חברון מאז ולתמיד - בעזרתכם

תושב 'בית השלום' בחברון מספר על ההתמודדויות וההצלחות שבהעמקת השורשים בעיר האבות: רבים רוצים למכור לנו בתים, זקוקים לסיוע.

בשיתוף עמותת 'הרחיבי' , כ"ב בחשון תש"פ

להשתתפות בפרויקט 'גאולת בתים העיר האבות'

אייל גלמן, תושב בית השלום שבחברון, קושר בין רכישת מערת המכפלה בידי אברהם אבינו לרכישות העכשוויות של מבנים בעיר האבות.

"אברהם אבינו קונה בכסף מלא למרות שאין שאלה על כך שהמקום שייך לו וכך גם אנחנו בדור הזה, שאין שאלה לגבי זה שהארץ שלנו, ואנחנו עדיין נדרשים לקניין של עוד בתים ואדמות, לגאול את הארץ, להמשיך את מה שעשו חלוצי ארץ ישראל בבניין הארץ והרחבתה והעמקת השורשים בה".

גלמן מוסיף: "כל אחד מאיתנו צריך להיות שותף לאותה ירושה של ארץ ישראל דווקא בזמן הזה. אנחנו בשעת כושר מאוד גדולה לרשת את הארץ. יש הרבה שרוצים למכור לנו אבל כסף, זה מה שחסר לנו". לדבריו:

''"פעם הייתה בעיה מדינית, היינו מעטים ויחידים. היום כולם רוצים לבוא ולגאול את חברון ואת ארץ ישראל. המדינה איתנו, המנהל האזרחי איתנו, בית המשפט איתנו, הצלחנו ב'בית השלום', ב'בית המכפלה', ב'בית רחל', ב'בית לאה'. כולם איתנו ורוצים בצעד הזה. הדבר שחסר הוא עוד שותפים להמשיך את גאולת הארץ".

גלמן מספר על חיי משפחתו מזה חמש שנים בבית השלום שנגאל לאחר תהליך משפטי ארוך מאז תקרית ציר המתפללים לפני 16 שנים, "שנים שבהם רוב הזמן היינו פסימיים לגבי היכולת לממש את אותו קניין. אנחנו היום במקום אחר לגמרי. כבר חמש שנים שאנחנו במקום ובעוד חודש נתחיל שיפוץ ל-17 משפחות בדירות שנקנו ויש עוד דירות שאפשר לבוא ולרכוש. יש עוד בתים שרוצים למכור לנו. אנחנו צריכים להתקדם בשנים הקרובות. גם המדיניות רוצה להרחיב ולהעמיק עוד את השורשים במקום הזה ובכלל בארץ".

"שעת הכושר הגדולה היא שאנחנו רואים שעוד ועוד רוצים למכור לנו אבל אנחנו לא מצליחים לקנות. המדינה רוצה בקניין הבתים הללו ובאחיזה והעמקת השורשים ביהודה ושומרון ובחברון בפרט. חסרים לנו עוד שותפים. המדינה עשתה את שלה והשאלה איפה אנחנו כיחידים בתוך זה".

"אנחנו מרגישים בכל רגע וכל יום את החיבוק של עם ישראל, את השותפות למהלך ולמעשי המשמעותיים של העמקת שורשי קניין הארץ. אנחנו רואים את עצמנו שליחים של כל ישראל בארץ ובתפוצות לחבר את עם ישראל למערת המכפלה ולאבות האומה, שרשרת הדורות שלא ניתן לה להתנתק. כל סיוע הוא חיבור לשרשרת הדורות הזו".

בדבריו קושר גלמן את ההיאחזות בחברון לעשייה הציונית ארוכת השנים שהחלה עוד קודם להקמת המדינה, עם הקמת המושבות וישובי הגליל. "עם ישראל כל הזמן מתקדם. אפשר להסתכל באופן פסימי על הקושי ועל המערכות השונות בדרום ובצפון, אבל עם ישראל תמיד גדל מתרחב ומתפתח. כך גם פה. ככל שיש העמקת שורשים בגולן, בבקעה ובנגב, ככה עם ישראל פורח יותר".

גלמן מדגיש כי למרות הבידוד הפיזי של הישוב היהודי בחברון שמוצא עצמו מוקף בנוכחות ערבית, התושבים חשים את החיבור לעם ישראל שמגיע בהמוניו, "מעל שמונה מאות אלף אנשים מגיעים מדי שנה לכאן. זה בזכות החיבור למקום הזה, ולכן הבידוד הפיזי, עם כל האתגר, הוא מלווה בחיבוק גדול מאוד של עם ישראל".

''אנחנו גם רואים בעין שככל שיש עוד בתים שנגאלים ונרכשים בארץ ישראל ויש עוד אחיזה נטיעה קניין ובניה הכול מתחבר והופך שלם יותר, טוב יותר ובטוח יותר ופורח הרבה יותר. כך גם אצלנו. אנחנו כעת שלוש משפחות ובעזרת ה' 'בית השלום' יגיע ל-17 משפחות. זה עוד בית ועוד בית. אנחנו בשעת כושר של הרבה בתים שרוצים למכור ומדיניות שלא מפריע אלא איתנו. מדינת ישראל רוצה את העמקת השורשים בחברון וחסרים רק עוד שותפים שיעזרו במימון פרויקט האדיר הזה".

להשתתפות בפרויקט לחץ כאן