הורי החיילים לבנט: נעשה לבנינו עוול

הורי החיילים מנצח יהודה המעורבים בקטטה עם הבדואים פנו במכתב לשר הביטחון הנכנס נפתלי בנט, בו הם קובלים על היחס לבניהם.

ערוץ 7 , י"ט בחשון תש"פ

נפתלי בנט
נפתלי בנט
Photo by Hadas Parush/Flash90

מעצרם של חיילי נצח יהודה המעורבים בקטטה עם הבדואים בדרום, הוארך באחרונה במספר ימים נוספים.

נכון לעכשיו נמצאים במעצר שמונה לוחמים, עד לדיון בעניינם. לוחם נוסף שהסכים לעסקת טיעון, החל לרצות את עונשו.

הוריהם של החיילים שיגרו מכתב לשר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט, בו הם דורשים את התערבותו בשתי סוגיות עקרוניות החשובות לבטחון ישראל בפן הלאומי.

המכתב נפתח בטענות ההורים על כך שפנייה ששגרו לפני מספר שבועות לרמטכ"ל, לא נענתה עד עתה. ההורים מביעים את דאגתם ומציגים בפני שר הביטחון שתי סוגיות עקרוניות המשפיעות לטענתם על רוח הלחימה בצה"ל.

הראשונה היא "בריחה, או חתירה למגע?". לטענת ההורים נשאל אחד מהלוחמים העצורים על ידי חוקר מצ"ח למה לא ברח כאשר קיבל את האיומים. ההורים סבורים שהשאלה מעידה על כך שהרוח הנושבת בצה"ל נקבעת על ידי הפצ"ר ולא ע"י הרמטכ"ל.

סוגיה נוספת שמעלים הורי הלוחמים היא "ערבות הדדית או תקיפה בצוותא?" במסגרת סוגיה זו, הואשמו מספר חיילים בגין "תקיפה בצוותא" על אף שלא הרימו יד על איש. נוכחותם למעשה מנעה התפרצות אלימה יותר מצד הבדואים.

"מדובר באשמת שווא אשר פוגעת בערך החברות והערבות ההדדית בצה"ל. סוגיות אלו מוכיחות כי נדרשות הבהרות מה הערכים המצופים מלוחמים, ואת תשומת לבו האישית של השר לחידוד הדברים", טוענים ההורים.

לסיום, פונים הורי הלוחמים לשר הבטחון: "כהורים שמסרו את בניהם לידי מפקדי צה"ל ושילדיהם לקחו על עצמם להגן על מדינת ישראל גם במחיר חייהם חס וחלילה, אנו מצפים לדעת שערכים בסיסים אלו של אחריות וחתירה למגע יחד עם חברות וערבות הדדית הם לא סיסמה נבובה, אלא אמת שבאה לידי ביטוי גם במציאות בשטח, בחדרי החקירות של מצ"ח. אנו דורשים משר הבטחון להבהיר מה הם הערכים המצופים מלוחמי צה"ל."

לטענת אחד מהורי החיילים: "הפרקליטות הערימה קשיים בכל הכתב אישום. הדברים מוגזמים, מופרכים מהמציאות. וזאת על מנת שהחיילים יתפשרו גם על דברים שלא עשו. הפרקליטות פשוט יצאה מפורפוציות. 'תקיפה בנסיבות מחמירות' שהפרקליטות מנסה להאשים, אין מושג כזה כאשר ישנה אולי שריטה למישהו שמניין לנו לדעת איך זה ארע. אני מדגיש: מדובר בכתב אישום לא מהמציאות, בשום מדינה בעולם אין דברים כאלה, זה אף גובל בליצנות". ההורה מדגיש כי הלוחמים לא מוכנים להתפשר על כך שירשם על שמם רישום פלילי בשום אופן.

למכתב צורף המכתב ששוגר לרמטכ"ל לפני מספר שבועות.

מארגוו בצלמו שמלווה את החיילים נמסר: "חיילי צה"ל אלו פעלו בשמינו למען הגנת אזרחי ישראל. אנחנו נפעל לגבות אותם ולזכור שהם לא פושעים אלא חיילים שפעלו בתום לב למען הגנה על חבריהם".