ברית מרגשת בהר הצופים

יולדת התקשתה לערוך ברית מילה, צוות בית החולים הדסה התנדב וגייס כספים, מוהל וכיבוד. ''לא האמנתי שיחבקו אותנו ככה''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ו בחשון תש"פ

''זה העם שלנו בכל הדרו''
''זה העם שלנו בכל הדרו''
צילום: דוברות הדסה

אף עין לא נותרה יבשה הבוקר (רביעי) בטקס ברית המילה שהתקיים בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים.

האירוע התאפשר הודות להתגייסות נרחבת של הצוות במחלקת יולדות, הרתמות רב המרכז הרפואי ושירותי המטבח בהדסה.

היולדת הצעירה עלתה לארץ לפני מספר שנים יחד עם בעלה, בלי משפחה וללא חברים. בשבוע שעבר ילדה את בנה בהדסה הר הצופים. פלורה בן חמו, ראש מדור יולדות, הבחינה במצוקה שבה נמצאת היולדת שאמורה להיות שמחה.

"כבכל יום עבודה רגיל אני מחלקת תעודות לידה ליולדות במחלקות ובאחד החדרים פגשתי יולדת שפניה עצובות. אני רואה יולדות כל יום כבר 30 שנה, העצבות שראיתי והעיניים הטרודות שלה לא נתנו לי מנוח", סיפרה בן חמו. ''ניגשתי אליה בעדינות ושאלתי אם הכל בסדר אצלה, התיישבתי כדי לדבר והיא שאלה בעיניים דומעות, האם אנחנו עורכים בבית החולים טקס ברית מילה.

''ידעתי שאנחנו לא עורכים בבית החולים ברית מילה כדבר שבשגרה, אבל משהו בשאלה שלה משך ממש את תשומת ליבי וביקשתי שתספר על עצמה. התברר לי שהמשפחה שלה חייה באתיופיה והיא עלתה לבדה לארץ יחד עם בעלה, אין לה מכרים או בני משפחה כאן שישתתפו בשמחתה והקושי הכלכלי מעיב אף הוא על השמחה.

''המצב הזה נגע ללבי", מודה בן חמו. ''אנחנו בני אדם הרבה לפני שאנחנו עובדים. מיד בדקתי עם כל הגורמים בבית החולים – מההנהלה ועד לכל העובדים ולשמחתי כולם נרתמו והתנדבו לסייע בקיום הברית אצלנו".

רב בית החולים, הרב משה קליין, התגייס לאיתור מוהל בהתנדבות. הוא פנה לארגון "בנועם דניאלי" כדי למצוא מוהל שיסכים להגיע בשליחות מלאה ולערוך את ברית המילה לילד לרך הנולד, והיה המום מן התגובות.

"בבת אחת קיבלתי לידיי שמות רבים של מוהלים המוכנים לבוא בשמחה ובהתנדבות מלאה", מספר הרב קליין, "וכאשר נבחר הרב עופר רודה, האחרים חשו אכזבה גדולה שלא הם ישתתפו בשמחה הגדולה והמיוחדת אצלנו. זהו עם ישראל בתפארתו, המתגייס למען האחר, המבקש להעניק ולתת מעצמו פשוט לשם הנתינה וללא שום תמורה".

האירוע המרגש נערך בבית הכנסת שבהדסה הר הצופים, וצוותי בית החולים היו אורחי הטקס. צוות המטבח דאג לכיבוד מרשים ואנשי התפעול לא חדלו מלעבוד ולטרוח מסביב, לקשט ולארגן. השמחה וההתרגשות ניכרה על פני ההורים הטריים, שהודו לכולם בעיניים נוצצות.

"זה היה מאוד מרגש", מספרת פלורה. "האנושיות, התרומה, לראות הרבה מעבר למצב רפואי של המטופל, כולם התגייסו בכל המרץ והכוח. צוות בית החולים סייע ועטף את הזוג בכל הנדרש על מנת שהברית תהיה שמחה ומשפחתית. עובדים רבים הגיעו שימחו את הזוג והעניקו אהבה ואחווה".

הרב עופר רודה, המוהל, אמר כי "מצוות מנהג הברית היא כה גדולה, ואנחנו זכינו להשתתף ולהיות חלק מהמצווה. אני מאוד שמח לקחת חלק מהטקס. זוהי זכות גדולה לנו ולכל המארגנים".

האם הטרייה לא הפסיקה להודות לכל הסובבים. "אני מודה לפלורה היקרה ולכל צוות בית החולים. לא האמנתי שיחבקו אותנו ככה, אותי ואת בעלי ואת הבן שלנו – שקראנו לו דניאל. פלורה הייתה קשובה אלי מההתחלה ונתנה לי הרגשה שאנחנו כמו משפחה. אני ובעלי היינו ממש נרגשים ומלאי הוקרה, הברית הייתה מאוד יפה, שמחה ומרגשת. תודה רבה לכולם, זה העם שלנו בכל הדרו''.