פריימריז עכשיו

מערכות הבחירות האחרונות הובילו את הציונות הדתית לשפל ברמת האמון הפוליטי. זה הזמן לפתוח את השורות ולערוך פריימריז. דעה

מרדכי יוגב , ט"ז בחשון תש"פ | עודכן: 08:57

פריימריז עכשיו-ערוץ 7
מוטי יוגב
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

חבירתם של שר הביטחון נפתלי בנט וח"כ איילת שקד לליכוד מותירה את מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי כסיעה בפני עצמה.

השנה האחרונה הייתה מורכבת עד קשה לציבור הציוני-דתי ובעיקר לייצוגו הפוליטי. פילוגים ומחשבות על קריעת הדגל הציוני-דתי לגוונים שונים, חיפוש והדגשת המפריד על פני המאמץ למצוא את המאחד. תוצאות שתי מערכות הבחירות של השנה הבהירו כי רבים בציונות הדתית בחרו שלא לבחור במפלגה שזה דגלה, אם משום שסברו שאין צורך במפלגה מגזרית, אם משום שלא חשו ערך מוסף לגביהם מצד הייצוג הפוליטי הציוני-דתי, אם משום שנמאס להם מסכסוכים פנימיים ופילוגים או מכל סיבה אחרת.

תוצאות הבחירות הבהירו שלאף גוון בציונות הדתית אין ביטחון אלקטורלי לבדו. בבחירות ניסן תשע"ט התנפץ הצד הליברלי בראשות בנט על אחוז החסימה. בבחירות אלול תשע"ט הבוחרים בנועם ובעוצמה יהודית ראו כי אינם מהווים כוח אלקטורלי שעובר את אחוז החסימה.

כמי שמאמין בציונות הדתית וחש תחושת אחריות גדולה לייצוגה הפוליטי המשמעותי ביותר שניתן בכנסת ובממשלת ישראל, הן אידיאולוגית והן פרקטית, אני סבור שאין לנו זכות וזהו חוסר אחריות ציבורית להתפלג לגוונים מחודדים שנשברים אלי אחוז החסימה. אני סבור שלצורך השבת אמון ציבורי רחב בנציגות הפוליטית הציונית-דתית, חיוני לקיים תהליך פתוח ורחב המשתף את הציבור. לא הליך סגור של ועדות ומועצות, שעלול לסגור אף את מה שנותר מהייצוג הפוליטי של הציונות הדתית. זה או לפעול בהליכים מקדמי אמון ציבורי רחב, או לסגור את הבסטה של הייצוג הפוליטי של הציונות הדתית.

המפתחות להגדלת כוחה הפוליטי של הציונות הדתית לגווניה תלויים בהליכים כנים, ישרים ושקופים לציבור, בחיזוק התודעה הציונית-דתית והבנת הצורך בייצוגה הפוליטי, באיחוד הכוחות ושיתוף הציבור.

בכוונתי לקדם יחד עם חברים רבים ובעזרת ה' הליכים מגבירי אמון ציבורי רחב, פתוחים ושקופים, רחבים ומשתפים, בקרב הציבור הציוני-דתי לגווניו. אני קורא לחבריי השרים, ראשי המפלגות - הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', אחרי כל הפילוגים והמנגנונים הנפרדים, הציבור זקוק לבשורת אחדות במישור הפוליטי של הציונות הדתית. נפעל יחד לאיחוד כל המפלגות ורסיסי המפלגות החפצות להסתופף תחת הדגל הציוני-דתי למפלגה ציונית-דתית אחת. השער להצטרפות למפלגה צריך להיות פתוח לכל מי שמאמין בערכי הציונות הדתית וחפץ בחיזוק השפעתם על מישורי החיים הציבוריים במדינת ישראל. עלינו לקיים מאמץ תודעתי לחיזוק הגאווה הציונית-דתית והבנת הצורך במפלגה שמייצגת בכנסת ישראל ובממשלה את הרעיון הציוני-דתי ובעיקר לשתף את כלל הציבור בתהליך.

אני קורא וכך אשתדל לפעול, לקיום מיפקד גדול ורחב, מונגש לכל אנשי הציונות הדתית, תוך עידוד הצעירים להתפקד באופן שיאפשר להם להצביע ולהשפיע. עלינו לקיים פריימריז לכל נבחרי מפלגת הציונות הדתית המאוחדת. כל רעיון נוסף לחידוש האמון הציבורי הרחב במפלגה ציונית-דתית יתקבל בברכה.

מובן הדבר שאם תתקיימנה בחירות חוזרות בתוך כמה חודשים, נידרש בכדי להצליח לפעול לפי אותם עקרונות של איחוד הכוחות ושיתוף הציבור.

אכן יש גוונים בציונות הדתית, אך רב המשותף על המפריד, בין כל מי שהאידיאה הציונית-דתית יקרה לליבו. העניין באחריותנו וכך אשתדל לפעול בעזרת ה', לבנות מפלגה ציונית דתית מאוחדת, שתיתן ייצוג רחב לכלל אנשי הציונות הדתית שיראו בה את ביתם הפוליטי, להשגת מירב ההשפעה מדרכה של הציונות הדתית על כל המישורים הציבוריים במדינת ישראל.

הכותב הוא ח"כ מטעם הבית היהודי