שבט אחים ואחיות - חדר בריחה

מה אתם יודעים על יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן? אפליקציה חדשה תנגיש את תרומתם של קהילות אלה לתרבות הישראלית

ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

הרב איתיאל בר לוי ועודד הרוש
הרב איתיאל בר לוי ועודד הרוש
צילום: יחצ

איש התקשורת אברי גלעד עורר סערה בימים האחרונים לאחר שבראיון שנתן לרוני קובן בתוכניתו "פגישה" ב"כאן 11" היכה על חטא בהתייחסותו בעבר לתרבות המזרחית.

"הייתי בגלי צה"ל והייתי שייך לאליטה המתנשאת הזאת שחושבת שהיא חזות הכול", אמר גלעד. "אני הייתי חלק מהאנשים האלה שלקחו את הסינגלים של הזמרים המזרחים וזרקו אותם על הקירות כדי לראות אותם נשברים. אני הייתי מאלה שכשהייתי יודע על מישהו ימני הייתי חוסם אותו. היינו חלק מהדבר הזה".

גלעד מבלי שהתכוון העלה על הנס את ההתייחסות המפלה שהייתה בזמנו כלפי התרבות המזרחית ולכן חידד את חשיבות המהלך של השרה לשוויון חברתי, ח״כ גילה גמליאל בהובלת יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן.

השרה הבהירה בעבר כי "אחד מכל שני אזרחים יהודים בישראל הוא יוצא עדות המזרח. כל הנושא הזה במערכת החינוך ובאקדמיה התמסמס וכמעט לא נחשף. אני לא מחפשת אשמים, אבל אני עושה כאן תיקון עוול היסטורי".

התיקון אותו שאפה להנחיל מגיע באמצעות החשיפה לתרבות וההיסטוריה של היהודים בארצות ערב ואיראן, "למדנו הרי על הגטאות. מעולם לא למדנו על הגטו במרוקו. יש לנו פה בורות במקומות שאין לנו את הידע הבסיסי לדעת את הנרטיב של חצי מהאוכלוסייה היהודית בישראל".

את הפרויקט לציון יום הגירוש של יהודי ערב ואיראן מוביל כאמור המשרד לשוויון חברתי וכן משרד החינוך אשר מאגד בתוכו רשויות רבות ברחבי הארץ המבקשות לציין יום זה ברוב עם ולהכרת המורשת והמסורת של יהודי ארצות ערב ואיראן.

יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן מספק הזדמנות להעמקת ההיכרות עם עולם יהודי עשיר זה, לחיבור התושבים למורשתם ולמורשת העדות השונות וכן להיכרות עם סיפורי העלייה והקליטה. במהלך החודש הנוכחי יערכו מספר אירועים בשיתוף מנהלי התרבות היהודית ברשויות המקומיות השונות.

חברת תרבותי שמה לעצמה להנגיש את המורשת של יהדות ערב ואירן לקהל הרחב בישראל וכן להוקיר את תרומתם לתרבות הישראלית העכשווית.

מדובר בפעילות יוצאת דופן המשלבת טכנולוגיית AR (מציאות רבודה), חידות, אתגרים וכל זה במסלול בריחה בשם ״שבט אחים״ - בו המשתתפים מדמים עצמם לסוכני מוסד ומנווטים במרחב מסלול הבריחה על ידי אפליקציה אשר פותחה במיוחד ובעצם משמשת צוהר לקהילות יהודי ארצות ערב ואיראן.

"מדובר בפעילות חשובה מאין כמותה, דרכה ניתן ללמוד הרבה על העושר התרבותי של היהדות בארצות ערב ואיראן ועל תרומתה המעשית בבניין הארץ", אמר הרב איתיאל בר לוי, ראש אגף תרבות יהודית במשרד החינוך השותף לפרויקט.

"זו ההזדמנות של הציבור הרחב להצביע ברגליים ולהיחשף לאוצרות התרבותיים של ארצות ערב ואיראן באמצעות מיקס ראליטי בו בעצם הדמויות מן העבר, כמו הבבא סאלי ואלי כהן, קמות לתחיה במשחק ומלמדות את המשתפים על המורשת וההיסטוריה ממנה באו וכל זאת באמצעות מציאות רבודה וחוויה מהנה במיוחד", מסביר איתי גרנק, ממייסדי חברת תרבותי. הפעילות מתאימה לקהילות, מתנס״ים, חטיבות ותיכונים.

להזמנת פעילות לחצו כאן