האירוע בישיבת תקוע
האירוע בישיבת תקועצילום: דוברות

בישיבת ההסדר בתקוע התקיים ערב עיון מיוחד של מכון ''אורות הירושלמי'' שהוקדש ללימוד התלמוד הירושלמי.

באירוע השתתפו עשרות לומדים, ביניהם הרב אברהם והרב נוחם בלס ממכון אורות הירושלמי, הרב מיכל פאלק - ראש ישיבת ההסדר בתקוע ונשיא הישיבה הרב עדין אבן-ישראל.

"לתחייתו של לימוד התלמוד הירושלמי ישנה חשיבות חינוכית", מסביר הרב אברהם בלס. "בגלות היו חייבים לחנך לשימור והסתגרות וברוח התלמוד הבבלי התורה הפכה להיות רק 'דת' והתרכזה בצדדים שבין אדם למקום. התלמוד הירושלמי מציג תורה חינוכית המתאימה לעם החי בארצו: יותר לאומיות, חברתיות, ציבוריות ועבודה שבלב. הוא מתייחס לפנימיות הדברים, ויוצר שילוב בין עולם המעשה לעולם הרוח. בירושלמי קיים דגש על המצוות שבין אדם לחברו ובין אדם לעמו. עם ישראל מצפה בכיליון עיניים לבשורה של הירושלמי ולעוצמתו הרוחנית".

רבים מהדוברים הדגישו כי מעבר למצוות תלמוד תורה, ‏שמחייבת ללמוד את כל חלקי התורה, לימוד הירושלמי חשוב וחיוני משום שהוא נותן פרספקטיבה אחרת על המשנה. שיטת הלימוד שלירושלמי היא נבדלת, ומאפשרת להבין את עולמם של חז״ל בפנים נוספות מלבד מה שיש בגמרא.

בוגרי "תוכנית הירושלמי" של הישיבה עלו לשוחח על סוגיות שעלו במהלך לימוד התלמוד הירושלמי בישיבה: ההיסטוריה המשתקפת בו, סוגיות בגמרא המתפרשות לפי גרסת הירושלמי, חקירות למדניות בירושלמי, ועיונים בסיפור זיוף סדר קדשים של התלמוד הירושלמי.

את הערב הנחה הרב דניאל ביג'ל, ראש התוכנית בישיבה, אשר עמד על ההבדל באופי תפיסת העולם ההלכתית שבין שני התלמודים.

בסוף הערב חולקו פרסים ותעודות הוקרה לתלמידי הישיבה, שהשתתפו בתחרות כתיבת המאמרים יוזמת מכון אורות הירושלמי בשיתוף עם משרד החינוך, האגף לתרבות יהודית.

הרב מיכל פאלק ראש ישיבת ההסדר בתקוע סיכם את הערב ואמר כי "בישיבת תקוע מתקיימת זה כמה שנים שמורת טבע תורנית נדירה בדמות קבוצת לומדים המעיינים ומעמיקים בתלמוד הירושלמי – פריט נוף בודד בעולם התורה. הפירות של לימוד חשוב זה הכולל פשטות המתחדשות בכל יום והחידושים לאמיתה של תורה מפארים את הישיבה ומעניקים לה סגנון ייחודי המעשיר את תורת ארץ ישראל".