החלטה דרמטית
ארה"ב הכריזה: ההתנחלויות חוקיות

מזכיר המדינה האמריקני הודיע כי לאחר בדיקה מעמיקה החליט הממשל שההתיישבות ביו"ש אינה סותרת את החוק הבינלאומי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בחשון תש"פ

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, הצהיר הערב (שני) כי ארה"ב מתנערת מהעמדה לפיה ההתנחלויות ביהודה ושומרון מנוגדות לחוק הבינלאומי.

מדובר בהודעה היסטורית שכן זהו שינוי ראשון במדיניות האמריקנית בנוגע להתנחלויות שהיתה נהוגה מאז שנת 1978.

פומפאו סיפר שהממשל האמריקני בחן את הנושא באופן עמוק במשך זמן מה עד שהגיע להחלטה סופית.

"הנוכחות של האזרחים הישראלים בשטחים אינה מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי", הבהיר מזכיר המדינה.

פומפאו ציין שהצהרתו אינה משנה דבר או קובעת באשר לעתיד שטחי הרשות הפלסטינית או ישראל בהסדר קבע.

ההכרזה מגיעה בין היתר, על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון מיהודה ושומרון, רמת הגולן ומזרח ירושלים, החלטה אותה גינו האמריקנים.

גורם מדיני סיפר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עסק בחודשים האחרונים בשיחות עם הממשל האמריקני כדי שישנה את מדיניותו כלפי יהודה ושומרון. לדבריו, ההחלטה נעשתה גם בתיאום עם המל"ל והיועץ המשפטי לממשלה וצוותו העוסק במשפט בינלאומי.

נתניהו הגיב להודעת פומפאו ואמר כי "הממשל האמריקני דחה היום באופן ברור את הטענה השקרית – שההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון מנוגדת ביסודה למשפט הבינלאומי. ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי. המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל".

"מדיניות הנשיא טראמפ צודקת גם בטענה שאלו שמערערים על חוקיות ההתיישבות הישראלית ביו"ש - לא רק שלא מכירים באמת ההיסטורית ובמציאות בשטח, אלא גם מעכבים כל אפשרות למשא ומתן ישיר לשלום", נאמר בהודעה מטעם נתניהו.

מלשכתו של נתניהו נמסר עוד כי "קביעת חוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון היא עניין לבתי המשפט בישראל ולא לבתי דין בינלאומיים מוטים. מערכת המשפט הישראלית הוכיחה את עצמה בנושא, ותמשיך להיות המקום הראוי ביותר לפסוק בעניינים אלה".

"את המחלוקת בין מדינת ישראל לשכניה הפלסטינים ניתן לפתור בתהליך של משא ומתן, ולא באמצעות פסיקות בינ"ל פסולות. מדינת ישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום עם הפלסטינים, וזאת לצד שמירה על ההתיישבות ביהודה ושומרון. אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקני על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק. אנו קוראים למדינות נוספות לעמוד לצד ישראל ולצד השלום ולאמץ את עמדתה החשובה של ארה"ב", נאמר בהודעה מטעם נתניהו.