אפשר לוותר על הצנתורים
אפשר לוותר על הצנתורים צילום: איסטוק

מחקר רחב שנערך בארצות־הברית עקב אחר 5,179 חולים בטרשת עורקים ומצא כי טיפול תרופתי יעיל לא פחות מניתוחי מעקפים וצנתורים, כך מדווח "ידיעות אחרונות".

תוצאות המחקר, שפורסמו אמש בכנס איגוד הלב האמריקאי בפילדלפיה, חשפו כי חולים שקיבלו טיפול תרופתי בלבד לא חוו יותר התקפי לב או מתו לעיתים רחוקות יותר מאלה שעברו גם ניתוח מעקפים או צנתור.

טרשת עורקים היא סיבה נפוצה להתפתחות מחלות כלי הדם שעלולות להיות גורם להתקפי לב ואף למוות. המחלה מושפעת לרוב מכולסטרול גבוה, יתר לחץ דם, עישון ומשקל עודף. כמו כן, למחלות כלי דם השלכות מהותיות על אורח החיים של האדם הלוקה בהן.

"מהמחקר עולה כי הטיפול השמרני שכולל הפסקת עישון, פעילות גופנית מתונה ושמירה על תזונה נכונה בשילוב טיפול תרופתי – הוא לא פחות טוב מצנתור או מניתוח מעקפים", אמר אמש ל"ידיעות אחרונות" ד"ר רונן דורסט, מומחה לקרדיולוגיה בהדסה עין כרם, ויו"ר החברה הישראלית למניעה וטיפול בטרשת עורקים.

"הסיבה לכך היא שהטיפול התרופתי לחולים הללו מאוד התקדם בשנים האחרונות. עד היום לא היה לנו מחקר עדכני ומקיף שהוכיח באופן חד־משמעי האם לצנתורים ולניתוחי מעקפים יש יתרון על פני הטיפול התרופתי החדש. אני חושב שהמחקר יאפשר לרופא המטפל להימנע במקרים רבים מהצורך לבצע צנתור".