היועמ"ש: פגיעה דרמטית בחופש הביטוי

"לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה", כתבה המשנה דינה זילבר.

ערוץ 7 , י' בחשון תש"פ

דינה זילבר
דינה זילבר
Photo by Hadas Parush/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה קבע הבוקר (שישי) כי אין בסיס להחלטת ראש העיר מעלות תרשיחא, ארקדי פומרנץ, לבטל את הקרנת הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל "דוקאביב גליל", שהיתה אמורה להתקיים במוצאי שבת.

בתשובה לפנייה של האגודה לזכויות האזרח, כתבה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי "לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה".

"מסר שלטוני, לפיו פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עיניהן הפקוחות של רשויות השלטון, ונתונה לפיקוח ולניטור באופן המבקש להתאים תוכניהם לטעם השלטוני, פוגע בשורשו של חופש הביטוי זאת, בשל האפקט המצנן על חופש הביטוי בתחום האומנות והתרבות בו קיימת חשיבות מיוחדת לשימורו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות ומבלי שיש בידי רשויות השלטון סמכות להתאים את התכנים למצב הרוח השלטוני".

הסרט "לאה צמל, עורכת דין", של רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש, זכה השנה בפרס הראשון של פסטיבל דוקאביב. הורים שכולים מפורום "בוחרים בחיים" דרשו ממפעל הפיס לבטל את המענק