שו"ת הישורת האחרונה

מה זאת אומרת "ממשלת מיעוט"? מה קורה אם גנץ לא מצליח להרכיב ממשלה? האם לנתניהו עוד יש סיכוי? ערוץ 7 עם התשובות לכל השאלות שלכם

ערוץ 7 , י"ט בחשון תש"פ

שו"ת הישורת האחרונה  -ערוץ 7
ריבלין עם גנץ ונתניהו. ארכיון
צילום: חיים צח, לע"מ

מדברים על "פקיעת המנדט" של בני גנץ ביום רביעי הקרוב בערב, מה זה בעצם אומר? מה יקרה אז?

ח"כ בני גנץ, יו"ר 'כחול לבן', קיבל מהנשיא את הסמכות להרכיב ממשלה, והתקופה בה הוא יכול לעשות את זה, ולהודיע לכנסת שהוא הצליח במשימה, תסתיים ביום רביעי הקרוב בשעות הערב.

ומה באמת יקרה אז?

אם גנץ אכן לא יצליח להרכיב ממשלה, תיכנס מדינת ישראל למצב שבו לא היתה כבר עשרות שנים. מהרגע שבו גנץ יכשל רשמית במשימה תתחיל תקופה של 21 יום שבהם כל חבר כנסת יכול לאסוף חתימות של ממליצים עליו להרכבת הממשלה. אם אחד מחברי הכנסת יצליח לאסוף 61 חתימות הוא יקבל תקופה של 14 יום להרכיב בה ממשלה.

ומה יקרה אם אף אחד מחברי הכנסת לא יצליח לגייס 61 חתימות?

אז הולכים לבחירות בתוך 90 יום.

בליכוד טוענים שגנץ וליברמן מתכננים להקים "ממשלת מיעוט". מה זה בעצם אומר?

בשביל להרכיב ממשלה בהצלחה במדינת ישראל לא צריך על פי החוק ש-61 חברי כנסת יתמכו בה. מספיק רוב של 1 מול 0. "ממשלת מיעוט" הוא כינוי למצב שבו ממשלה מושבעת למרות שבהצבעה על הקמתה לא הצביעו בעדה 61 חברי כנסת, או לחילופין מצב שבו ממשלה מכהנת למרות שבמהלך כהונתה חלק מחברי הקואליציה שלה פרשו והקואליציה שלה כבר לא מונה 61 חברי כנסת.

האם זה אפשרי?

כן. וזה אף קרה בעבר. רבין עמד במשך חלק מהקדנציה השניה שלו בראש ממשלת מיעוט וגם ברק. זה יכול לקרות בסיטואציה הנוכחית בשתי צורות עיקריות: הראשונה, ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ובהימנעות ליברמן. שתזכה בכנסת לרוב של 57 מול 55, או ממשלת מיעוט בתמיכת ליברמן וחלק מהרשימה המשותפת ובהימנעות יתר חברי הרשימה המשותפת.

האם זה סביר?

קשה להכריע כרגע, אבל הסיכויים נראים לא גבוהים. שיתוף פעולה כזה בין ליברמן לרשימה המשותפת ימים ספורים אחרי סבב לחימה בדרום נראה כמעט דמיוני, וגם בתוך כחול לבן יהיו ח"כים שיתקשו להצביע בעד ממשלה כזו. אולם בפוליטיקה קורים לפעמים גם דברים דמיוניים.

אם זה כל כך דמיוני למה נתניהו כל כך מודאג?

כי נכון לרגע זה גם הרשימה המשותפת וגם ליברמן משחקים את המשחק. בשני הצדדים לא מוכנים להתחייב במפורש שלא ישתפו פעולה בשום צורה בדרך להרכבת ממשלה. טיבי הסביר זאת הבוקר יפה מאוד: "לא נרחיב על המגעים כדי שנתניהו ימשיך להיות בהיסטריה".

אז מה יהיה?

"אמר רבי יוחנן: מיום שחרב בית המקדש ניטלה נבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות" (בבא בתרא י"ב ע"ב)