"שחיקה מתמשכת בסטטוס קוו"

חברי כנסת מהליכוד, יהדות התורה, ש"ס והבית-היהודי האיחוד הלאומי ערכו כינוס מיוחד לחיזוק שמירת השבת בישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בחשון תש"פ

ישיבת השדולה למען השבת
ישיבת השדולה למען השבת
צילום: דוברות

על רקע כוונת העיר תל-אביב וערים נוספות להשיק קווי תחבורה ציבורית בשבת, התכנסו היום (ב') חברי כנסת מבלוק הימין במטרה לתאם עמדות בנושא.

יוזם הכינוס, ח"כ מוטי יוגב פתח ואמר, "כחיפאי הסבירו לי שהתחבורה הציבורית בשבת היא רק בחיפה, אבל היום זה משתנה בכל הארץ. המציאות היא שראשי רשויות מצאו פרצה בחוק וזה מחייב את כולנו שמי שירא וחרד לדבר ה' להיעמד על השבת. טוב שיש כאן נציג של כל מי שאכפת לו, נקבע ונשב ונחשוב הלאה איך מאירים את תודעת השבת לכלל השבת הישראלי ואולי גם מגבשים קו לדרישות קואליציוניות."

"מטרת השדולה להאיר מחדש את ערכי השבת, לייצר שיח חיובי לשמירת השבת ולחזק את צביונה במישור הציבורי. הדיון החשוב על זהות המדינה וערכי השבת, לא יכולים להיות מוכרעים באמצעות פרצות בחוק מחד או חקיקה כפייתית מאידך. עלינו לשוב לדבר יחד זה עם זה, להאיר ולהבהיר שיותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה השבת את ישראל", הוסיף יוגב.

שר החינוך, הרב רפי פרץ אמר: "אחד הדברים היפים שקוראים בפוליטיקה הישראלית הוא החיבור בין הציבור הדתי והציבור החרדי. אנחנו רוצים לקחת את המתנות הגדולות שהעניק עם ישראל לעולם, התנ"ך, והדבר השני הוא הערך של השבת. המושג הזה הוא מושג של יום מנוחה, ברמה בין-לאומית. כשאנחנו מדברים על הליכה משותפת, אנחנו מדברים על סטטוס קוו ועל ויתורים – ומהצד שלנו הם נעשו. אנחנו נמצאים היום באזור השפלה לפרום את החיבור העדין הזה. אנחנו צריכים בכל הכוח להתייצב ולהגיד, לא באופן אישי כי אכפת לי מהשבת אלא כי אכפת לי מאחדות ישראל. העם הזה לא ילך ביחד אם לא נהיה נאמנים לערכי המסורת של עם ישראל, זה שבת, זה גיור ונישואים. אנחנו נהיה מאוד נחושים להעמיד את הדברים על דיוקם. זו משימה חשובה ביותר".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף: "כשמדברים על סטטוס קוו, אני לא יודע על איזה סטטוס קוו מדברים. מדברים על סטטוס קוו של היום, זה לא אותו סטטוס קוו של לפני שבועיים או לפני חודש. היה סטטוס קוו וצריך להיות סטטוס קוו. אנחנו לא יודעים מה שיהיה בממשלה, צריך להחיל לעוד מפלגות, גם לאלו שלא יסכימו איתנו. ברור שהנושא שביקשנו עליו בהסכם הקואליציוני, שיהיה נציג הרבנות בוועדת היתרי עבודה בשבת. מציע שנעשה דיון על התחבורה הציבורית בשבת".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ אמר: "הנקודה המרכזית היא שבכל מערכת ובעיקר במדינה דמוקרטית אנחנו נאלצים לעשות ויתורים למען ערכים. עתה השאלה היא האם השבת היא חשובה במדינה היהודית. אני מבין את הצורך של אדם הפרטי בתחבורה ציבורית בשבת, אבל השאלה היא האם יש הצדקה להגבלות במדינה יהודית בנושא השבת. לא נכנסים אל אף אדם הביתה, מדובר על השבת הציבורית".

לדבריו, "מדינת ישראל היא מדינה מתקדמת ויש פה שאלה גדולה של מודעות, כשיש מודעות אפשר לקיים גם את המודרנה במדינת ישראל וגם את שמירת השבת. אפשר לקיים את רוב הפרויקטים הנדרשים למדינת ישראל בלי לחלל את השבת הציבורית. והנקודה האחרונה היא שעיקר העשייה לחיזוק השבת צריכה להיות בעשה טוב. לשלטון המרכזי יש שיתוף פעולה עם השלטון המקומי וכשצריך אפשר להפעיל את המנופים הפוליטיים מול השלטון המקומי. כח פוליטי צריך להפעיל כשזה צודק ובמשורה".

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, הגיב לכינוס השדולה החדשה. "בטוחני כי על מנת לחזק את מעמד השבת, השדולה תזמין לאירוע הבא גם נציגים חילונים, נשים, יותר מסורתיים וסתם ציונים דתיים שאינם חרד״לים".

"בימים אלו אנו עמלים על גיבוש מתווה לסטטוס קוו חדש בנושאי דת ומדינה ובו גם תשתית להסכמות על העיצוב המשותף של השבת במרחב הציבורי, אשר יונח על שולחנם של ראשי המפלגות הגדולות ויסייע להם להגיע להסכמות נרחבות בנושאי דת ומדינה, המביאות בחשבון את הצרכים, האמונות וההשקפות של כלל אזרחי ישראל", דברי פרנק.