ריבלין בטקס האזכרה לרבין
ריבלין בטקס האזכרה לרבין צילום: יהונתן ולצר/TPS

נשיא המדינה ראובן ריבלין השתתף בצהריים (ראשון) בטקס הזיכרון לראש הממשלה המנוח יצחק רבין, ובדבריו הדגיש בין היתר את העובדה שרבין נרצח בידי יגאל עמיר.

ריבלין הדגיש כי הרוצח הוא יגאל עמיר, כמענה לדיון הציבורי בתיאוריות הקונספירציה שפרץ בשבועות האחרונים, "פשעו של הרוצח, יגאל עמיר, היה לא רק המעשה האיום של נטילת חייו של אדם, ראש ממשלה בישראל. הרוצח שמט את הקרקע מתחת לזכות המחאה הלגיטימית השמורה לאזרחיה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, וערער את האמון השברירי שקיים בין חלקי העם היריבים".

"24 שנים אחרי הרצח ודומה ששאלת גורלנו האחד, עומדת עדיין לנגד עיננו. חלום הבלהות שאיש מאתנו לא האמין שיתגשם, הפך למציאות. בתודעתנו צרוב עדיין מאז הפחד מהחורבן שאנו, במו ידינו, נמיט על עצמנו", אמר ריבלין.

לדבריו, "בשנה האחרונה אנו עדים להחרמות, הדרות, והתרסות של קבוצות כלפי קבוצות אחרות בחברה הישראלית. תפיסת עולם ש"מי שלא איתך - נגדך". התרבות הפוליטית מימין ומשמאל רוויה ניכור. את הדיון והוויכוח העניינים מחליפים השיסוע והשיסוי. כאילו לא למדנו דבר".

"אסור לנו לשכוח את המדרון החלקלק שבין ההסתה והשנאה לשפיכות הדמים. עלינו לעשות הכול כדי שלא תונף שוב המאכלת על אף אחד מאתנו בשל עמדתו הפוליטית, ויהיה זה ראש ממשלה, נשיא, שר ח"כ עיתונאי או אזרח מן השורה", ציין ריבלין.

"אני פונה אל כל המחנות מימין ומשמאל - הרגיעו את הרוחות, אל תלבו את השנאה. אל תעצמו עיניים. זו איננה דרכנו. זו לא דרכו של עם ישראל", הוסיף נשיא המדינה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו