כך ראו הקריקטוריסטים מהעולם הערבי את מבצע "חגורה שחורה"

הפרשן לענייני ערבים, נעם בנעט, מביא את הקריקטורות מהעולם הערבי בתגובה למבצע "חגורה שחורה" והעימות בין צה"ל לג'יהאד האיסלאמי.

נעם בנעט , כ' בחשון תש"פ

תקיפה בעזה
תקיפה בעזה
צילום: מג'די פתחי/TPS

מבצע "חגורה שחורה" כלל בין השאר את כניסת נפתלי בנט למשרד הביטחון, מאבק ישיר בין צה"ל לבין הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני וכמובן שתיקת חמא"ס שלראשונה מאז ההשתלטות על רצועת עזה ב-2007 –לא הגיב לירי צה"ל.

הקריקטורות שפורסמו בעקבות המבצע מתייחסות גם להתעלמות מדינות ערב מהמצב בעזה, גם למצב הפוליטי בישראל וגם להאדרת המחבלים. נתחיל בשאלה האם השיקול ליציאה למבצע היה פוליטי או ענייני.

שניים רבים - עזה חוטפת

זה המסר של הקריקטורה של קרלוס לטוף הברזילאי-לבנוני, פעיל BDS, הידוע בעוינות שלו למדינת ישראל ולמדיניותהּ. בקריקטורה שפרסם באתר האמריקני השמאלני Mondoweiss אנו רואים את ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול לבן המחזיק במנדט להרכבת הממשלה, בני גנץ (שנראה קצת רדום), בקרב הורדת ידיים.

על פי הקריקטורה - נתניהו, במטרה לגבור על גנץ, נותן הוראה לתקוף (בעזה) כשכתוב מעל לכפתור 'במקרה של קיפאון פוליטי - הפצץ את עזה'.

הדם של עזה בקרבות הפנימיים נתניהו!

כך צייץ הקריקטוריסט הירדני (יליד רמאללה לפני 1967) עִמַאד חַגַ'אג' שמפרסם את הקריקטורות שלו עיתון הלונדוני 'אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד'. בקריקטורה עצמה אנו רואים את ראש הממשלה נתניהו מתיז על בני גנץ שרודף אותו את דם העזתים.

על הפתקים העפים באוויר כתוב 'אשמות שחיתות' ו-'ממשלת גנץ' - הדברים מהם, ע"פ חג'אג' מנסה להתחמק דרך פעולה צבאית ברצועת עזה.

'צהלי אם השהיד'

כך מצווה הקריקטוריסט עַלַאא א-לַקְטַה העזתי על אם השהיד בקריקטורה שפורסמה באתרים רבים. בקריקטורה אנו רואים את 'אם השהיד' השמחה במות בנה, עושה "קולולו" המוכר בעברית כ'צהלולים' שצלילי צהלוליה הוא הירי שבא בתגובה לחיסולי הבוקר.

תגובת העולם הערבי, או יותר נכון חוסר התגובה - דבר שבקושי קיים בתקשורת הישראלית - העולם הערבי התעייף מ"הבעיה הפלסטינית" ומעדיף להתעסק בבעיות הרבות שיש לו.

עזה: והעולם (הערבי) שותק

כך מתאר אַחְמַד עַארֶף בעיתון הקטרי "אלעַרַבּ". בקריקטורה אנו רואים דמות ישנה, שומעת מוזיקה בסלולארי ועל כיסוי העיניים כתוב 'העולם הערבי'. ברקע הקריקטורה אנו רואים בצד ימין את 'רוח עזה' ובצד שמאל מטוס מפציץ עיר, והעולם הערבי - שותק.

מזג אוויר עזתי

הרגע שתמיד יש לפניו פרסומות הוא - תחזית מזג האוויר. הקריקטוריסט עַלַאא א-לַקְטַה העזתי מתאר בעיתון 'עַרַבִּי21' (היוצא בלונדון וממומן ע"י קטר) את מזג האוויר ברחבי העולם: שלג בלונדון, גשם בפריס, רעמים ברומא בקהיר שמש בריאד, הבירה הסעודית ומה עם עזה? מטוס ישראלי מפציץ.

ולסיום בל נשכח את אחת מסיסמאות המאבק והיא "עמידה איתנה וסבלנות עד הניצחון".

כלומר כדברי רוקי בלבואה בסרט של 2006 שאמר שמה שחשוב אינו כמה חזק אתה מכה, אלא כמה אתה מסוגל לספוג ולהמשיך לעמוד. וזו השאלה של של ארגון גרילה מול צבא סדיר, שלפעמים אנחנו שוכחים.

לאור האירועים האחרונים, התיוג 'עזה תחת הפגזה' חוזר. בקריקטורה של עִמַאד חַגַ'אג' הירדני בעיתון הלונדוני 'אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד' אנו רואים מטוס שנראה כראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו וההרס שההפגזות השאירו. עמודי הבתים נראים כמו אגרופים מונפים. אגרוף מונף הוא סמל ותיק ואף עולמי שמתאר הצדעה להבעת אחדות, עוצמה, התנגדות ומאבק. העמוד השמאלי ביותר יוצר את המילה הערבית - עזה.

בשורות טובות ובריאות איתנה בחורף הקרוב.

-----------

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת 'חלון למזרח התיכון המתחדש'. אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם