יוצא לדרך: מוזיאון התקשורת הציבורית

הממשלה אישרה הקמת מוזיאון לתולדות התקשורת הציבורית בישראל. במוזיאון יוצגו בין השאר אולפנים היסטוריים והקלטות נדירות.

ערוץ 7 , י"ט בחשון תש"פ

אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
צילום: פלאש 90

שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) את יוזמתו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד), להקמת מרכז מורשת חדשני שיהווה בית מכובד והולם להיסטוריה התקשורתית של מדינת ישראל.

לפי הצעת ההחלטה אותה הגישו לממשלה השר אקוניס והשר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין, המקום ייבנה במתחם קול ישראל הישן הממוקם ברחוב ליאונרדו דה וינצ'י בתל אביב. את המהלך, שקיבל את ברכתו של ראש הממשלה נתניהו, יובילו כאמור השרים אקוניס ואלקין ויחד איתם עובדים על הפרויקט בשיתוף פעולה עיריית תל אביב-יפו ולשכת העיתונות הממשלתית.

המקום יציג וימחיש את נכסי צאן הברזל של התקשורת הישראלית לדורותיה, בין היתר: האולפן שבו הקליט רה"מ לוי אשכול שישומר במלואו וישדר את נאום הגמגום המפורסם טרם מלחמת ששת הימים, אוסף תקליטים ייחודי של טוני פיין מחדש, חדיש ומחודש, מערכת ההפעלה של התכנית הפופולרית "שירים ושערים" שנחשבה בזמנה לשיא הטכנולוגיה, הבאר הטמפלרית שמלאו לה 150 שנים תופעל מחדש מול עיניי האורחים, קטעי וידאו ושמע נדירים של לשכת העיתונות הממשלתית ועוד.

כמו כן, יוכלו האורחים הצעירים לבצע במקום הדמיות של תכניות רדיו מאולפני קול ישראל המיתולוגיים, שישומרו באופן מלא, בדיוק כפי שפעלו עת שנוצרו בהם מיטב תכניות הרדיו במשך 70 שנים.

השר היוזם, אופיר אקוניס ציין כי: "היוזמה תספק לכלל תושבי ישראל הזדמנות להאזין, לצפות ולקרוא את האירועים, הקולות והכותרות שהפכו לפסקול חיינו. אלפי תמונות וקטעי וידאו ואודיו נדירים שכולנו גדלנו עליהם יוצגו בקרוב במתחם רשות השידור המיתולוגי בת"א שבו שכנו האולפנים שעשו היסטוריה מקום המדינה ועד ימינו. המקום ישקף את ההיסטוריה שלנו – במיטבה".

שר ירושלים ומורשת אלקין אמר: "ההיסטוריה של השידור הציבורי במדינת ישראל היא חלק חשוב מהמורשת הציונית שלנו ולא יכלנו לעמוד מנגד אל מול הסכנה בהשמדת החומרים הארכיונים של רשות השידור לאחר סגירתה. זאת הסיבה שאנחנו במשרד ירושלים והמורשת מיד נרתמנו ליוזמתו של השר אקוניס ופעלנו יחד איתו לעשות כל מה שאפשר כדי להציל את נכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית. אני מאוד מקווה שבעקבות החלטת הממשלה הזו והפעילות המשותפת עם עיריית תל אביב אנחנו נבנה מוזיאון מפואר שיכלול את תולדות השידור הציבורי שיאפשר לדורות הבאים לבקר ולצפות ברגעים ההיסטוריים של הטלווזיה הישראלית".

התקשורת הממלכתית הישראלית על מרכיבי המדיה השונים הנכללים בה, מהווה החל מימי קום המדינה ועד עתה, גורם משמעותי בעיצוב דמותה של מדינת ישראל ונדבך חשוב בהנחלת המורשת המתחדשת של המדינה ומוסדותיה.

עד כה לא קם גוף הפועל לשימור המורשת המפוארת של התקשורת הציבורית בישראל, ועתה עם הפסקת שידורי רשות השידור, נוצר צורך בבחינת היתכנות להקמת מרכז מורשת התקשורת הציבורית בישראל. היוזמה נולדה מתוך הכרה בחשיבות תרומתה של התקשורת הציבורית הישראלית, על כלל מרכיביה (עיתונות כתובה, עיתונות מצולמת ומשודרת), לגיבוש זהותה הלאומית, ערכיה, שפתה ותרבותה של החברה הישראלית.

"בשל עבודות התשתית להקמת מגדלים באיזור, קיימת דחיפות לקידום תכנית שימור הנכסים הקיימים של רשות השידור ומניעת פגיעה בהם. מדובר בפרויקט בעל חשיבות לאומית וציבורית מוכרת ומוכחת, בעל ערכיות גבוהה למורשת השידור הציבורי במדיות השונות, ומהווה נדבך חשוב בעיצוב ההיסטוריה של ישראל הצעירה והצומחת", נכתב בהצעת המחליטים עליה הצביעו השרים הבוקר.

יצוין כי מדובר במיזם חד פעמי, ייחודי והמתאים ביותר, שלא קיים וכנראה גם לא יהיה אחר כמוהו לאור נגיעתו בשידור הציבורי הישראלי ובו ישולבו גם תחומי המורשת של העיתונות הכתובה והטלוויזיה הישראלית. צוות ההיגוי שיוקם מתוקף החלטת הממשלה, ייוועץ באנשי המקצוע הרלוונטיים ויגיש את המלצותיו לממשלה עד תחילת חודש מארס הקרוב.