רקטות ומיירטים בשמי אשקלון
רקטות ומיירטים בשמי אשקלוןצילום: REUTERS/ Amir Cohen

גורם מדיני מגיב הערב (רביעי) לדרישות הג'יהאד האסלאמי להפסקת אש ברצועת עזה.

"הג'יהאד האיסלמי רוצה הפסקת אש ולכן מנסה ליצור מצג שווא של הישגים", אמר הגורם. ''הדרישות של הג'יהאד מוכיחות שהפעולה הישראלית הצליחה. צה"ל סיכל כ-20 מחבלים ופגע משמעותית ביכולות הג'יהאד. שקט יענה בשקט והמעשים בשטח הם שיקבעו".

"ידה של ישראל תגיע למי שמנסה לפגוע בה", הוסיף הגורם המדיני הבכיר.

מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד א-נח'אלה, הציב מוקדם יותר את דרישות ארגונו. "אנו דורשים את ההתנקשויות בעזה וביו"ש, הפסקת הירי לעבר המפגינים בצעדות השיבה ויישום הבנות הרגיעה" , אמר א-נח'אלה.

בראיון לערוץ אל מיאדין הוסיף כי "הארגון נלחם בכלים שיש לו. זה לא אומר שהשתמשנו בכולם. לקחנו את כל האפשרויות, כולל פלישה קרקעית ישראלית לעזה".

"מבחינתנו כל האפשרויות באות בחשבון. ייתכן שזו תהיה מלחמה פתוחה וייתכן שזו תהיה מערכה בין המלחמות", הוסיף מנהיג ארגון הטרור שנמצא בקהיר, שם נפגש עם ראשי המודיעין המצרי במסגרת הניסיונות להביא לרגיעה בעזה.

הערב הגבירו בג'יהאד האסלאמי את ירי הרקטות לעבר אזור אשקלון, אשדוד ושדרות. לראשונה בסבב הנוכחי נשמעה אזעקה ברחובות ורקטה יורטה מעל שמי העיר.

החל מאתמול בשעות הבוקר ועד כה זוהו כמעט 400 שיגורים משטח רצועת עזה שחצו לשטח ישראל.

לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגורים רבים ואחוזי היירוט עומדים על למעלה מ-90%. כ-60% מהשיגורים נפלו בשטחים פתוחים. בצה''ל מדגישים כי יש להמשיך ולהישמע להנחיות פיקוד העורף.

צה"ל תקף מאז שעות אחר צהריים עשרות יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטות שנמשך כל העת.

בין יעדי הטרור הותקפו חמ"ל המשמש את חטיבת "חאן יונס" של ארגון הטרור, ממנו מתבצעת פעילות בשגרה ובחירום, מתחם צבאי של ארגון הטרור בחאן יונס שבדרום הרצוע וכן מתחם צבאי ומתחם אימונים של חטיבת העיר עזה המשמש גם לייצור קני שיגור ורכיבי רקטות.

כמו כן, כלי שיט של צה"ל תקף מתחם צבאי לאימונים של הכוח הימי של ארגון הטרור המשמש גם כמחסן אמצעי לחימה.

מתחילת ההסלמה חוסלו כ-20 מחבלים, רובם חברי הארגון.

המחבלים שחוסלו בפעילות צה"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים מוקדם יותר דיונים ביטחוניים עם שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המל״ל ובכירי מערכת הביטחון במפקדת פיקוד הדרום.

בתום הדיונים אמר נתניהו, "סיימנו עכשיו התייעצות ביטחונית כאן בפיקוד הדרום עם שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש אמ״ן וראש השב״כ. סיכמנו על צעדי ההמשך. יש כאן הישג גדול של מדינת ישראל לחיזוק נוסף של ההרתעה שלנו. רבי המחבלים יודעים שאנחנו יכולים לשים אותם על כוונת ואנחנו אכן נשים על כוונת את כל מי שבא לפגוע בנו".

"מעבר לכך פנינו לא להסלמה אבל אנחנו נדע לעשות את כל הפעולות הדרושות שסיכמנו עליהן כדי להמשיך להגן על מדינת ישראל ואזרחיה", הוסיף נתניהו.

הוא ציין שארגוני הטרור צריכים לחשוש כעת כפליים. "יש כאן שינוי אמיתי של המשוואה משום שעכשיו יודעים ראשי המחבלים ואחרון הפעילים שלהם, שאנחנו יכולים להגיע אליהם לנקודות המסתור בדיוק כירורגי, ולפעול נגדם. זה שולל מהם את התחושה הזאת שהם יכולים לפעול נגדנו, נגד האזרחים שלנו, תוך כדי הסתתרות מאחורי האזרחים שלהם. זה שינוי של המשוואה כי הם כולם יכולים להיות על הכוונת. זה שינוי גדול מאוד, וזה מחזק מאוד את ההרתעה של ישראל ואת היכולות שלה מול המחבלים".

"אנחנו בעיצומה של מערכה, אנחנו מקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר. פנינו אינם להסלמה, אבל אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל. אני חושב שאנחנו בדרך הנכונה. אני רוצה לברך אתכם, את הרמטכ"ל, את אלוף הפיקוד, את השב"כ ואת אמ"ן. יש כאן עבודה פנטסטית של המפקדים והחיילים", סיכם נתניהו.

שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס גם הוא להמשך הלחימה. "אנחנו נמצאים ביום השני של המערכה בעזה. ההישגים טובים - אדריכל הטרור של הג'יהאד האסלאמי חוסל, ויש הרתעה, אבל הדרך עוד לפנינו".

"אנחנו צריכים שכל מחבל וכל יזם טרור ידע שהוא נושא על גבו טיימר לסוף חייו, וההחלטה בידי כל בן אדם להחליט אם להמשיך בפעילות טרור ולסיים את החיים או לעזוב את הטרור. החלטה דומה יש גם לג'יהאד האיסלאמי כארגון.

''נראה כרגע שהג'יהאד האיסלאמי רוצה לגרור את תושבי עזה לנזקים הרבה יותר גדולים. זו החלטה שלהם האם הם יגררו את אזרחי עזה ותושביהם שלהם לדבר הזה. אנחנו מקווים שלא, אבל הם יישאו באחריות להחלטות שלהם בשעות הקרובות", דברי בנט.