רפי פרץ: נפתח תוכניות להעצמת נשים ולמניעת אלימות נגד נשים

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי מספר על פגישתו עם לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז״ל שנרצחה על ידי בעלה בביתם ביישוב מוצא.

הרב רפי פרץ , כ"א בחשון תש"פ

סילמן, בן עמי ופרץ
סילמן, בן עמי ופרץ
צילום: דוברות

"צריך שכל אדם ידע
שמטבע ברייתו
יחיד הוא בעולם,
ואיש בעולם לא ידמה לו.״
(ר׳ נחמן מברסלב)

הציטוט הזה היה אצל מיכל סלה ז״ל תחת סעיף ה״אודות״ בפייסבוק. זו מעין צוואה שהיא השאירה לכולנו.

הבוקר נפגשתי עם אחותה, לילי בן עמי.
רצח מיכל סלה ז״ל זעזע את המדינה. זעזע את כולנו. את הרצח הזה אפשר היה למנוע. בשבעה בבית משפחתה בבית זית הבטחתי לה שניפגש ונדון בדרכים לשינוי בתוך מערכת החינוך.

כמו בשבעה, גם הפגישה היום הייתה לי קשה. אין דרך לנחם משפחה שעוברת טרגדיה כזו. פשוט אין. משפחה חזקה שעוברת אירוע כזה מזעזע ומטלטל.

אך יש לנו כמדינה ובממשלה אחריות למנוע את הרצח הבא. אלימות נגד נשים היא עניין של החברה כולה, נשים וגברים מכל שכבות האוכלוסייה, מכל המגזרים.

מחובתנו להשמיע קול עבור אותן נשים הסובלות מאלימות, לשתף פעולה, לדרוש את יישום תקצוב התוכנית שגובשה למאבק באלימות נגד נשים באופן מלא ושקוף, אימוץ הצעדים עליהם המליצה ועדת השרים הבין משרדית, לפעול במישור התודעה והחינוך, בחקיקה ובתקצוב תוכניות של החברה האזרחית שמטרתם מניעה וטיפול.

מבחינתי, משרד החינוך ימשיך להיכנס לעובי הקורה, לפתח תוכניות להעצמת תלמידים ותלמידות, להעלות מודעות - ביום האלימות נגד נשים יהיו מערכי לימוד בכדי שכל תלמיד ותלמידה יפתחו מודעות למניעת אלימות. בנוסף לכך לבנות תכנית לזיהוי וגילוי ילדים שעוברים וחווים אלימות ותוכניות סימנים אדומים להכשרת עובדי הוראה.

ביקשתי מחכ״ל עידית סילמן, שעשתה את החיבור בינינו, שתלווה את לילי בפיתוח התכניות האלו על מנת שנוכל לקדם אותן.

זה בידינו. אעדכן על ההתקדמות.