צעד היסטורי של הממשל הידידותי ביותר

בישראל מגיבים בסיפוק להחלטה האמריקנית לקבוע כי ההתנחלויות אינן סותרות את החוק הבינלאומי.

ערוץ 7 , כ' בחשון תש"פ

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

שרים וחברי כנסת בירכו הערב (שני) על החלטת הממשל האמריקני הקובעת לראשונה מאז 1978 כי ההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי.

השר יריב לוין אמר כי מדובר ב"עוד צעד היסטורי של הממשל הידידותי ביותר שהיה לישראל אי פעם. ההכרה בחוקיותן של ההתיישבויות ביהודה ושומרון, היא עוד אבן דרך משמעותית בדרך לריבונות ישראלית בכל חבלי ארץ ישראל".

"זוהי הוכחה נוספת כי יחסי ארה"ב וממשלת ישראל חזקים וטובים מאי פעם. הגיע הזמן שגם בקרב חוגים בשמאל הישראלי יכירו בעובדה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל", דברי השר לוין.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' הגיב גם הוא להודעה האמריקנית הצפויה. "אני מברך את נשיא ארה"ב על החלטתו הנכונה לבטל את "מסמך הנסן" הישן, ולקבוע את חוקיות מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, כפי שהעלתי לפני ימים אחדים בפגישתי עם אנשי השגריר פרידמן".

"זו בהחלט תשובה ראויה להחלטתו הצבועה של בית הדין האירופי מהשבוע שעבר. מתקדמים בהכרה הבינלאומית במפעל ההתיישבות", כתב סמוטריץ' בטוויטר.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הדגישה את חשיבות המהלך. "הצהרה חשובה זו מצטרפת להצהרת בלפור וההכרה ברמת הגולן. שתיהן הכירו בקשר העמוק והבל יינתק של העם היהודי למולדתו. הצהרה כמו קודמותיה רושמת פרק חדש בהיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. מהלכים היסטוריים אלו הם תולדה וביטוי של ברית אמיצה בין ארה"ב לישראל ובין טראמפ לנתניהו".

יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד אמרה כי מדובר בהחלטה חשובה ומשמעותית. ״אכן עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. ההתיישבות ביו"ש איננה סותרת את החוק הבינלאומי וטוב שהמעצמה הגדולה בעולם אומרת את האמת ומתקנת עוול ארוך שנים", דברי שקד.

יו''ר סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי, ח"כ אופיר סופר, ציין כי "אי הכניעה ללחצים ולוויתורים הזויים לצד האמונה בצדקת הדרך מוכיחה את עצמה. יהודה ושומרון איננו שטח כבוש אלא חלק ממדינת ישראל והעולם מבין ויבין זאת".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, בירכה את האמריקנים. "תודה לידידתנו ארצות הברית שבחרה לעמוד לצד האמת ההסטורית והמשפטית ולהוביל שינוי מהותי ביחס להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. משרד החוץ הישראלי נלחם למען ההכרה בזכותנו הטבעית כיהודים לגור בנחלת אבותינו".

"בארבע השנים האחרונות במשרד החוץ הובלנו תהליך של שינוי הסטורי ביחס למפעל ההתיישבות, וההכרזה האמריקאית הערב היא הוכחה לכך שהעמידה על העקרונות והזכויות של העם היהודי תוביל להכרה בינלאומית. זה התחיל בירושלים, נמשך ברמת הגולן ועכשיו, אחרי שנים ארוכות של תעמולה פלשתינית שקרית על ״כיבוש״, הגיעה גם ההכרה בהתנחלויות כחוקיות על פי החוק הבינלאומי", דברי חוטובלי.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר כי "זהו יום היסטורי, המוסר והצדק ניצחו, גם המעצמה הגדולה בעולם אומרת בפירוש שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולב הארץ הוא לא שטח כבוש. דבר זה נוגע בשאלה הבסיסית, האם זו הארץ שלנו או שחלילה אנחנו כובשים. ההחלטה הזו הייתה צריכה להיות מובנת מאליה משום שהיא אכן נכונה גם משפטית, על פי סעיף 80 בחוקת האום, אולם היא מגיעה אחרי שנים של חרפה ואין ספק שאם אכן תבוא ההצהרה הזו של ארה"ב זוהי הצהרה חשובה".

