לפעול לפני שהשנאה תהפוך לנורמלית
לפעול לפני שהשנאה תהפוך לנורמלית צילום: פרי בינדלגלס

במוזיאון למורשת יהודית בניו יורק נערך בסוף השבוע אירוע לציון 81 שנה ל'ליל הבדולח'.

האירוע נערך בנוכחותם של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, ועשרות שגרירי או"ם מרחבי העולם. באירוע נשאו דברים גם ג'ורג' קליין, סגן יו"ר המוזיאון היהודי, פיליס הינדמן, נשיאת 'מצעד החיים', ברוך אדלר, סגן יו"ר 'מצעד החיים' ומנהיגים צעירים.

מאחורי היוזמה עומד השגריר דנון בשיתוף פעולה עם ארגון ׳מצעד החיים׳ והמוזיאון היהודי. במהלך הערב סיירו האורחים בתערוכה המוצגת במוזיאון ומתמקדת במחנה ההשמדה אושוויץ.

המזכ"ל גוטרש התייחס בנאומו לתערוכה ואמר כי לא צריך להתייחס אליה בראייה לאחור אלא ככלי לחישוב דרכנו מול "השנאה העתיקה בעולם שעדיין חיה בתוכנו".

עוד הוסיף כי על העולם "לפעול בהקדם לפני שהשנאה תהפוך להיות נורמלית. כדי למנוע זאת, עלינו להשתמש בחינוך ככלי עיקרי. האנשים לא נולדו לשנוא. ניתן ללמוד חוסר סבלנות אך גם ניתן למנוע אותה. אמשיך להוות קול ברור נגד תופעת האנטישמיות". המזכ"ל חשף כי יכנס וועידה של האו"ם בנושא חינוך למאבק נגד אנטישמיות ופשעי שנאה אחרים.

השגריר דנון אמר בנאומו כי "כדי להיפטר מהמחלה הזו, עלינו לחסן ילדים ומבוגרים כאחד באמצעות החינוך. חינוך לרעיונות של חמלה, קבלת האחר וסבלנות". השגריר הוסיף כי "מדינת ישראל הפכה למטרה של פעולות אנטישמיות אך היא גם התשובה הטובה ביותר לתופעה הבזויה בהיותה מדינה דמוקרטית, חזקה ומשגשגת. ישראל תמיד תהיה ביתו של העם היהודי ותלחם באנטישמיות בכל מקום שתרים את ראשה המכוער".

באירוע נכחו גם נציגים מהמנהיגות הצעירה של ׳מצעד החיים׳ שקראו למזכ"ל האו״ם להגביר את התמיכה במאבק באנטישמיות.

כזכור, שנה שעברה במסגרת המצעד, 20 מנהיגים צעירים מרחבי העולם (ארה"ב, דרום אפריקה, גרמניה, אוסטרליה, פנמה, ברזיל וקנדה) חלקם חוו אנטישמיות על בשרם, חתמו על אמנה משותפת למלחמה בגזענות ובאנטישמיות וקראו לצעירים נוספים בעולם להירתם בכל מקום ובכל זמן למחאה עולמית.

״מירב משתתפי מצעד החיים הם צעירים חדורי מטרה ואידיאליסטים. אנו, מנהלי ארגון ׳מצעד החיים׳ סבורים שרק דרך נוער כזה נוכל להילחם בהצלחה באנטישמיות הגואה״, אמר עו״ד ברוך אדלר סגן יו״ר מצעד החיים.