"הרצון לראות את הדחתו של רה"מ מעוור את עינם"

השר יריב לוין תוקף את כחול לבן: "יש עליית מדרגה במגעים להקמת ממשלה הנשענת על אנשים תומכי טרור שפועלים בשירות האויב"

103FM , י"ט בחשון תש"פ

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

שר התיירות וראש צוות המשא ומתן מטעם מפלגות הימין השר יריב לוין התייחס לאפשרות של הקמת ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן ובתמיכת הערבים.

"לצערי התפקיד שלי ריק מתוכן", טען לוין לאחר שלטענתו הוא כלל לא הוזמן לשיחות מו"מ לאחרונה והוסיף: "מקווה שבכחול לבן יתעשתו והדבר המטורף לא יקרה".

השתתפת בשיחת הטלפון שעשה ראש הממשלה אמש לחברי הכנסת והשרים?

"כן. הוא אמר את מה שאנחנו כבר יודעים הרבה זמן, יש כנראה עלייה במגעים להקמת ממשלת מיעוט הזויה. היא נשענת על אנשים שתומכי טרור ופועלים בשירות האויב ונוסעים עם הדרכון הדיפלומטי כדי לקרוא ולהחרים את מדינת ישראל. העובדה שבני גנץ חושב בכלל על מהלך כזה היא צעד הזוי. אני מקווה שתהיה איזושהי התעשתות בכחול לבן והדבר הזה לא יקרה".

למה בשבת לא שמענו את ראש הממשלה מדבר על הירי לבאר שבע? זה היה כזה פיקוח נפש דוחה שבת שנתניהו היה צריך לעשות את זה אתמול?

"ראש הממשלה עוסק בנושא הביטחוני יום ולילה. כל אזרחי ישראל יודעים את זה".

זה תפקידו. האם השיחה הפוליטית לא יכלה לחכות להיום בבוקר? מה היה כל כך דחוף לקיים שיחה בהולה והיסטרית?

"הדבר היפה בליכוד היא שהמפלגה משותפת לדתיים וחילוניים וכולנו יודעים לחיות ביחד ולכבד אחד את השני. לכן ראש הממשלה, אם היו דברים שחשב שצריך להשקיע בהם חשיבה, דיבר עם מי שיכול היה בשבת ונמנע מלדבר עם מי ששומר שבת".

אתה חושב ששלושה רמטכ"לים שכיהנו כאן, שבמצטבר השקיעו יחד כ-100 שנים יחד בביטחון ישראל, לא אכפת להם מהמדינה והם מפקירים אותה באופן חסר אחריות?

"אני לא חושב שלא אכפת להם מהמדינה אך חושב שהם הולכים למקום מאוד מסוכן. הרצון הזה לראות את הדחתו של ראש הממשלה בכל מחיר כנראה מעוור הרבה אנשים. אני מתקשה להבין למה אחמד טיבי כן ונתניהו לא".

התשובה ברורה, לאחמד טיבי אין תיקים כנגדו וכתב אישום מעל הראש.

"והדבר הנכון הוא למדוד את הדברים מהנקודה הזו? לדעתי זו שגיאה יסודית ובלתי מתקבלת על הדעת. הזהרנו מהדבר הזה לפני הבחירות. לו היו הגונים בכחול לבן היו אומרים שהמטרה של סילוק נתניהו מקדשת את כל האמצעים ולכן נפנה גם לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. אם היו אומרים זאת לא היה לי ספק שתוצאות הבחירות היו אחרות. אותם דברים נכונים גם עבור מי שהצביע לליברמן".

את אותם הדברים אני יכול לומר גם על הליכוד. מי שהצביע לליכוד לא ציפה לקבל את בצלאל סמוטריץ', רפי פרץ, נפתלי בנט ואריה דרעי. מי שהצביע לליכוד הצביע למשהו אחר ממה שהוא קיבל.

"זה בדיוק ההיפך. מה שאנחנו עושים הוא בדיוק מה שהבטחנו בבחירות. הודענו שלא נלך לממשלה בלי כל השותפים שלנו ושהיעד שלנו להקים ממשלה שמבוססת על הממשלה הקודמת".

וכולם צריכים להתיישר עם זה?

