חגיגות השבת העולמית
חגיגות השבת העולמית צילום: יח"צ

בשבת הקרובה יציינו באלפי מקומות בכל רחבי העולם את אחד המיזמים המיוחדים של העולם היהודי - 'פרוייקט השבת העולמית'.

מייסד הפרוייקט, הרב וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה מסביר לערוץ 7 כיצד נולד הרעיון.

"זה התחיל בדרום אפריקה בשנת 2013. כשהתחלנו חשבנו שנעשה את זה רק אצלנו. שוחחנו על כך אשתי ואני ותהינו אם זה בכלל יצליח. לבסוף ואמרנו שאם עשרה יהודים ישמרו בזכות זה את השבת - דיינו וכדאי לטרוח ולעבוד לשם כך".

"אחר כך, הקהילה בדרום אפריקה, קיבלה את המיזם הזה בהתלהבות גדולה ובכל קצווי העולם שמעו את זה. ב-2014 עשינו סרטון שבו תיארנו מה היה אצלנו והזמנו יהודים מכל רחבי העולם לקחת חלק ולשמור שבת אחת. השבת, ביותר מ-1,600 ערים בכל העולם שלוקחים חלק בפרוייקט, למעלה מ-700 מהן רק בארה"ב", מספר הרב גולדשטיין.

לדעתו אחד הזרזים שמוביל להצלחה יוצאת הדופן של הפרוייקט, הוא הכוח של הרשתות החברתיות. "קיבלתי מייל מאשה שמתגוררת בעיירה קטנה בנבאדה שהיתה בטוחה שהיא היהודייה היחידה בעיר. כשהגיעה השבת העולמית היא העלתה פוסט לפייסבוק בשאלה אם יש עוד משפחות יהודיות. שבע משפחות יצרו איתה קשר ועשו את השבת יחד. כך זה מתגלגל בכל מקום בעולם".

'השבת העולמית' מתאפיינת בפעילות מאחדות סביב השבת, הן לפניה והן מיד בצאתה. "בכל העולם, כל אחד לוקח על עצמו לשמור את השבת, גם אם בדרך כלל הוא לא עושה זאת. בנוסף, עושים אירועים שמייצרים אחדות כדי לייצר אווירה כמו הפרשת חלה, סעודות שבת משותפת והבדלה מיוחדת", אומר הרב גולדשטיין.

לשאלה איך הוא מסביר את ההיענות הגדולה עונה רבה של דרום אפריקה כי "מה שדחף את התנועה העממית הזו בכל רחבי העולם זה המתיקות, הכוח והקסם שיש בחוויה של השבת. אנשים צמאים לזה ומחכים לזה. מחפשים להתנתק מכל המסכים, כדי להתחבר למשפחה, לקהילה, לקב"ה ולעצמם. הצימאון למסר של השבת בעולם המודרני ולאחדות יהודית אמיתית - יצר את הכוח העצום הזה".

אז למה בעצם המיזם נותר סביב שבת אחת בלבד? "אנחנו חושבים כל הזמן שאנשים יכולים לעשות 'פרוייקט שבת' בקהילות מסויימת בעצמם. אני מתלבט עם הצוות שלי כיצד ליישם את זה. שאנשים יוכלו לעשות פרוייקט דומה במשפחה או בקהילה, מעבר לפרוייקט העולמי. לדעתי, מושג של שבת אחת שהוא גלובלי בכל העולם היהודי, יש בזה כוח. אבל כל משפחה וקהילה ועיר יכולים לעשות דברים מסביב לרעיון במשך השנה. הרי שבת מתרחשת כל שבוע ושבוע ולא צריך לחכות עד לשנה הבאה".

ויש לו גם מסר חשוב. "כל יהודי צריך להיות מנהיג ומשפיע על הסובבים אותו. אני קורא לכל יהודי שבעולם שלוקח חלק במיזם הזה, שייעשה שגריר לנושא השבת ויפיץ את זה באזור שלו, במשפחה, בקהילה ובשכונה. כל אחד יכול להיות מנהיג ומשפיע בעם ישראל".