אלשיך: שנה בלי מפכ"ל - ואין פוצה פה

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך בכנס חיפה למשפט: "קיימת פגיעה באמון במערכות אכיפת החוק ובתוכן המשטרה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

אלשיך: שנה בלי מפכ"ל - ואין פוצה פה-ערוץ 7
רוני אלשיך
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך נשא הבוקר (חמישי) דברים בפתיחת כנס חיפה למשפט ואמר בצורה חד משמעית שישראל אינה מדינה מושחתת.

אלשיך סיפר למשתתפים, "שואלים אותי האם אנחנו מדינה מושחתת? שואלים אותי בפורומים מקצועיים, שואלים גם מפכ"לים מכל העולם שפגשו אותי ושאלו בצורה בוטה מה קורה אצלכם? ותמיד עניתי - ככל שמערכת אכיפת החוק יודעת לטפל בשחיתות הציבורית ויש לה כלים לטפל בשחיתות הציבורית, אנחנו לא מדינה מושחתת. יש בה שחיתות אבל המדינה אינה מושחתת".

אלשיך תקף בהקשר זה את המערכת הפוליטית, "לא רק שאין לנו כתובת שאנחנו יכולים להפנות אליה הצעות לתיקון חקיקה או רגולציה כדי שנצמצם את השחיתות, אנחנו מותקפים בהצעות חקיקה שאנחנו מבינים כהחלשה של מערכת אכיפת החוק. אנחנו במגננה והמגננה הזו היא בעייתית כי לצד המגננה הזאת יש מצעד לעבר 433. המצעד של הפוליטיקאים ל- 433 לא עושה לנו כבוד. מה שיעשה לנו כבוד זה שתרד השחיתות".

לדבריו, "ההצעות האלו לא רק רוצות לפגוע באפקטיביות של מערכת אכיפת החוק, אלא גם מחלישות את עצמאות המשטרה. לסיכום - זו פגיעה בעצמאות המשטרה , הפגיעה הזאת באה לידי ביטוי בכך שבעוד שבועיים תהיה כבר שנה ללא מפכ"ל ואין פוצה פה ומצפצף".

"לצד כל זאת, קיימת פגיעה באמון במערכות אכיפת החוק ובתוכן המשטרה כאשר כל דבר הופך לפוליטי. כלומר, אם אתה ימין, אתה חייב להיות נגד מערכת אכיפת החוק ואם אתה שמאל, אתה חייב להיות בעד מערכת אכיפת החוק. זה איום ונורא. זה הרבה יותר חמור אם זה היה קורה בתוך מערכת הביטחון כי יש כאן פוטנציאל לפורר את החוסן הפנימי של החברה הישראלית והחוסן הפנימי הוא המרכיב הכי חשוב של הבטחון הלאומי", טען אלשיך.