"אנחנו עושים בדיוק את מה שהבטחנו לפני הבחירות. גם השותפות שלנו אמרו שילכו עם הליכוד ועם נתניהו. ש"ס פרסמה בשלטי החוצות שלה את התמונות של נתניהו כחלק מקמפיין הבחירות בעוד שכחול לבן הונתה את הציבור".

אני יודע שאתם חושבים שכל מה שראש הממשלה אומר זו תורה מסיני אך מאיפה אתם יודעים שדברי ראש הממשלה על ממשלת מיעוט אכן בהליכי הקמה זה באמת נכון? אחמד טיבי טען הבוקר שאין מגעים וגם בכחול לבן מכחישים את הדברים.

"אני לא מקבל את הנימה הצינית שכל שראש הממשלה אומר זו תורה מסיני. זה לא נכון. מצד שני אנחנו חושבים שראש הממשלה מנהל את המדינה בצורה מצוינת. ניהלתי הרבה מאוד משאים ומתנים. מעולם לא נתקלתי במצב בו לא מתנהל שום משא ומתן. בני גנץ מחזיק את המנדט ורוצה להקים ממשלה ולא מדבר איתנו בכלל".

זו הייתה אותה הטענה כלפיכם כשהחזקתם במנדט.

"אנחנו הזמנו אותם, בני גנץ ביטל שתי פגישות שנקבעו איתנו בעוד שאנחנו באנו בכל פעם שקראו לנו. אם לא מנהלים משא ומתן איתנו, ספר לי אתה עם מי הם כן מנהלים משא ומתן".

אתה אדם הגון. כשאתה נכנס לסופר או לבית המרקחת, הקופאית או הרוקח הערבי בסופר הם האויבים שלי ושלך? לא מגיע להם להיות חלק מהשלטון?

"זו דמגוגיה. אנחנו לא פוסלים אף אזרח. כולל את האזרחים הערבים. יש בליכוד לא מעט פעילים מהעדה הערבית. אנחנו פוסלים אנשים שתומכים בטרור, אנשים שפועלים לפי האינטרס של האויב ולא לפי האינטרס של מדינת ישראל. אנחנו פוסלים אנשים שלוקחים את הדרכון הדיפלומטי נוסעים איתו בעולם וקוראים להחרים את מדינת ישראל".

אז כל ערבי מדינת ישראל צריכים לשלם על זה? אתם אומרים שהם צריכים להשתלב ולא נותנים להם את האופציה.

"אנחנו פוסלים את מי שכאשר הילדים שלנו נוסעים לשרת בצבא, הם קוראים להם רוצחים".

תהיה מוכן שהם יעשו שירות לאומי או יתגייסו לצבא?

"בוודאי. אני חושב שצריך להעביר חוק כזה ממזמן. מי שלא רוצה ללכת בצבא שלא יחזיק באזרחות".

זה נכון גם לגבי החרדים, שאם הם לא הולכים לצבא שלא יחזיקו באזרחות?

"לא. לציבור החרדי יש הסדר שמאפשר רק ללומדי תורה לקבל את הפטור מהשירות. חוק הגיוס שרצינו להעביר כפשרה מבטיח שאחוז גדול מהציבור החרדי אכן יתגייס".

אם בימים הקרובים יוחלט על הגשת כתב אישום כנגד נתניהו. מה יעשו בליכוד?

"יש חוק במדינת ישראל והוא קובע שכל עוד ראש ממשלה מכהן לא הורשע בפסק דין חלוט הוא יכול להמשיך לכהן. בעיני לתיקים בעניינו של ראש ממשלה אין להם שום נגיעה לעולם הפלילי. כשרואים את כל שמתרחש בחקירות האלה ואת האופן שהדברים המתנהלים, אם צריך לחקור משהו זה את ההתנהלות ולא את ראש הממשלה. אנשי השמאל מדברים על כך שאסור שתהיה חקיקה פרסונאלית ושלא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק. כשמדובר בנתניהו פתאום יש מתווה נבצרות".

בתור מפלגה שפיזרה את הכנסת באופן פרסונלי לפני חמישה חודשים זה קצת בעייתי לומר זאת.

"פיזרנו את הכנסת מסיבה אחת פשוטה, מפלגת ישראל ביתנו התחייבה בבחירות הקודמות ללכת עם הימין ורצתה לקחת את המנדט וללכת לממשלת שמאל. תן לי ויתור אחד שכחול לבן עשתה? הם לא רוצים ממשלת אחדות ומחפשים את ממשלת המיעוט".