אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: איסטוק

ניצול השואה שרגא שמר, לשעבר ראש מועצת חבל יבנה וממייסדי היישוב ניר גלים, הלך לעולמו בגיל 90.

הלווייתו תתקיים מחר (שני) בשעה 14:00 בניר גלים.

שמר הקים את ''בית העדות'' בניר גלים המנחיל לדור הבא את זיכרון השואה, בדגש על מורשתה המפוארת של הציונות הדתית והחלק המרכזי שלקחו אנשיה בפעולות ההצלה.

שמר נולד בהאנגון (Hangony) שבהונגריה בשנת 1929. בהיותו בן 13 גויס בכפייה לפלוגת העבודה של הצבא ההונגרי ושירת שם לצד אביו.

לאחר המלחמה הצטרף לתנועת בני עקיבא ועלה ארצה עם גרעין "גאולה" דרך מישקולץ (Miskolc), אשאו (Aschau) ומחנות המעצר בקפריסין. הוא נישא לרחל בשנת תשי"א ונולדו להם ילדים, נכדים ונינים.

שמר, כאמור, נמנה על מייסדי המושב ניר גלים, ומילא שורה של תפקידים ציבוריים במשק ובאיגוד המושבים של הפועל המזרחי. הוא היה סמנכ"ל מרכז המועצות האזוריות, יו"ר הנהלת קריית החינוך גבעת וושינגטון ועוד.

שמר כיהן כראש מועצת חבל יבנה בשנים 1981-1994, ובמסגרת זו היה שותף פעיל בהקמת "בית העדות" בניר גלים. בשנת תשס"א קיבל את פרס עמינוח למפעל חיים על פעילותו הענפה.

לפני כשמונה שנים פרסם שמר ספר על קורותיו בשואה ובחר לקרוא לו בשם "ישראל בטח".

גאל גרינוולד, יו"ר החטיבה להתיישבות, ספד לשמר: ''שרגא היה אחד ממנהיגי תנועת בני עקיבא לפני ובמהלך מלחמת עולם השנייה בהונגריה. במסגרת התנועה ותחת הנהגתו חניכים רבים הצליחו להימלט מהשואה הנוראה ועלו ארצה.

''זכיתי להכיר את שרגא כאשר תנועת בני עקיבא חידשה את פעילותה בהונגריה, אחרי נפילת מסך הברזל. שרגא חיבר את העבר עם ההווה, חזון ועשייה. שרגא היה וייזכר כאיש גדול, איש תנועה, איש של חסד. שרגא זצ"ל יחסר לנו. יהי זכרו ברוך''.