הרב סתיו למתגייסות: לא לוותר על הכנה רוחנית ואמונית

יו"ר ארגון רבני צהר השתתף בכנס "הבת הדתייה" והפציר בצעירות: "זו הבחירה שלכן להיות נחושות, מעורבות ודבקות בתורה ומצוות".

ערוץ 7 , כ"א בחשון תש"פ

הרב סתיו בכנס ''הבת הדתייה''
הרב סתיו בכנס ''הבת הדתייה''
צילום: יוסי זליגר

1,500 תלמידות כיתה י"ב מאולפנות ותיכונים דתיים ברחבי הארץ השתתפו היום (שלישי) בכנס ''הבת הדתייה'' שערך צה''ל בבית החייל בתל אביב.

יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו שהגיע לכנס, עבר בין הדוכנים, התרשם מהתפקידים הרלוונטיים ושוחח עם חיילות ומועמדות לשירות ביטחון שמתלבטות האם להתגייס לצה''ל או להתנדב בשירות הלאומי.

"אין זכויות בלי חובות", אמר הרב סתיו. ''העובדה שאנחנו זכינו להיות שייכים לדור התקומה, לדור שנופל בחלקו להמשיך את לפיד הדורות היא גם מחייבת אותנו לשאת בעול הזה. היא מחייבת אותנו לשאת בעול של המשך טיפוחה, שגשוגה ולבלובה של מדינת ישראל.

''כמובן שיש נתיבים שונים שדרכם אנו מוצאים את דרכנו להגשמה ומבקשים לבטא את מחויבותנו לתורה, לעם ישראל ומדינת ישראל. מסגרות הן פלטפורמות. יש מסגרות שונות שדרכן אנו מבקשים להגשים את המחויבות הזו".

הרב התייחס לשירות הצבאי של הבת הדתייה, ואמר כי ''אין סיבה שבת דתייה שמחליטה ללכת לשרת בצבא הגנה לישראל לא תוכל לעשות את זה בצורה שתבטא את כל מלוא הערכים שבהם אנחנו מאמינים, שעליהם אתם גדלים. אין סיבה שלא תוכלו ללכת לצבא ולשמור שבת ולשמור כשרות ולשמור צניעות ולשמור על הערכים שבהם אתם מאמינים.

צילום: יוסי זליגר

"לא בהכרח בכל מקום הדבר הקל, לא בהכרח הדבר יהיה מובן מאליו. זאת בחירה שלכן להיות נחושות, זאת בחירה שלכן להיות מעורבות, זאת בחירה שלכן להחליט להישאר דבקות בתורה ובמצוות בכל מקום ובכל תנאי. כמובן שמדרך הטבע יש מסגרות שבהן הדבר יותר קל ויש מסגרות שבהן הדבר יותר קשה".

הרב סתיו קרא לבנות לפנות לעמותת אלומה לקראת השירות הצבאי על מנת שתסייע להן בהתמודדות, והציג את חשיבות הלימוד וההכנה במדרשות ומכינות לקראת השירות. "באופן טבעי וכל כך מתבקש שבנות תמצאנה את הדרכים ללכת למדרשות השונות, למכינות השונות, שתכנה אותן ותלמדנה אותן כיצד להיכנס לתוך עולם צבאי מתוך מחויבות הלכתית, מתוך מחויבות ערכית, מתוך מחויבות אמונית, מתוך נכונות להבין מהם האתגרים שרובצים לפני בת בעידן המודרני, בעולם שבו אנחנו חיים, כדי שהיא תוכל לדבוק באמונתה אם היא חפצה בכך.

"כמובן שיש מסגרת של 'אלומה' שמאפשרת ומקלה על הבנות את ההכנה ואת הזיקה לסוגיות שאיתן בנות אמורות להתמודד. כמובן שכאשר עוברים את ההכנות הנכונות והראויות כך הדבר יכול להיעשות בצורה יותר נעימה ויותר ידידותית ומאירת פנים".

הרב סתיו הדגיש שוב ושוב את חשיבות ההכנה לשירות צבאי, "כגודל ההכנה כך גם היכולת לבצע את המשימה בצורה נכונה יותר, בצורה מדויקת יותר. ככל שאנחנו מודעים יותר למה שאנחנו הולכים לעשות, גם המשמעות של מה שאנחנו עושים היא הופכת להיות עמוקה יותר, מחוברת יותר אלינו.

''אנחנו לא הולכים לשירות בצבאו של הצר, אנחנו לא הולכים לשירות, בין אם זה שירות צבאי או לאומי, במדינה זרה, אנחנו הולכים להיות עם עמינו ועם מולדתינו. גם את המצוות שאנחנו עושים אנחנו עושים עם התכווננות, עם הכנה, עם רצון להבין איך וכיצד עושים את הדבר הזה בצורה הנכונה ביותר, כך הדבר גם ביחס להכנה שאנחנו צריכים לעבור לקראת השלבים הבאים בשירות שלנו''.

הרב סתיו סיכם: ''אני רוצה לברך בברכת חזק ואמץ כל אחת ואחת בבחירות שהיא תחליט שבעזרת ה' חזק ונתחזק בין עמינו ובעד ערי אלוקינו".