"לקפוץ מדרגה" עם ארגון אשכולות

פעילות הישרדותית בטבע, יוגה, טיול בנחל, סדנת רעיית צאן וטיול בעקבות הזריחה - אלו רק חלק מהפעילויות שעברו בנות השירות באשכולות.

ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

בנות השירות של אשכולות
בנות השירות של אשכולות
צילום: ארגון אשכולות

קורס ''קפיצת מדרגה'' לבנות השירות בהדרכת טיולים לקראת שנה ב' היה רווי בפעילויות מעוררות השראה כאשר המטרה העיקרית היא לראות איך קופצים רמה באחריות שלנו, בעומק הידע והתוכן ובכלים שאנו לומדים ומפתחים לקראת שנה נוספת של עשיה חינוכית בטיולים.

"זה לא עוד קורס רגיל שבאים ללמוד בו ולסכם, אלא בעיקר לחוות ולהיות בו, לפתח שיחות ודיונים על פרקטיות והתנסויות", מספרות אביגיל מקבילי ורותי מאור, רכזות הקורס של המדרשות הדרומיות והצפוניות. בארגון אשכולות חשבו ותכננו זמן רב את קורס קפיצת מדרגה כדי להעניק כלים חווייתיים וגם חינוכיים לקראת שנת השירות השנייה של הבנות באשכולות. הקורס התקיים במרכז סיור ולימוד שומרון, בשבי שומרון, שנתנו מעטפת חינוכית ולוגיסטית תומכת ומחבקת בכל התקופה.

אדמה ואדם

"ביום הראשון, קיימנו שיח על החיבור שבין אדם לאדמתנו, והנגיעה הבלתי אמצעית לטבע. כמו כן התקיימה פעילות 'בני האדמה' שזה שם קוד לפעילות הישרדותית בטבע, מלאכות קדומות" מספרת אביגיל על הפעילות הלא שגרתית כבר ביום הראשון.

במהלך הפעילות חוו הבנות תחושת מסוגלות עצומה כלפי דברים שלא דמיינו לעצמן שיוכלו לבצע. אחרי כן צעדו בנות השירות לביתה של תחיה כץ בו התנהל שיח על מהותה של המדריכה, הבנות התכנסו למעגל משותף בו עיבדו את הפעילות לכלים פרקטיים בחיבור להדרכה וליכולת של כל בת להתרומם מהמוכר והידוע למחוזות נוספים.

הכול עניין של סביבה

היום השני נפתח בתרגול יוגה ודיבור על השתרשות, יציבות וצמיחה לגובה. לאחר מכן המשיכו בנות השירות בטיול בנחל קנה שלכל אורכו עצרו למתודיקה של הדרכות קלאסיות: תנ"ך, איכות הסביבה, חורש, משמעות טיול. "ניסינו לגעת בהדרכות האלה בזווית קצת אחרת ומעמיקה", מציינת אביגיל. לאחר מכן נערכו שתי סדנאות מעשירות שעוררו עניין רב: הנחיית קבוצות עם קרן חרל"פ, וסדנת דרמה עם מוריה חסין ולקינוח היום, יהודית בדש, מנהלת החינוכית באשכולות העבירה יחידת חלומות מרתקת.

ליצור שפה חדשה

איך יוצרים שפה חדשה? איך אנחנו יכולים לנתב את התגובות הרגשיות שלנו ומתוך כך לפעול ביעילות רבה ונוחה יותר לאנשים שסביבנו, וגם לשנות קצת את המחשבה השלילית שלנו בעזרת שינוי השפה שבה אנחנו משתמשים – בשאלות ובהבנות הללו פתחו הבנות את היום השלישי של הסדנא כשהכותרת היא "שפה חדשה" והנושא העמוק יותר הוא אינטליגנציה רגשית.

לאחר מכן המשיכו בנות השירות בסיור בשבי שומרון בהובלתו של יוחנן גולדין, רכז ההדרכה במדרשת שומרון שדיבר על ההתיישבות בשומרון ועל מימד העקירה ברבדים שונים. היום עוד לא נגמר, וכבר הבנות היו בדרכן ל'חוות הנקודה הכפרית באיתמר' ועברו שם סדנא רעיית צאן בה דיברו על תפקידו של המנהיג, הקבוצה, ויצירת שפה מול 'מודרכים' שנפגשים עימם לזמן מועט".

בסופו של יום ארוך ורווי חוויות, רעואל קסל רכז ההדרכה במדרשת 'ביחד ירוחם' העביר הרצאה מרתקת על מנהיגות והובלה בליווי הקרנת הסרט "אח שלי גיבור", סרט תיעודי המלווה צעירים ישראלים בעלי תסמונת דאון, היוצאים עם אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו, החושף את מערכות היחסים המורכבות השוררות בין האחים, את הקשיים ואת רגעי הקסם שמביא עמו ילד עם תסמונת דאון לתא המשפחתי. ואיך כל אלה רלוונטים אלי כמדריכה המובילה קבוצה בטיול שלא תמיד נוח לה ונעים לה בשטח ואיך מגשרים על פערים כאלה דווקא בשטח.

