ראו הכול בשטח
ראו הכול בשטח צילום: סובו ציון

קבוצת לומדים מקיבוץ שעלבים בחרה לחתום את הלימוד המשותף במסכת מידות, בביקור סביב הר הבית. על הביקור שוחחנו עם היוזם ואחד הלומדים, עו"ד גדי דהן.

כבר בפתח דבריו מדגיש עו"ד דהן כי הביקור לא התנהל בהר הבית עצמו אלא סביב הר הבית בשל הרצון להכיר את מידות ההר והמקדש אך לא לעלות אליו. "יש שיטות שונות ואנחנו עדיין לא מהעולים", הוא אומר.

"הגענו במוצאי שבת. זה לא רק סיום מסכת מידות אלא גם סיום סדר קודשים בדף היומי, וחשבנו שאין מתאים מכך. הכמיהה למקדש גדלה כשלומדים את הדברים ורוצים לראות את הדברים בפועל. לא ידענו עד כמה זה יהיה מוחשי".

בדבריו משבח עו"ד דהן את המדריך, שנשלח למשימה מטעם לארגון 'סובו ציון', שליווה את הסיור מתוך ידע מקיף על מידות המקדש וההר, "לא היה אפשר להתקיל אותו בשאלות", אומר דהן.

"רואים את הר הבית ממש, מקום שלא הכרנו. יש תשעה שערים, שמונה מהרובע המוסלמי, מגיעים למרחק של מאה מטר מכיפת הזהב. פתחו את השער בטעות, לא בשבילנו, וראינו ממאוד קרוב. ישנו גם בית הצלם שעולים אליו מהרובע המוסלמי ומהמרפסת רואים את כל הר הבית בעיניים והמדריך משרטט לך את מסכת מידות על הר הבית. היה מדהים".

"שאלנו אותו למשל, מה החומה עם שערים, הוא ענה שאלו שערי ניקנור, הכניסה הראשית לעזרה. רואים את מקום המזבח ואת מקום האולם, לראות במוחש את מה שלומדים, ממש מרגש", אומר דהן המבהיר כי סתירות בין הלימוד לבין מה שנראה בשטח לא היו. "רואים במוחש את הירידה שעליה היו מדרגות לשער ניקנור. רואים איפה הנפילה בהר ששם היו המדרגות ועוד יהיו מדרגות, רואים את המקום השטוח שעליו עמד המזבח, רחבה של ממש. היינו אמנם בלילה ובכל זאת ראינו טוב".

בדבריו מבטל דהן את "רוח הזמן" הרואה בכיסופי המקדש משיחיות קיצונית עד כדי הזיה: "מה יש להתבלבל? יש לנו רמב"ם, יש לנו הלכה, איך בכלל יכולה להיות שאלה לאדם מאמין? בכל יום כוספים ומתפללים. אנחנו לא מפללים סתם. מצפים בכל יום למשיח ולבניית המקדש. הרמב"ם אומר שאנחנו לא יודעים איך יהיה עד שיהיה, ומה שיהיה נקבל בשמחה. אין לנו לא בלבול ולא שיח. אין שאלה".

ועל הרצון לעלות אל ההר, רצון שאולי מתעורר עוד יותר בסיור שכזה, הוא אומר: "יש רצון גדול להיות שם ולראות יותר, אבל כאנשים דתיים יש לנו הרבה מגבלות. ההלכה היא קו, ואם רבותינו אומרים שלא לעלות אז אנחנו לא עולים. מקווים שהמשיח יגיע היום ונזכה לעלות להר הבית, אבל עד אז נזהרים. האיסורים לא פשוטים. מי שרבותיו אמרו אחרת ינהג כמו רבותיו. אנחנו לא נוהגים לעלות ומקווים ליום שבו כל עם ישראל יוכל לעלות בהמוניו".

יצחק טסלר, יו"ר 'סובו ציון' אומר כי "אחרי מאות סיורים שהוצאנו במהלך השנים האחרונות סביב הר הבית, אנחנו תמיד מקבלים פניות מפתיעות בכל פעם מחדש ותמיד אנו שמחים להיענות לאתגר". טסלר ממשיך ואומר כי אחרי סיורי סליחות, סיורי בר מצווה ובת-מצווה ובתי ספר, הארגון מזמין חבורות לומדים נוספים שעוסקים במסכתות הקשורות לעבודת המקדש, לסיור חוויתי סביב מקום המקדש. "הראייה בעיניים וההסברים של המדריכים שלנו, הופכים את המקדש מדבר רחוק ומנותק, לדבר קרוב, מובן ומוחשי".