ההרתעה פעלה, בחמאס הבינו את המחיר שהם עלולים לשלם

סגן ראש המל"ל לשעבר קובע כי לישראל היו הישגים משמעותיים בסבב הלחימה הקצר בעזה - הן מול ארגוני הטרור והן מול מפעיליהם באיראן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בחשון תש"פ

ההרתעה פעלה, בחמאס הבינו את המחיר שהם עלולים לשלם-ערוץ 7
רקטות מעזה
Photo by Abed Rahim Khatib/Flash90

סבב ההסלמה הנוכחי בעזה מתקרב לסיומו, כשללא ספק כלל, ישראל יוצאת בו כשידה על העליונה.

ד"ר ערן לרמן, סגן ראש המל"ל לשעבר וסגן נשיא מכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון, אומר לערוץ 7 כי ישראל לא רק ניצחה אלא הגבירה משמעותית את כוח ההרתעה שלה כלפי ארגוני הטרור.

"הדבר המשמעותי ביותר - והוא לכשעצמו עדות גם להרתעה - היא העובדה שחמאס לא נכנס למעגל הלחימה. יש לנו מצב בו ישראל ביצעה פעולות נרחבות בשטח רצועת עזה עם עשרות הרוגים בצד השני והכוח העיקרי ברצועה - חמאס - לא נכנס ללחימה, המחישו לג'יהאד האסלאמי שהוא לגמרי לבד באירוע הזה", מסביר לרמן.

לדבריו, "בחמאס הבינו את המחיר שהם עלולים לשלם והדבר הוא ההוכחה הטובה ביותר שההרתעה של ישראל קיימת. היא אף התעצמה כי חצינו סף מסויים בפגיעה במישהו שנכנס באופן אקטיבי למשימת הבערת האזור בשליחות האיראנים וחיסולו בא להבהיר שאת זה לא נהיה מוכנים לסבול".

עם זאת לדעתו, שום דבר בסבב הנוכחי אינו מעיד על שינוי בכללי המשחק. "מסלול של הרגעת הרצועה בסיכום עם המצרים ימשיך להתממש כפי שסוכם. ישראל לא עסקה בסיכולים לפני שבכיר הג'יהאד נכנס לעסקי הרקטות. אם הג'יהאד האסלאמי הבין שהוא צריך לצאת שוב מעסקי הרקטות, לנו אין שום סיבה לעסוק עוד בסיכולים ממוקדים".

לרמן גורס שהמסר הישראלי יועד לא רק לעזה אלא גם לראשי המשטר בטהרן. "החיסול של בכיר הג'יהאד היה תגובה לדפוס שהלך והסתמן במסגרתו 'כלבי הדמים של המשטר האיראני' נשלחים על ידי טהרן להדליק באזור תבערות כאלו ואחרות, כחלק ממערכת התגובות של האיראנים למצוקה מחריפה והולכת שהמשטר כבר לא טורח להסתיר אותה".

"מצבה של איראן לא היה כל כך גרוע מאז ימי המהפכה. הדבר הזה דוחף את האיראנים לעשות דברים ואם הצלחנו לנטרל את הרצון האיראני הזה - מדובר בהישג בפני עצמו", מסכם ראש המל"ל לשעבר.