"קשה לראות כיצד היתה נראית המדינה ללא מכון צומת שייסד הרב רוזן" שמוליק קליין

במלאת שנתיים לפטירת הרב ישראל רוזן זצ"ל, מייסד מכון צומת ומינהל הגיור, נערך אירוע זיכרון במשרדי המכון בגוש עציון.

שר החינוך, הרב רפי פרץ, דיבר על דמותו של הרב רוזן וציין כי גופו אמנם נקבר אבל חזונו ממשיך בעוז.

"בהשראתו יישמנו בצה"ל הרבה רעיונות טכנו הלכתיים והיתה לכך השפעה מכרעת על היכולת של צה"ל להתקיים כצבא ששומר על ההלכה ובמיוחד כצבא שומר שבת. יש לי הכרת הטוב גדולה לרב רוזן שבאכפתיות גדולה ישב עימי והסביר לי כיצד כל דבר רלוונטי ובזכותו כיום בצה"ל דלתות נפתחות בשבת בעזרת גרמא וכל תכנון מבנה מחייב אישור טכנו-הלכתי", אמר הרב פרץ.

הוא הוסיף כי לרב רוזן היתה ראייה אכפתית לכלל הציבור ולכלל ישראל. "קשה לתאר כיצד היתה נראית המדינה ללא מכון צומת שהוא הקים. כיצד היו שירותים חיוניים פועלים בשבת וכיצד היו שומרי מצוות נוטלים חלק בחיים המודרניים".

הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבת עתניאל, אמר כי הרב רוזן היה איש של מפגש וחיבורים. "צומת היה מקום של חיבורים והוא ידע לחבר בין תורה וטכנולוגיה, בין מדע והלכה ובעיקר בין אנשים".

בנו של הרב ישראל זצ"ל, הרב אביה רוזן, אמר כי אביו נהג לצטט את הרב הרצוג המנוח שאמר כי "ההלכה זקוקה למדינה", כדי לכתוב את השולחן ערוך החמישי. "אבי היה ממניחי התשתית לבנין המדינה היהודית בעולם המודרני", אמר.

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, הגדיר את פועלו של הרב רוזן ב"חיבור של שמיים וארץ", כלשונו.

"בכל יום ויום שבו פועל מכון צומת אנו נחשפים לעשיה הברוכה, לרעיונות וליצירתיות של הרב רוזן ששילב בדמותו גדלות מיוחדת וחיבור לא שגרתי של רב ומהנדס, אנו חסרים אותו ומתפללים שנדע להמשיך לשאת את הדגל הגדול שהניף".

באירוע נחנכה פינת זיכרון לרב רוזן בחווית צומת, מרכז המבקרים של המכון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו