כל היהודים הרגישו שייכים בזכות השבת

בעיר ניס ציינו במספר אירועים את 'פרוייקט השבת העולמית'. חברי הקהילות היהודיות התרגשו מהמפגש הייחודי שלו הם זוכים רק פעם בשנה.

ניצן קידר, ניס , י"ט בחשון תש"פ

מפלס ההתרגשות בקהילות היהודיות בעיר ניס עלה באופן משמעותי ביום חמישי האחרון.

מאות נשים שלא נפגשות במסגרת קהילתית לאורך השנה, התיישבו סביב שולחן להפרשת חלה לרפואתה של אחת מבנות הקהילה, אירוע שבעצם היווה יריית פתיחה ל'פרוייקט השבת העולמית' שצויין בעיר בפעם הרביעית.

שי לי גבאי, תושבת העיר שהשתתפה לראשונה באירוע, נמנעת בדרך כלל מאירועים המוניים. "באתי לכאן, יחד עם עוד הרבה נשים שהגיעו במיוחד, כדי לחגוג את תחושת ה'יחד' ולעשות כיף. ראינו כאן נשים שלא רואים כל הזמן והמפגש הזה היה מיוחד וכיף והעיד על האחדות הגדולה של עם ישראל, גם כאן בניס".

אשרה אלפסי, מורה לעברית המתגוררת כ-23 שנים בעיר, מוסיפה כי "מאוד יפה לראות את כל הקהילות מאוחדות כאן, מכל המינים והסוגים, וזה קורה רק פעם בשנה. זו ברכה גדולה לראות את כל הנשים מכל הקהילות יחד".

במהלך השבת, שעליה ניצחו המארגנות דפנה בניזרי ויעל מזיג, הגיעו אלפי יהודים ליטול חלק בתפילות משותפות, סעודות שבת וגם בהבדלה משותפת.

אברהם לוי, ישראלי המתגורר בניס עם משפחתו, אומר כי מדובר ברגע שיא קהילתי. "זה נותן הרגשה של שייכות לכל היהודים. חצי מהאנשים אנחנו לא פוגשים בשיגרה וגם לא בשבת. גם מבחינה עולמית זו הצלחה גדולה שיהודי יכול להיות שייך סביב הנושא של שבת".

"אני מכיר את רוב הקהילות כאן ולשמחתי לא הכרתי הרבה אנשים בסעודת השבת המשותפת. הפרוייקט הזה השיג את המטרה, נתן לאנשים לטעום מה זו שבת. אולי עם הזמן הם גם יתרגלו ויצטרפו אלינו באופן קבוע".

יצחק ודוד סודרי מירושלים, שניהם ממוצא צרפתי, הגיעו במיוחד מישראל כדי להשתתף באירוע לאחר ששמעו על הצלחתו בשנים קודמות. "זו היתה שבת ייחודית שמאחדת את כל קהילת ניס. ראינו אנשים דתיים ושאינם דתיים שנהנו וחגגו יחד את השבת. זכינו לבוא מישראל ולהשתתף בחגיגה הזו. התרגשנו מאוד במהלך כל השבת", סיכמו השניים.