ח"כ מוטי יוגב: "להשיב את השוק בחברון לבעליו"

ח"כ יוגב קורא לשר הביטחון החדש, נפתלי בנט, להפעיל את סמכותו כדי לקדם את התפתחות היישוב היהודי בחברון. צפו

מוטי יוגב , ט"ו בחשון תש"פ

בעוד כשבוע וחצי נקרא בבתי הכנסת את פרשת "חיי שרה", בה מתואר כיצד רכש אברהם אבינו את מערת המכפלה שבחברון, לקבורת שרה. נתן את הכסף, טבין ותקילין לעפרון וקנה את המערה. חברון שלנו מאז – ולתמיד.

המאמץ היהודי לרכוש קרקעות בחברון לא תם לפני שלושת אלפים וחמש מאות שנה. הוא נמשך לאורך כל הדורות. יהודים שחיו בעיר האבות הלכו בדרכו של אברהם אבינו וגאלו את הארץ. זו מורשת אבותינו, זו המורשת שלנו – זו החובה שלנו.

בימים הללו, בהם יהודים מותקפים בטילים בדרום הארץ ובמרכזה, ניסיונות הרצח האלו אינם חדשים. לפני כ-90 שנה קמו תושבי עזה, ירושלים, יפו וחברון הערבים על שכניהם היהודים וטבחו בהם. האמת, צריך לציין לחיוב את תושבי עזה, ששילחו את שכניהם וחסכו מהם את הטבח. בחברון, לא רק שהערבים תקפו את היהודים, הם רצחו וגם ירשו את אדמותיהם, שנרכשו בכסף מלא.

לפני יומיים כוחותינו הצליחו להשיג רוצח אחד בעזה, אך רוצח אחר אוחז כיום באדמות שנרכשו כדת וכדין על ידי אבותינו בחברון.

ראש עיריית חברון תייסיר אבו סנינה, נטל חלק בטבח בבית הדסה בשנת תש"מ בו נהרגו שישה יהודים. גם רוצח, גם גזלן, לא מוסרי שהוא מישהו שיש לו סמכות כלשהי לאחוז באדמות היהודיות הגזולות.
ממשלת ישראל כבר הבהירה בעבר שאדמות השוק הסיטונאי בחברון מיועדות לבניית שכונה חדשה, להשבת גבול חברון לבניה.

אפילו כשמדינת ישראל נסוגה מחברון, לפני 22 שנים, החלטת הממשלה הייתה: "הממשלה תפעל להבטיח את קיומו, בטחונו וביסוסו של הישוב היהודי בחברון". ביסוסו של היישוב היהודי בחברון עובר דרך בנייה, השבת קרקעות שנגזלו לבעליהן, וחיזוק ההתיישבות.

אני שומע טענות מצד גורמים במערכת הביטחון לפיה יש קשר בין בניית השוק מתעכבת עד שייפתר הנושא של הנגשת מערת המכפלה. הכול כדי לא לפגוע באיזו מערכת יחסים. עם מי? עם רוצח.
אי אפשר לעכב את התפתחות היישוב היהודי בחברון, בדיוק כפי שאי אפשר לעכב עניינים הומניטריים אחרים.

זה לא צודק. זה לא מקובל. זה לא חוקי וזה לא מוסרי. צריך פשוט לקדם את שניהם.

לפני כשנה היועץ המשפטי לממשלה אישר את חוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי של מערכת הביטחון. דוד בן-גוריון אמר על חברון כי "נעשה משגה עצום אם לא ניישב את חברון, שכנתה וקודמתה של ירושלים, בישוב יהודי גדל והולך, בזמן הקצר ביותר".

לפני כחודשיים, הגעתי לחברון לטקס הממלכתי לציון פרעות תרפ"ט. התרגשתי מאוד לשמוע את ראש הממשלה אומר לאוזני העם והעולם כולו כי "איננו באים לנשל אף אחד, אבל אף אחד לא ינשל אותנו. איננו זרים בחברון, נשאר בה לנצח". כמה צדק בדבריו ראש הממשלה. גם אדמות השוק הסיטונאי אינן נישול, אלא השבת רכוש גזול לבעליו החוקיים.

אני קורא מכאן לשר הביטחון, שלח את המכתב המבהיר זאת לראש עיריית חברון כבר מחר בבוקר. אני יודע שההתיישבות בחברון חשובה לך, אדוני השר. אני יודע שזו ממשלה שאוהדת את ההתיישבות.
פעלו כדי לקדם ולחזק את העיר חברון.