ערוץ 7 בתרגיל ה-Blue Flag בבסיס עובדה של חיל האוויר

תרגיל ה"בלו-פלאג" (דגל כחול) שמסתיים היום (חמישי) הינו תרגיל בינלאומי רחב היקף שמתקיים אחת לשנתיים, כשהתרגיל הנוכחי הוא הרביעי במספרו.

השנה לקחו חלק בתרגיל ארבעה חילות אוויר מארבע מדינות והוא התרגיל האווירי המתקדם ביותר שהתקיים בישראל עד כה - בהשתתפות מטוסי האדיר הישראלים וה-F35 האיטלקים.

מטרתו של התרגיל היא לדמות תרחישי לחימה קיצוניים וטיסה בקואליציה, באופן המציאותי ביותר.

השתתפות מטוס האדיר בתרגיל מהווה אתגר משמעותי למטוסים השונים המשתתפים בו - הם הצטרכו להתמודד עם איומים מתקדמים כשמטוס האדיר טס ככוח אדום, כוח תוקף, אל מול המטוסים האחרים.

המתארים בתרגיל היו מתארי הגנה והתקפה עם טייסת ביום אויב ייחודית מסוגה בחיל האוויר אשר מטרתה להוות אתגר ולאמן את טייסות החיל השונות להיתקלות מול תרחישים אפשריים בזירות השונות, מתארים אוויריים במקרי שוויון כוחות ועוד. במתארים לקחו חלק טייסות שונות בחיל מסוג קרב ותובלה.

בלו פלאג 2019 - מבט מהאוויר דובר צה"ל

חשיבות אסטרטגית

תכנית האימונים של חיל-האוויר מורכבת מתרגילים איכותיים בארץ ובחו"ל במגוון רחב של תרחישים שמטרתם חיזוק היכולות והכשירות המבצעית של חיל- האוויר הישראלי. כמו כן, התכנית מהווה אבן דרך חשובה בחיזוק השת"פ האסטרטגי –הבינלאומי בין ישראל למדינות המשתתפות, וכבסיס לשת"פ המדיני – אחווה שמייצרת חזית אחידה אל מול איומים משותפים שהמדינות מתמודדות עימם.

תרגיל ה"בלו פלאג" הוא תרגיל בינלאומי רחב היקף והוא בעל חשיבות אסטרטגית עליונה. יש לו השפעה רבה על חיל האוויר, צה"ל ומדינת ישראל. כל מדינה שמשתתפת בתרגיל מביאה את כלי הטיס והטכניקות הייחודיות לה. השת"פ הבינלאומי נותן אופציה של טיסה עם צבאות אשר טסים באופן שונה ומתחקרים באופן שונה, מה שתורם לאתגר וללמידה של כלל הצדדים ובעיקר להפריה הדדית. ישנם תרגילים שונים המתקיימים מדי שנה אשר מטרתם היא שימור היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, התמקצעות והכנה למגוון תרחישי קיצון, דוגמת הקוברה וורייר, ג'וניפר קוברה, מחלקה ראשונה.

מספר מטוסים מכל מדינה
צילום: דובר צה"ל

מתארים אוויריים

התרגיל מורכב מכוח אדום וכוח כחול וממבנים משתנים של מטוסים מכלל המדינות שיטוסו יחד. את הכוח האדום הובילה טייסת 115 ,טייסת שאחראית על אימון כלל הטייסות בחיל ע"י חשיבה כמו האויב והצבת אתגר אסטרטגי ודומה לאיומים האמיתיים בשטח.

בגיחות השונות השתתפו מטוסי קרב ומטוסי תובלה, שהתחרו ועמדו מול אתגרי הכוח האדום שכללו כלי טיס בלתי מאוישים, סוללת פטריוט (שתדמה טילי קרקע אוויר) ומטוסי f16 של הטייסת האדומה.

מטרת התרגיל היא לאתגר את כלל מטוסי הכוח הכחול, לגרום להם לפעול יחד למרות הפער בין צורת התרגול של המדינות השונות אשר לכל אחת טכניקת טיסה ייחודית משלה, ולהביא לשיתוף פעולה אסטרטגי שיוביל ללמידה ולהתמקצעות של כלל הצדדים המשתתפים בתרגיל.

במסגרת התרגיל, הצוותים השונים קיבלו נקודות ציון והוקפצו לעבודה משותפת מול כוח ביום אויב משותף. הצוותים השונים קיבלו ניקוד לפי ביצועיהם השונים, מה שהגדיר בסופו של יום את הכוח שהצליח לשרוד עם הכי פחות פגיעות במטוסיו. בנוסף, תרגלו הצוותים תקיפות מטרות בעומק שטח עוין ואימון הכולל טיסה במבנה אינטנסיבי ומאתגר. בכל שלב בתרגיל, רמת הקושי עלתה.

צילום: IDF Spokesman & Yissachar Ruas
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו