רוסיה הפילה את המטוס המלזי?

חוקרים בהולנד פירסמו הקלטות של שיחות בין בדלנים רוסיים באוקראינה לגורמים פוליטיים במוסקבה זמן קצר לפני הפלת המטוס המלזי.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תש"פ

מלזיה איירליינס
מלזיה איירליינס
צילום: רויטרס

האם נמצא "האקדח המעשן" שיוכיח כי רוסיה עומדת מאחורי הפלת המטוס המלזי MH17 שהופל בשמי אוקראינה בשנת 2014 והביא למותם של 298 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על סיפונו?

חוקרי ההתרסקות מטעם ממשלת הולנד פירסמו בימים האחרונים הקלטות בהם נשמעים מנהיגי הבדלנים הרוסיים באוקראינה מנהלים שיחות טלפון בהן הם מבקשים תמיכה צבאית והדרכה פוליטית מגורמים בכירים בפוליטיקה הרוסית, זמן קצר לפני הפלת המטוס המלזי שעל פי החשד יורט על ידי הבדלנים הרוסיים באוקראינה.

אחת ההקלטות מציגה שיחה בין ולדיסלב סורקוב, עוזרו בכיר של נשיא רוסיה פוטין, לבין אחד ממנהיגי הבדלנים באוקראינה שכינה את סורקוב "האיש שלנו בקרמלין".

בשיחות נוספות נשמעים מנהיגי הבדלנים מדברים על "אישור מצד שר ההגנה שויגו למסור סיוע צבאי מתקדם לבדלנים הרוסיים באוקראינה, לרבות ציוד לראיית לילה ותחמושת רבה".

באחת ההקלטות החשובות שפורסמו נשמע אלכסנדר בורודאי, אחד ממנהיגי הבדלנים הרוסיים באוקראינה, טוען כי "אני מבצע פקודות ושומר על האינטרסים של מדינה אחת ויחידה – הפדרציה הרוסית. זו השורה התחתונה".

צוות החקירה ההולנדי המנסה לפתח את תעלות ההתרסקות טען עם פרסום ההקלטות כי "ניתוח עדכני של הצהרות עדים ומידע אחר, חושף כי ההשפעה הרוסית על הרפובליקה העצמאית של דונייצק חרגה מתמיכה צבאית, והקשרים בין פקידים רוסיים ומנהיגי הרפובליקה בדונייצק נראים קרובים יותר מתמיד".

החוקרים מקווים להוכיח בקרוב כי הטיל שהפיל את המטוס המלזי הועבר לידי הבדלנים הפרו-רוסיים במזרח אוקראינה על ידי משטרו של הנשיא פוטין.