לא נבנה מערכת חשמל מודרנית לא נוכל להחליף את תחנות הפחם הישנות שמזהמות את האויר שלנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו