עו"ד אלכס כהן: תביעת לשון הרע על שקר במשטרה נגד שכן

לכל אדם יש זכות לשם טוב וזכות לחופש הביטוי.

תגיות: לשון הרע
עו"ד אלכס כהן , י"ב בחשון תש"פ

עו"ד אלכס כהן: תביעת לשון הרע על שקר במשטרה נגד שכן-ערוץ 7
לשון הרע
צילום: יח"צ

לשון הרע נוצרת במצב שבו חופש הביטוי של האחד פוגע בזכותו של השני לשמו הטוב.

החוק הרלוונטי בישראל הוא חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, הקובע שהוצאת דיבה על אדם אחר מאפשרת לנפגע לתבוע את זכותו בבית משפט ולבקש פיצויים. בנסיבות מסויימות אף נחשבת לעבירה פלילית כך שניתן להגיש תלונה במשטרה בגינה.

מקרה שהגיע למשרדי בזמן האחרון; מדובר בשכנים, אשר גרים בשכנות מזה שנים, ובתיהם מופרדים על ידי גדר. יחסי השכנים אינם טובים, והם מוצאים עצמם בעיצומו של סכסוך מתמשך, בגין "פלישות" כאלה ואחרות לשטח האחד של השני. שכן א' הגיש תלונת שווא במשטרה כנגד שכן ב', ובעקבות תלונה זו, המשטרה נכנסה בכוח של שכן ב', נהגה בו כפושע, נהגה באלימות כלפיו, וזאת בעקבות תלונת השווא שהגיש שכן א'. לאחר מכן, הגיש שכן ב' תביעת לשון הרע כנגד שכן א', זאת בעקבות הנזק שנגרם לו כתוצאה מתלונת השווא במשטרה. זוהי דוגמה בולטת למקרים רבים, בהם צד לסכסוך מחליט להוציא לשון הרע על צד שני, אף אם לא מדובר כלל באמיתות, אלא בבדיות, אשר נועדו להחליש את הצד השני בעת הסכסוך.

מקרים אלו, ניתן לראות לא מעט במקרי אלימות במשפחה. למעשה, לא מעט נשים עושות שימוש בהגשת תלונות שווא למשטרה למשל, רק בכדי להרחיק את בעליהן מסיבותיהן, אף אם לא מדובר בתלונות ממשיות שיש בהן מן האמת.

הגנות לשון הרע חלות רק על תלונות אשר הוגשו בתום-לב, ולא מסיבות כאלה ואחרות, שנועדו אך ורק להכפיש את שמו הטוב של האדם, לגרום לו לנזקים כלכליים, מעמד נחות בסביבת העבודה, בסביבת המשפחה ועוד.

פנייה לעו"ד אלכס כהן במייל

אתר האינטרנט של משרד עורכי הדין ונוטריון אלכס כהן

מדברים אלו, ניתן ללמוד כי לא בכל מצב רצוי להגיש תביעת לשון הרע. כך, בישראל טרם נפסקו סכומים של מיליונים בגין תביעות לשון הרע, והסכום הגבוה ביותר אשר נפסק עד היום בישראל עומד על סך של 1,000,000 שקלים.

עם זאת, ניתן לראות שיפור במגמה בפסיקה ביחס למקרים הקשים ביותר של לשון הרע, ויותר ויותר מקרים שבהם נפסקים מאות אלפי שקלים בגין לשון הרע.

יש לבדוק את כלל הנתונים העומדים לרשותנו, מהי המטרה העומדת מאחורי אדם שהוציא לשון הרע, כלומר האם מדובר באמירה רגעית בכוונה לפגוע העלולה להסב נזק ממשי ומתמשך? או שמא מדובר באדם אשר אכן מאמין בתום-לב בדבריו, ועל כן יעמדו לו הגנות לשון הרע, והוא לא יישא באחריות בשל דברים אלו.

אלכס כהן, עורך דין ונוטריון

טלפון 054-5553130
רחוב בן יהודה 32, תל אביב,

www.sud.co.il