למה אנחנו מחכים?

חברי כנסת קראו לראש הממשלה נתניהו לאשר בנייה יהודית במתחם השוק הסיטונאי בחברון, "דווקא עכשיו, לפני שבת חיי שרה''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

למה אנחנו מחכים?  -ערוץ 7
מבנה השוק הסיטונאי בחברון
צילום: דוד וילדר

דיון בנושא ''השוק הסיטונאי'' בחברון התקיים אתמול (רביעי) במליאת הכנסת, על רקע סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעבירו לידיים יהודיות ולאשר בנייה יהודית במתחם.

ח''כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) סיפר כי "במשך שנים היישוב היהודי בחברון סבל ממצוקה גדולה בשטחי ציבור, בדיור ובחנויות. הם רצו להשתמש במבנה, אך משרד הביטחון אסר להיכנס אליו ולהשתמש בו".

"משרד הביטחון מחכה לראש עיריית חברון, אדם שהתגאה במעשי הרצח שביצע ואף ישב בכלא הישראלי, שיבוא ויאשר?! לפני שנה קיבל היועמ"ש לממשלה את עמדת היועמ"ש למשרד הביטחון, שלפיה אפשר להיכנס לשטח ולגור בו. צריך לשלוח מכתב לעיריית חברון ולהגיד לה שאנחנו הולכים לבנות מעל הקומה הנוכחית. יש לנו אפשרות לעשות את זה, אז למה אנחנו מחכים?".

מלכיאלי חשף את עמדתו של מתאם הפעולות בשטחים, שאמר כי ממתינים להנגשת מערת המכפלה ורק לאחר מכן יטפלו בסוגיית השוק. "ואני שואל: מה זה קשור?! מערת המכפלה היא סיפור של כל המתפללים במערה, של כל הנכים שרוצים לבוא להתפלל ולא יכולים".

לדברי ח''כ מלכיאלי הצטרף ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, שהזכיר את הזכות ההיסטורית של היישוב היהודי על האדמות: "בפרשת חיי שרה מתואר כיצד קנה אברהם את מערת המכפלה מעפרון. לאורך כל הדורות יהודים חיו בחברון וגאלו את אדמותיה. לפני כ-90 שנה קמו פורעים ערבים בחברון וטבחו את שכניהם, ואף גזלו את אדמותיהם שנרכשו בכסף מלא".

"תייסיר אבו סנינה, ראש עיריית חברון, הוא רוצח מורשע שישב בכלא, והוא זה שאוחז היום באדמות היהודיות הגזולות. לפני 22 שנה נסוגה ישראל מחברון, אך הממשלה הבטיחה כי תפעל למען 'קיומו, ביטחונו וביסוסו של היישוב היהודי בחברון'. הדבר עובר דרך השבת קרקעות, בנייה וחיזוק ההתיישבות".

בדומה למלכיאלי, גם יוגב ציין בדבריו את עמדת המתפ"ש: "אני שומע טענה שלפיה יש קשר בין בניית השוק שמעוכבת ובין הנגשת מערת המכפלה – כל זה כדי לא לפגוע במערכת היחסים עם אבו סנינה הרוצח. זה לא קשור אחד לשני. צריך לקדם את שני העניינים במקביל".

"אני קורא מכאן לשר הביטחון", מסיים יוגב, "מדובר במכתב שצריך להישלח, וזה יכול להיות מחר בבוקר. גם בוועדת החוץ והביטחון יש הסכמה רחבה".

ח"כ מיכל שיר (הליכוד) סיכמה את ההצעה בתביעה החלטית: "השטח עדיין מוחזק בידי עיריית חברון, ובראשה הרוצח המתועב תייסיר אבו סנינה. הוא האיש שאליו היה צריך להישלח אתמול, לא מחר, מכתב הקובע שעל אדמות השוק תיבנה שכונה יהודית מפוארת. הגיע הזמן לתבוע את מה ששייך לנו – לתושבי חברון היהודים ולכל ישראל. יש לקדם כבר היום את פרויקט השוק בחברון".

באופן מפתיע הצטרפו ח"כים נוספים לקריאה. ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) אמר כי אין לדחות את פרויקט הנגשת מערת המכפלה: "קיבלתי תמונות מזעזעות של חולים קשישים ורבנים חשובים שמיטלטלים למערת המכפלה. אם ההנגשה כל כך חושובה ומוציאים את הנשמה לכל רשות, איך דווקא במערת המכפלה מושכים את הזמן ולא מתחילים בפרויקט החשוב?".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הזכיר את הפעולות שהתקיימו בחברון בשנה האחרונה, תחת כהונתו של ליברמן כשר ביטחון: "התהליך היה סדור ומסודר, ולמרות זאת הוא קרה ולא נמרח. היישוב היהודי בחברון קיבל סמל מוניציפלי, מה שמאפשר לו לקבל תקציבים ממשרדי ממשלה ושיפוץ תשתיות, הוקמו 31 יחידות דיור וגני ילדים ברובע חזקיה בחברון, הוסדר נכס שהיהודים רכשו בחברון, התקבלה חוות הדעת המשפטית על היכולת לבנות מעל השוק הסיטונאי ועוד. צריך לקיים ישיבת סטטוס מדי שבוע בשבוע בעניין השוק בחברון, וכך העניינים יתקדמו".

ח"כ מלכיאלי סיכם את דברי הנואמים בקריאה לראש הממשלה ושר הביטחון: "דווקא עכשיו, לפני שבת חיי שרה, שבה עם ישראל מגיע באלפיו לחברון, זה הזמן לתת מתנה לעם ישראל וליישוב היהודי בחברון".