מתל ארומה עד "איריס השומרון"

היום האחרון התחיל 'קשוח' מאוד בשעה 3:30 בלילה, בטיול זריחה לתל ארומה. בפסגה בנות השירות קיימו דיון פתוח שהוביל לתובנה שאם רוצים שינוי אמתי עוד בטרם הכניסה לבית, יש לחשוב איזה דברים רוצים לשנות, כי כשנכנסים ומתחילה את השגרה השינויים הם הרבה יותר מאתגרים. "בדרך חזור עצרנו במעיין "אירוס השומרון" ודיברנו קצת על השומרון, השבילים והטיולים בו, ההדרכה על סיפור אבימלך בשכם ובתל ארומה", מספרת רותי מאור בהתרגשות.

בהמשך היום פגשו בנות את השירות את אדיר וישנה, מנכ"ל אשכולות והרב אליעזר שחור, המפקח על המרכזים באגף תרבות יהודית במשרד החינוך בשיחה על אשכולות ועל מהות השירות לאומי. לאחר מכן בשוק קח-תן שהבנות התכוננו אליו מראש בהשקעה רבה והכינו עזרי הדרכה שבעיניהן שימושיים ביותר אחת לשניה, ומלא ברעיונות מבריקים מלאי ניסיון.

אביה בדיחי בת שירות שנה ב' במרכז סיור ולימוד עיר דוד סיפרה כיצד היא חוותה את הקורס 'קפיצת מדרגה': "הקורס העניק ערך מוסף, איך אני יכולה להעלות רמה בהדרכות. הוא גרם לי לחשוב על ההדרכה בצורה אחרת. ממש אהבתי את הסדנא של המשחק והנחיית הדיון, שתי מתודות שממש לא עשיתי עד עכשיו ואחרי הסדנאות האלה התחלתי להכניס אותם למערכי ההדרכה."

אביגיל מקבילי ורות מאור סיכמה את ארבעת הימים הגדושים בהתרגשות: "ראיתי איך הן מצד אחד נהנות להיות חניכות אבל לרגע לא שוכחות שהן מדריכות. דייקו בזמנים, השתתפו בפעילויות, תרמו מעצמן כשהיה צורך, הפעילו ראש גדול. האווירה הייתה מצד אחד רצינית ומצד שני זורמת והן נהנו להיות ולחוות הכול".

יהודית בדש, מנהלת חינוכית, ארגון אשכולות: "אנחנו בארגון אשכולות רואים חשיבות עליונה בהכשרה של בנות השירות. מטרת הקורס היא לעלות את הרמה החינוכית והפדגוגית במעבר של בנות השירות משנה א' לקראת שנה ב', לאתגר אותן ועם זאת להעניק להן כלים מעשיים ותיאורטיים. בנות שנות השירות הן חוד החנית של ארגון אשכולות בכל הקשור להדרכה. ארגון אשכולות ימשיך לתרום במרכזי ההדרכה השונים מהידע והניסיון אשר ברשותו למען מורשת ישראל".

אדיר ישניה, מנכ"ל ארגון אשכולות: "מדריכות הטיולים של אשכולות הם הסיירת של השירות הלאומי בישראל. כל הצדדים מרוויחים- הבנות מרוויחות שירות חינוכי, עוצמתי וחווייתי, ועם ישראל- מערכת החינוך, מפקדי צה"ל, משפחות, גמלאים ועוד שמקבלים הדרכה שורשית ואיכותית למורשת, ידיעה ואהבת הארץ"

ארגון אשכולות

"אשכולות" מהווה ארגון גג חינוכי מוביל לכ- 30 מרכזים חינוכיים- 18 מרכזים במסלול סיור ולימוד ו-12 מרכזים במסלול תודעה יהודית-ישראלית. המרכזים, שלחלקם בתי הארחה, פרוסים בכל רחבי הארץ מהגולן ועד אילת, ומפעילים מערך של הדרכות עם היקף פעילות רחב: מדי שנה כמיליון ימי הדרכה רק בתוך מערכת החינוך. פעילות נוספת מועברת למגוון אוכלוסיות וקהלים: מבוגרים, משפחות, מפקדי צה"ל ועוד.

הפעילות מתבצעת ע"י המרכזים במסגרת טיולי טבע, סיורים עירוניים, סדנאות, סמינרים, הצגות ופעילות חינוכית מגוונת בזיקה למקורות ישראל, ידיעה ואהבת הארץ ומורשת עם ישראל. בפעילותם מהווים המרכזים "בית יוצר" לעיצוב תודעה יהודית-ציונית-ישראלית.

המיון לשירות הלאומי למרכזי אשכולות יתבצע בנר שמיני של חנוכה, בתאריך 30/12, ב' בטבת ביום מיונים מיוחד ומרוכז, המפורסם מראש לציבור באמצעות אתר אשכולות וכלי התקשרות. לפרטים: www.eshkolot.org