"בשנתיים האחרונות נפגשנו עם יועצים בכירים של הנשיא וסגן הנשיא בבית הלבן, עם ראשי הארגונים האוונגליסטים בארה"ב, עם חברי קונגרס והסנאט ושוחחנו איתם על הסכנות שבכל תוכנית מדינית כולל זו המכונה תכנית המאה ועל זכותנו על הארץ שהיא הבסיס לכך. לכן אי אפשר להפריז בחשיבות אמירה מהסוג הזה. יחד עם זאת צריך לחדד כי אין בהכשרה של הישובים הקיימים, כדי לאפשר תוכנית של נסיגה משטחים ביו"ש בהם אין ישובים כרגע", אמר דגן.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ הוסיף, "צעד גדול לריבונות. אנו מברכים על החלטת הממשל האמריקני להכיר בזכות העם היהודי להתיישב, לנטוע ולבנות בכל רחבי יהודה ושומרון. עכשיו הגיעה העת שממשלת ישראל תכריז על החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן הוסיף כי "העולם החופשי החליט בזמנו כי אל למדינה כובשת ליישב אוכלוסיה אזרחית על אדמות אותם כבשה במהלך מלחמה. נוהג זה הפך, לכאורה, את הישוב היהודי בחברון, את כפר עציון, את בית אל ומעלה אדומים, יחד עם כלל הישובים שלנו ביהודה ושומרון למפרי חוק. הייתה זו קביעה הזויה ומקוממת שהרי לא כבשנו אדמות מדינה שכנה, אלא החזרנו את ארצנו שלנו לשליטת העם".

"כעת ארצות הברית עושה צעד נוסף לכיוון האמת והצדק ומקרבת אותנו למציאות בה מדינת ישראל לא רק תשלוט ביהודה ושומרון, אלא גם תהיה הבעלים היחידים של ארץ ישראל על ידי החלת הריבונות המלאה. אשרינו ואשרי ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו, שבעת שהשמאל נמצא בהיסטריה היא ממשיכה לעשות היסטוריה", דברי נאמן.

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, אמר כי "הערב מסתיים עוול היסטורי, הערב מגיע תיקון גדול לנזק של שנים ארוכות שהפכו אותנו ללא לגיטימים וכתוצאה מכך קיפחו ורמסו אותנו. אנו מברכים ושמחים על ההחלטה המובנת מאליה. ההתנחלויות לא מפירות חוק וכולם צריכים להתייחס לכך".

"אני קורה לממשלה הבאה שתקום לאמץ את ההחלטה של ממשל טראמפ ביישום מיידי של ועדת השופט אדמונד לוי המתבססות על אותם עובדות הסטוריות ובמקביל להכיל וליישם זאת גם במערכת המשפט הישראלית", הוסיף דמרי.

במועצת יש''ע פרסמו הודעה בה נכתב, "אנחנו מברכים את ממשל טראמפ על חשיפת האמת בנוגע למעמדם של היישובים הישראלים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. כבר מעל ל-50 שנה אנו טוענים כי יש למדינת ישראל זכות היסטורית וחוקית על האזור, והגיע הזמן שבעולם כולו ידעו ויבינו כי זה שלנו".

"זוהי החלטה דרמטית, ואנו מברכים את כל העוסקים במלאכה. עכשיו זה ברור לכולם - יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לאחר ההכרה האמריקאית עלינו להתקדם לשלב הבא - החלת הריבונות על ההתיישבות הישראלית", אמרו במועצה.

