חימי: חקר האמת לא חשוב מזכויות אדםכנס חיפה למשפט

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, התייחס בפתיחת כנס חיפה למשפט הבוקר (חמישי) לפרסומים אודות האמצעים בהם נעשה שימוש בחיקרות ראש הממשלה ומקורביו.

"לשכת עורכי הדין כמובן יוצאת חוצץ כנגד שחיתות שלטונית – ומחזקת את ידיה של מערכת אכיפת ותגבה אותה בפעולותיה, כשאלו ראויות ומוצדקות. אבל אנחנו בלשכת עורכי הדין, כמו כל אזרח במדינה, רואים ושומעים השכם והערב את הפרסומים סביב החקירות בתיקי ראש הממשלה, שלאחרונה עוסקים בהילוכי מערכת אכיפת החוק בגיוס עדי המדינה ובתרגילי חקירה שונים ומשונים", אמר חימי.

ראש הלשכה הדגיש, "אני לא מתכוון להביע חלילה דעה על תיק כזה או אחר, אבל כאשר נחשפות עדויות על פגיעה לכאורה בזכויות יסוד של חשודים ונחקרים, אין בכוונתנו לשתוק. לשכת עורכי הדין מגבה ותגבה את כל גורמי אכיפת החוק בדרך לחקר האמת אבל הערך של חקר האמת, אינו חשוב יותר מזכויות אדם".

"לכן בשבועות האחרונים פניתי מספר פעמים ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט וביקשתי ממנו לבחון ביסודיות את המידע שנחשף. יתרה מכך, הוריתי השבוע על הקמת צוות מיוחד שיבחן את גבולות האסור והמותר בתרגילי חקירה וייתן המלצותיו", סיפר חימי.

חימי הדגיש, "הוועדה החשובה הזו לא תסתפק בכתיבת דוח עם מסקנות והמלצות – ובכוונתי להוביל לגיבוש יוזמת חקיקה שתגן ושתשמור מכל משמר על זכויותיו של כל נחקר ללא כל קשר אם הוא "עד מפתח" או לא. הבהרתי ואני שב ומבהיר, במקום שבו נזהה פגיעה בזכויות יסוד של כל אדם באשר הוא - לשכת עורכי הדין תתייצב, תצלצל בפעמונים ולא תשקוט".