הרב יעקב אריאל:
האוטובוסים בשבת ריקים, אין בהם צורך

רבה לשעבר של רמת גן טוען בערוץ 7 כי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת נובעת מרצון לקושש קולות. "אווירה חדשה אנטי שבתית, להכעיס".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בחשון תש"פ

האוטובוסים בשבת ריקים, אין בהם צורך-ערוץ 7
אוטובוס
צילום: ISTOCK

החל מהשבת הקרובה תופעל במספר ערים בגוש דן, ובראשן תל אביב, תחבורה ציבורית במימון הרשויות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם רבה לשעבר של רמת גן, הרב יעקב אריאל, שבעירו קיימת כבר מזה מספר שבועות תחבורה ציבורית, על פי החלטת ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן.

כבר בפתח דבריו מקפיד הרב אריאל להבהיר כי בעיניו האחראי לתחבורה הציבורית בשבת הוא ראש העירייה בלבד וכלל לא מדובר בדרישה שהגיעה מכיוון התושבים. "ראש העיר הוא הראשון שיזם את רעיון הנפל הזה. צריך לומר את האמת, זה לא בא מכצורך האזרחים שלחצו וביקשו. זה בא מלמעלה, מסיבות אידאולוגיות, לומר שאנחנו מחללי שבת. אין בזה צורך, בפרט עכשיו בחורף. האוטובוסים חצי ריקים או ריקים לגמרי. זו רק קריאת תיגר נגד השבת, להראות לציבור שאנחנו ליבראלים ורוצים ליצור כאן אווירה חדשה אנטי שבתית, להכעיס. זה לא בא מצורך אמתי".

"בבחירות האחרונות היו כמה שרכבו על הגל האידאולוגי הזה והם יצרו קואליציה עם ראש העיר. ראש העיר בא מבית מסורתי, אבל הוא הצטרף לקואליציה הזו, עומד בראשה ומתפאר בכך שהוא נוסע באוטובוסים בשבת למורת רוחם של התושבים", אומר הרב אריאל המבהיר כי אמנם העיר אינה דתית אך בעבר היה כבוד לשבת ושומריה.

"זו עיר מסורתית שיש בה כבוד, אנשים נסעו אבל העירייה שמרה על כבוד השבת. גם בונה האצטדיון בעיר התנה שלא יהיה בו חילול שבת. זה הכול התחיל מהבחירות כששני נציגים רצו לרכב על הגל הזה וליצור אווירה חדש. רוב הציבור לא תמך ולא מעונין בזה", אומר הרב אריאל ומגדיר את כל הפרשה כ'פרשת המקושש' העכשווית, שכן אם במקרא דובר על מקושש עצים הרי שכעת מדובר במקושש קולות ולא מעבר לכך. "היום מי שרוצה לקושש קולות מחלל שבת. זה המקושש של דורנו".

באשר לאופן בו לטעמו נכון שחברי מועצת העיר שומרי המצוות ינהגו מקפיד הרב שלא להתוות דרך ולא לעסוק בפוליטיקה. עם זאת הוא מספר כי טרם הבחירות נציגי הבית היהודי החליטו לפרוש ולא להצטרף לקואליציה.

"היו גם שני חברי ש"ס ואחד פרש אחרי שדיברתי אתו ואמרתי לו שזה חילול ה' בלי להיכנס לשיקולים הפוליטיים. רק אמרתי לו שכשראש העיר מתפאר בכך שהוא מחלל שבת כהישג הגדול במקום לדאוג לתחבורה ביום חול שלא יהיו פקקים, זה חילול ה'. אני לא אומר לאנשים מה לעשות. אני רק אומר שמציאות כזו היא חילול ה'".