תנועת הריבונות מברכת גם היא את הנשיא האמריקאי על ההכרזה. התנועה קובעת כי "דבריו אלה של הנשיא האמריקאי מבטאים נאמנה את האמת ההיסטורית ואת המשפט הבינלאומי הקובע כי יהודה ושומרון הם חלק מהשטח שיועד להקמת בית יהודי לעם היהודי עוד בוועידת סן רמו ובעקבותיה גם במגילת האו"ם. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך בדרכו העקבית ועומד לימין ישראל ולימין הצדק והאמת".

ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מוסיפות כי "הדברים מלמדים על המשך המהלך ההיסטורי שמתקדם צעד אחר צעד לקראת החלת ריבונות ישראל על יהודה ושומרון כמעשה צודק, מוסרי וככזה שיניב יציבות אזורית וביטחון. תקופת שלטונו של דונלד טראמפ היא צוהר היסטורי שעל ממשלת ישראל להשכיל לנצל אותו על מנת להוביל את יעדי הציונות ליעדם ההיסטורי".

ראש עיריית אריאל, אלי שבירו, ציין כי "ראש הממשלה המנוח, מנחם בגין אמר 'גם המובן מאליו צריך שייאמר לפעמים'. אני מברך את נשיא ארה"ב והממשל האמריקאי על ההכרה הנכונה וההיסטורית בהתיישבות. זו התשובה המוחלטת להחלטה המופרכת של האיחוד האירופאי לסימון מוצרים מיו"ש מהשבוע שחלף. ההתיישבות היא עובדה חיה בשטח וזוהי העת להמשיך ולפתח אותה".

בשמאל התגובות היו פושרות יותר. "אני מברך את הממשל האמריקני על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון כולו. גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום. הסדרים שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח", הגיב יו"ר כחול לבן ח"כ ני גנץ.

ח״כ איציק שמולי, יו״ר סיעת העבודה-גשר, אמר כי "ארצות הברית היא אמנם הידידה הגדולה ביותר של ישראל אבל הכרזתה עומדת בסתירה מוחלטת לאינטרס הלאומי והביטחוני שלנו, שכן הכשרת ההתנחלויות מובילה לסיפוח שמשמעותו אובדן הרוב היהודי או הצביון הדמוקרטי של המדינה ובשני המקרים מדובר באסון".

"גם בבית הלבן מבינים היטב כי לא ייתכן פתרון אחר לסכסוך מלבד פתרון שתי המדינות. במובן הזה, ההכרזה מהווה נסיגה מיותרת לאחור שעלולה להכניס את ישראל והפלסטינים למצב מסוכן של התחפרות בדרך ללא מוצא", דברי שמולי.

ג'רמי בן עמי, נשיא שדולת השמאל היהודית האמריקנית ג'יי סטריט, מתח גם הוא ביקורת על ההחלטה.

"ההצהרה האמריקנית היא צעד נוסף בשורת פעולות שנקט ממשל טראמפ שכל מטרתן לסייע לימין המתנחלי, למנוע את פתרון שתי מדינות ולתת מתנות לנתניהו ומדיניות הסיפוח שלו. זה מעשה בוטה של התערבות בפוליטיקה הישראלית וקידום אג׳נדה פרטית של נתניהו וטראמפ על פני טובתן ארוכות הטווח של מדינת ישראל וארצות הברית", אמר בן עמי.

גם יקב פסגות, שהוביל את המאבק בניסיונות החרם האירופים בירך על ההחלטה. מנכ"ל היקב יעקב ברג אמר, "אנו מאמינים שלהחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות היתה השפעה משמעותית על החלטת הממשל האמריקני לפרסם את שינוי המדיניות. התמיכה לה זכינו בקרב חוגים רבים בארה"ב ביניהם דמוקרטים, רפובליקנים, מחלקת המדינה ועוד יצרה מסה קריטית. נמשיך להילחם בכל העולם נגד ניסיונות החרמות ולמען מדינת ישראל והתעשייה הישראלית".