סיור צה"ל על גבול לבנון. ארכיון
סיור צה"ל על גבול לבנון. ארכיון צילום: פלאש 90

העימותים עם הג'יהאד האיסלאמי מפנים את תשומת הלב הישראלית דרומה, אך במערכת הביטחון מודעים היטב לאפשרות של התלקחות גם בצפון מתוך ניסיון ללכוד את ישראל ואת צה"ל בתנועת מלקחיים טרוריסטית.

על הקשר בין שתי הגזרות שוחחנו עם מי שבעבר היה מפקד גזרת לבנון בין שלל תפקידיו הצבאיים, האלוף במיל אייל בן ראובן, בעבר גם חבר ועדת החוץ והביטחון, ולטעמו יש להפריד לחלוטין בין שתי הגזרות.

"הסבירות לכך (להתפרצות הגזרה הצפונית בעיתוי זה) נמוכה עד נמוכה מאוד. הסיבה היא לא חוסר רצון שלהם לטפל בנו מצפון, אלא כי יש בצפון גורמים מייצבים והראשון שבהם הוא הגורם הרוסי. רוסיה היא בעלת הכוח בסוריה, גם מול חיזבאללה וגם בקשר כזה או אחר עם איראן והדבר האחרון שהם היו רוצים זו מערכה עם ישראל משום שזה מאיים על שלטון אסאד שהם נלחמו בשבילו בשנים האחרונות".

"יש תיאום טוב בין ישראל לרוסיה בהרבה נושאים", מזכיר בן ראובן הסבור כי "הם לא יתנו לזירה צפונית להתפרץ. זה לא מתאים להם. אני גם חושב שאיראן גם לא מעוניינת בכך. המצב בלבנון לא יציב ולכן אני לא רואה בסבירות גבוהה התפרצות מהצפון".

ואולי ישנם גורמים סוררים בדרום לבנון כפי שיש ברצועת עזה, כאלה שלא נשמעים למרות הארגון הגדול, חמאס בעזה וחיזבאללה בלבנון? על כך משיב בן ראובן בשלילה וקובע כי "זה משהו אחר. הצפון בנוי אחרת. חיזבאללה בלבנון שולט שליטה כמעט מלאה. אין שם מישהו שיעשה דברים בלי אישור של חיזבאללה ולהערכתי גם אין מי שרוצה לעשות משהו. זה לא דומה. זה סיפור אחר לגמרי".

עם זאת מזכיר בן ראובן כי "צה"ל בנוי למערכה ביותר מזירה אחת וצריך לדעת את זה. כל האמירה שאנחנו לא פועלים בעזה מחשש מהזירה הצפונית היא קשקוש מקושקש. נכון שרצוי שתהיה זירה אחת, אבל אם חלילה יש שתי זירות צריך להחליט מי העיקרית ומי המשנית, ומן הסתם אם יש זירה בצפון היא העיקרית. במלחמת יום כיפור ובהזדמנויות אחרות ישראל לחמה ביותר מזירה אחת וגם ניצחה ביותר מזירה אחת. לכן הפחד הזה, שבגללו איבדנו את ההרתעה בעזה, אני לא מקבל את זה. זה הסבר של אנשים שלא יודעים, לא רוצים לדעת או מספרים לנו סיפורים".

על האינטרס האיראני לשמור על שקט בצפון לעומת הסלמה בדרום, אומר בן ראובן: "איראן מנסה לעטוף את ישראל במעטפת של טרור לאורך זמן ולבנות את המערכת הזו. בדרום אנחנו רואים את הג'יהאד האיסלאמי שהוא ארגון איראני המתודלק במשאבים איראניים, למרות שאלה סונים ואלה שיעיים. לגבי הצפון, שם איראן לא בעלת בית ויש לה את האינטרסים שלה, היא לא רוצה להתעמת עם הרוסים וגם נסראללה, שאנחנו רואים בו דיביזיה קדמית של איראן, הוא לא בובה של עלי חמינאי. יש לו אינטרסים משלו והוא פועל על פיהם. לכן הזירה הצפונית היא סיפור אחר".

עוד ביקשנו מבן ראובן התייחסות לדבריו של חבר הכנסת עומר בר לב ולפיהם שיקולים פוליטיים הובילו לחיסול בעזה, אמירה שלמעט הרשימה המשותפת אין לה שותפים בזירה הפוליטית. בן ראובן נשמע מאוד לא אוהב את האמירה הזו של בר לב:

"זה לא מעניין ולא רלוונטי כרגע. אני לא אוהב את הדיון בזה. הוא עשה טעות כשהוא התחיל לעסוק בכך. כאשר נורים טילים לעבר מדינת ישראל זו שטות מוחלטת לעסוק בזה. כעת העניין הוא לחדש את ההרתעה בדרום ולהפסיק את הירי ולא להתעסק בשאלה אם זה פוליטי או לא".

"אני מכיר את אביב כוכבי מצוין. הוא רמטכ"ל מצוין, וכאשר הוא וראש השב"כ, נדב ארגמן, באים לראש הממשלה עם הזדמנות לפגוע בארכיטרוריסט שדינו מוות, אני חשוב שלהגיד שהמניע הוא פוליטי זה פשוט לא נכון ולא ראוי".