פרשנות
השמחה מוקדמת

לאחר שלמד בדרך הקשה את מגבלות הכח, יידרש איש המפתח אביגדור ליברמן להחליט ביממה הקרובה על אלו ערכים הוא בוחר לוותר

חיים לב - ערוץ 7 , כ' בחשון תש"פ

ליברמן ודרעי
ליברמן ודרעי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שוב העיניים נשואות למוצא פיו של איש חשוב אחד במערכת הפוליטית, שהעמיד עצמו למכירה לכל המרבה במחיר וכעת נדרש לקבל החלטות מכריעות, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

ליברמן לומד לאט את מגבלות הכח. כמשדד מערכות בחירות ומכתיר ממשלות הוא ניסה לאורך החודשיים האחרונים להכתיב מהלכים ולחבר בין שני קצוות בלתי אפשריים – הליכוד של בנימין נתניהו וכחול-לבן של יאיר לפיד ושותפיו.

לפני כשבוע הוא הרעיד את המערכת הפוליטית כשהציב אולטימטום לשני הצדדים: קבלו את מתווה הנשיא וללא החרדים, ידו של הסרבן תהא על התחתונה, הבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים אך זכה להפניית עורף משני צידי המתרס.

יומיים וחצי נותרו ליו"ר כחול-לבן להרכיב ממשלה ובנקודת הזמן הנוכחים כל הסימנים מראים שזו לא הולכת להיות ממשלת אחדות. יאיר לפיד ומשה יעלון מסרבים בנחרצות לשבת תחת בנימין נתניהו שנאבק על ביצור בלוק ה-55 מימין. חילופי האשמות החריפים בין נתניהו לבני גנץ מספרים את סיפור קבורתה של השותפות הפוליטית עוד בטרם באה לעולם.

הכדור הוחזר למגרשו של ליברמן שיידרש להחליט האם ממשלות מיעוט עדיפות על בחירות שלישיות. ליברמן כבר הבהיר כי בחירות הן האופציה האחרונה מבחינתו אך לא סיפק תשובות אלו אלטרנטיבות נכונות עבורו בהיעדר ממשלת אחדות. בחינה קצרה מלמדת ששתי האלטרנטיבות הקיימות קשות עד בלתי אפשריות עבורו לעיכול.

ממשלת מיעוט משמאל בתמיכה של חלק מחברי הכנסת הערביים אינה כוס התה שלו, בלשון המעטה. ליברמן צפוי לסרב לקבל את מינויו לשר הביטחון של בני גנץ בתמיכת חברי כנסת ערביים. מה גם שחברי הכנסת הערביים לא מתכוונים להעניק לליברמן את התענוג הזה לאחר שבמשך שנים ואף בשבוע שעבר כינה אותם 'גיס חמישי' ונלחם על הלגיטימיות בכנסת.

ממשלת מיעוט-ערבים הפכה הבוקר לבלתי אפשרית לאחר שבכירים במחנה הדמוקרטי הבהירו כי לא יתמכו בממשלת מיעוט מבלי שיהיו חלק ממנה. וליברמן הרי הצהיר כי לא יישב עם חברי מרצ בממשלה אחת.

אפשרות שנבחנה להקים ממשלת מיעוט עם תמיכה של ליברמן מבחוץ אף היא נפסלה על הסף – הפעם על ידי בכירים בכחול-לבן שהבהירו ללפיד וגנץ כי יתקשו להרים יד בעד ממשלת שמאל מובהקת. מה שמחזיר את השחקנים לאופציית ממשלת ימין-צרה.

אתמול פשטה האופוריה במחנה הימין. פגישת נתניהו-ליברמן הוגדרה לראשונה 'עניינית וטובה' ונקבעה פגישה נוספת להיום. שעה לאחר מכן, בכנס החירום והזעקה בגני התערוכה בחר ראש הממשלה שלא לתקוף את ליברמן שמצידו שמר על פאסון בכנס 'בצוותא' בו נטל חלק. ובימין ליהודים היתה אורה.

זו כמובן שמחה מוקדמת. גם אחרי סילוק נהרות הדם הרע בין ליברמן לנתניהו, האיש שבשנה האחרונה ייצג את המדינה החילונית הבאה לא יכול להמיר דתו ביממה ולהפוך ליהודי כשר כהלכה. כל עוד החרדים לא יספקו סולם משמעותי לליברמן כדי לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס, אזרחי ישראל ימשיכו לדהור כל הדרך אל עבר בחירות שלישיות.